Skocz do zawartości

Pierszy schemat i pierwsza PCB, prośba o ocenę i rady .


edzio004

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich serdecznie !

Mam prośbę o ocenę PCB i schematu.

Wiem, że do przekaźników w cewki trzeba dodać równolegle diody.

Interesuje mnie poprawność działania przekaźników jak i wejść, tranzystory na wejściach, są dlatego, że chciałbym podawać sygnał potencjałem 24 V- czy jest to poprawnie zrobione.

Druga rzecz w jaki sposób najlepiej połączyć masy ?

715bee177897172d77434952ce746b97.png916c63befea1207bd85d443e9b5b5c23.png

Link do komentarza
Share on other sites

1. Źle zrobiona przetwornica - to nie jest scalak z prostowaniem synchronicznym, brakuje diody. Jakie napięcie chcesz mieć na wyjściu? Bo teraz (pomijając brak głównej diody prostowniczej) będzie bardzo niskie - na wejściu FB nie ma dzielnika.

2. Co będzie sterowało tranzystorami T5-T7? Ich gołe bazy wystawione na zewnątrz wyglądają groźnie, a pierwsze podłączenie do źródła napięcia >1V spowoduje ich spalenie.

3. Transoptory na wyjściach przekaźnikowych są niepotrzebne. Przecież izolację zapewniają same przekaźniki a do ich sterowania wystarczy zwykły tranzystor.

4. Jakie przewidujesz VIN i jakie pobory prądu z linii +24V?

EDIT:

5. No i czy rzeczywiście musisz używać tak wielkiego scalaka (2596) do zasilania głupiego procesorka? A może na VCC będzie wisiało coś jeszcze? Np. Raspberry Pi, bo wtedy by pasowało..

Link do komentarza
Share on other sites

1. Przyjąłem i zrozumiałem jak wrócę z pracy to poprawie. W projekcie jest przetwornica LM2596S-5.0 nie regulowana

2. Tranzystor T5-T7 Ma na koście wpływać impulsów z czujników ruchów (24V) i za ich pośrednictwem masa na atmegę. Rozumiem, że przed bazą musi być rezystor ? Jaka wartość dla sygnału atmegi ?

3. Napięcie na przekaźnikach to 36 V i duży prąd na silnik plus elektromagnes, a mam enkoder 500imp/ na obrót i 3500 obr/min nie chce zakłóceń musi być to precyzyjne.

4. VIN - 36 V DC z transformatora bez stabilizacji, jedynie mostek za trafem.

Pobór z linii 24 V - cewki przekaźników oraz zasilanie czujników ruchu( radary mikrofalowe).

5. Na VCC będzie jeszcze druga płytka z atmegą komunikacji RX TX na wyjściu z płytki i na drugiem stabilizator 3.3v, wyświetlacz tft joystick i moduł zegarka czyli sterownie płytą główną. Zastosowałem tą przetwornicę, biorąc pod uwagę wydzielaną moc przy zbiciu z 36 V

Link do komentarza
Share on other sites

2. "Tranzystor T5-T7 Ma na koście wpływać impulsów z czujników ruchów" - nie rozumiem. Napisz jakie sygnały chcesz podawać na wejścia - napięcie w stanie wysokim i niskim. Być może żadne tranzystory nie są tam potrzebne.

3. "Napięcie na przekaźnikach to 36 V i duży prąd na silnik plus elektromagnes, a mam enkoder 500imp/ na obrót i 3500 obr/min nie chce zakłóceń musi być to precyzyjne. "

Co to ma wspólnego ze sterowaniem cewek przekaźników? Pisałem o tranzystorach sterujących, na wyjściach (zestykach) możesz podłączać co Ci się podoba.

4. Pytałem o pobór prądu z linii 24V bo widzę stabilizator liniowy bez nazwy. Liczyłeś jego wymaganą moc strat?

5. No właśnie o to pytam. Jaką moc sumarycznie pobieraną z +5V przewidujesz? W przetwornicy impulsowej praktycznie nie ma znaczenia z jakiego napięcia schodzisz. Ważne, ile mocy potrzebujesz. LM2596 to potężny układ, ale nawet dla niego 36V to bardzo blisko górnej granicy. Czy te 36V to napięcie skuteczne czy szczytowe tego co dostaniesz po prostowniku? Istnieją układy z tej rodziny w wersjach HV (60V). A nie prościej byłoby kupić gotowy, impulsowy zasilacz 24VDC o potrzebnej mocy? Odpada wielki transformator i cała ta kołomyja ze stabilizacją 24V:

http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=112529&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

Jak dobrze poszukasz to i dwunapięciowy 24V/5V znajdziesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W projekcie jest przetwornica LM2596S-5.0 nie regulowana

. Ma wpływać napięcie 24 V w stanie wysokim.

3. Optoizolację zastosowałem, żeby uniknąć zakłóceń uC, może nie potrzebne, ale chyba nie zaszkodzi, tak profilaktycznie ?

4. Nie liczyłem, stabilizator to L7824CV.

5. Taka zasilacze nie wchodzą w grę, to musi być jak najmniejsze a trafo jest wymagane, bo silnik jest 36 V DC

Link do komentarza
Share on other sites

"W projekcie jest przetwornica LM2596S-5.0" - na schemacie jest inny symbol więc się czepiałem.

Dla sygnałów wejściowych 0-24V wystarczy prosty dzielnik rezystorowy ograniczający napięcie na pinach procesora do zakresu np. 0-4V. Żadnych tranzystorów nie potrzebujesz.

Optoizolacja jest na plaster skoro i tak masz wspólną masę z zasilaniem przekaźników. Zakłócenia nie muszą mieć dwóch drutów. Nie muszą mieć nawet jednego. A jeżeli skopiesz odkłócanie przełączanych obwodów albo sam projekt PCB, to i tak wszystko będzie włazić na ścieżki cyfrowe. Tu profilaktyka polega na wyciszaniu sygnałów potencjalnie niebezpiecznych i rozumieniu zjawisk. Wszelkie pomysły "a może by zrobić tak jak gdzieś widziałem" są w tej dziedzinie bezużyteczne.

To policz, bo potrzebny radiator może przewyższyć wagą resztę zasilacza.

OK, to zostaje tylko sprawa trochę zbyt wysokiego napięcia na wejściu 2596. Musisz podjąć decyzję czy idziesz w te 36V i mieć pewność, że nie będzie więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Używasz czy masz zamiar używać? Jeśli to wciąż faza projektu, to chyba masz czas na rozpatrzenie różnych możliwości?

Nie rozumiem dlaczego chcesz odwracać polaryzację sygnałów wejściowych. Przecież procesorowi i samemu programowi wszystko jedno czy będzie zero czy jedynka. Dzielnik rezystorowy jest prosty i kosztuje praktycznie 0zł. Po uzupełnieniu kondensatorem robi jeszcze dodatkowo za filtr przeciwzakłóceniowy.

A jeżeli już bardzo chcesz użyć rezystorów podciągających, to wstaw na wejście diodę: katodą w stronę podawanego sygnału, anodą w stronę procesora i włącz pullup na wejściu. Gdy wejście będzie w stanie wysokim (np. 24V) dioda będzie spolaryzowana zaporowo, sygnał nie zniszczy pinu procesora a program - dzięki podciąganiu - zobaczy stan 1. Gdy wejście zewrzesz do masy (podasz 0V) dioda zacznie przewodzić ściągając pin procesora do stanu niskiego i program zobaczy 0. Narysuj to sobie.

Oczywiście możesz też użyć tranzystorów. Daj od wejścia do bazy opornik 22-51k a od bazy do masy ze 100k by nie wisiała w powietrzu gdy wejście będzie niepodłączone.

To już sam oceń czy możesz podjąć ryzyko. O ile pamiętam ten scalak ma Absolute Maximum Rating ok. 42V, przy czym rekomendowane warunki pracy zaczynają się od 40V. Jeżeli masz pewność, że trafo i prostownik obciążone (lub nie) silnikiem nigdy nie dadzą (nawet chwilowo) więcej niż te 36V, to możesz spróbować. Na Twoim miejscu - przy takim wyborze układów przetwornic - znalazłbym kostkę wytrzymującą 60 lub 100V na wejściu. Sam z głowy mogę wymienić pewnie kilka, ale ważna tu jest też moc. To ile tam Watów doliczyłeś się obciążenia na szynie 5V? Dopóki na to sobie nie odpowiesz, nie masz co brać się za system zasilania.

Nie załamuj mnie - ten dzielnik to oczywiście żart, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem o czym może pomyślałeś, ale skoro jak już masz chwilę czasu, to pomyśl też o izolacji zasilania (możesz przecież dodać izolowaną przetwornicę DCDC na 5V) oraz oczywiście otoczyć wtedy całą domenę cyfrowego 5V izolacjami z każdej strony. A potem wystarczy wystawić to na jakimś Forum i zabijać ludzi śmiechem. Pewnie nie mam prawa tak pisać, bo (wciąż) nie wiem do czego jest i w jakich warunkach to Twoje urządzenie będzie pracować, ale luźne dywagacje na temat wskazują, że jest to jednak zabawkowy projekt sterownika bramy czy czegoś takiego.

A tak na poważnie: izolację stosujesz wtedy gdy masz poważne obawy, że urządzenie będzie współpracowało z sygnałami o nieprzewidywalnie (lub przewidywalnie ale bardzo) przesuniętych poziomach odniesienia, gdy warunki (własnego lub cudzego) zasilania są złe, gdy masz problemy z prądami płynącymi przez pętle masy lub gdy po prostu nie możesz przewidzieć co tam ktoś podłączy. Szczególnie w warunkach przemysłowych, gdzie sterowniki wysyłają swoje sygnały w 100 metrowe kable, druga strona zasilana jest z zupełnie innej fazy innego transformatora i ma obudowę na zupełnie innym przewodzie PE a obok leżą wiąchy kabli od silników 100kW.

Jeżeli opiszesz dokładnie z czym będzie współpracowało to Twoje cudo i w jakich warunkach, to możemy o celowości ew. izolacji porozmawiać. Narysuj schemat blokowy całego urządzenia, opisz pobory mocy, odległości itp itd. Na pewno masz coś takiego już zrobione - przecież nie jesteśmy w przedszkolu, więc wystarczy tylko załączyć plik do następnego postu.

Nie wiem czy dotarło, więc jeszcze raz powtórzę: ile Watów doliczyłeś się obciążenia na szynie 5V? Ja tego za Ciebie nie policzę (bo nie mam obrazu całości a z resztą niby dlaczego) a bez tej informacji wszelkie dyskusje o tym czy innym rozwiązaniu są biciem piany. Do projektowania systemu zasilania podchodzisz gdy wiesz co będziesz zasilał - to chyba oczywiste, nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.