Skocz do zawartości

Jak zrobić ekran 10x10 z diod RGB?


Kacu

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Jestem nowy na forum, ale od dłuższego czasu śledzę bloga Forbota. Teraz robię mały projekcik radaru opartego na czujniku ultradźwiękowym, dokładnie to ten - link tylko chciałem wprowadzić taką modyfikacje aby zamiast wyników wyświetlanych na komputerze zrobić taki ekran w kształcie półkola z diod LED. I tutaj pojawia się problem bo nie wiem jak ten temat ugryźć.

Dołączam rysunek poglądowy jak chciałbym aby to wyglądało:

Więc tak zielone diody paliły by się w zależności od wychylenia serwa z zamontowanym czujnikiem, a czerwona dioda paliła by się przez określony czas po wykryciu jakiegoś przedmiotu w zasięgu radaru. Chce użyć diod RGB więc myślałem żeby połączyć je podobnie jak na rysunku:

ATmega8-LED-Matrix-Circuit.gif

I tak aby zapalić konkretną diodę na liniach poziomych podawałbym +5V a na pionowych GND. Ale nie będzie już tak łatwo to zrobić jeśli chcę mieć układ jak na pierwszym obrazku.

Proszę o jakieś rady jak podejść do tematu, jak się za to zabrać czy całkiem zmienić koncepcję?

Link do komentarza
Share on other sites

Kabelki między LEDami możesz poprowadzić jak chcesz, byle elektrycznie się zgadzały więc jak rozumiem nie tu leży problem. Trudne będzie chyba takie zaprojektowanie położenia diodek, by wściubić je coraz bliżej siebie. Daleko od "centrum" LEDy będą rzadko a im bliżej tym gęściej. Jeżeli zrobisz 10 ramion wachlarza, to gdzieś musisz narysować półokrąg na którym upchniesz 10 diod. Nawet jeżeli weźmiesz fi3mm to mamy powiedzmy 32mm półokręgu czyli 64mm obwodu. Z tego wychodzi wprost promień okręgu 10mm - taki będzie najmniejszy krąg pierwszych diodek. Wszystkie następne będą rzadsze.

Nie wyjdzie to fajnie, bo te najdalsze (zakładając matrycę 10x10) będą już w odległości 110mm od centrum czyli ponad 38mm od siebie. Narysuj to sobie, ale moim zdaniem efekt nie będzie powalający.

Żeby sobie uprościć połączenia możesz użyć diodek inteligentnych:

http://www.tme.eu/pl/details/ws2812b/diody-led-smd-kolorowe/worldsemi/

Wtedy łączysz do wszystkich zasilanie a linię danych od jednej do następnej. Żadnej plątaniny kabli lub ścieżek.

W sumie dla matrycy 10x10 normalnych diod RGB musisz sterować aż 300 LEDami - to sporo, nawet przy multipleksowaniu.

Ja na Twoim miejscu użyłbym taniego wyświetlacza LCD:

http://allegro.pl/wyswietlacz-lcd-spi-tft-2-4-240-x-320-arduino-1165-i6206690561.html

Obsługa tego jest trywialna a wygląda dużo fajniej i możesz narysować co chcesz 🙂 Także dowolnie ułożone punty udające diodki (także RGB), zielony ekran "radaru" itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.