Skocz do zawartości

Jaki sterownik dla wyświetlacza ze wspólną anodą?


NeghMC

Pomocna odpowiedź

Układ 4026 to nie tylko driver wyświetlacza 7-segmentowego, ale i licznik. Pytanie co potrzebujesz. W serii 74xx - gdzie zwykle stanami aktywnymi są zera - istnieją drivery 74(LS)47 które są przystosowane wyłącznie do wspólnej anody (i prąd kilkanaście mA/segment), bo mają wyjścia open-collector:

http://www.tme.eu/pl/katalog/#search=74ls47

Jeżeli korzystasz wyłącznie z funkcji dekodera BCD→7segment to 74LS47 zadziała. Jeśli jednak potrzebujesz zliczania, musisz użyć dodatkowego licznika. Tych akurat jest pełno, że wymienię tylko 7490, 7493 (to asynchroniczne) lub 74160-163 czy 74190-193 z synchronicznych. Oczywiście żadne z wymienionych rozwiązań nie jest pin-to-pin kompatybilne z 4026.

W serii CMOS4000 masz jeszcze 4543 z wewnętrznym rejestrem 4-bitowym i wybieraniem polaryzacji sygnałów wyjściowych. Niestety ten układ driverem jest tylko z nazwy, bo prądy wyjściowe (przy 5V zasilania) nie przekraczają 1mA.

4511 z kolei "umie" i katodę i anodę, ale w pierwszym przypadku możesz w niego wepchnąć (z plusa zasilania) tylko 1mA choć w trybie katody prąd rożnie już do 25mA. Wbudowali mu do tego specjalne tranzystory bipolarne.

A w ogóle to w systemach z procesorkami bardzo rzadko stosuje się dekodery tego typu. Do sterowania wyświetlaczami LED używa się po prostu driverów jedynie wzmacniających sygnały (ew. z rejestrem przesuwającym). Procesor mając do dyspozycji 8 niezależnych sygnałów może wtedy wyświetlać dowolną kombinację segmentów w tym niektóre litery np. A, b, C, d, E, F. Są też scalone drivery mające w sobie małą pamięć i sterujące od razu 4 czy 8 wyświetlaczami LED.

Napisz co dokładnie chcesz zrobić, może wcale dekodera 7-seg nie potrzebujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym wykonać ćwiczenie z kursu "Technika cyfrowa" z 7 części kursu, do którego potrzebny jest układ 4026 i wyświetlacz ze wspólna katodą. Zastanawia mnie czy istnieje taki odpowiednik 4026 który będzie odpowiedni do wykonania tego ćwiczenia z wyświetlaczem ze wspólną anodą

Link do komentarza
Share on other sites

No to niestety: albo między 4026 a wyświetlacz wstawisz coś odwracającego logikę sygnałów albo będziesz musiał użyć osobnego licznika i osobnego dekodera. Każde z tych rozwiązań jest ciekawym ćwiczeniem, więc spokojnie będziesz je mógł sobie dopisać do CV 🙂

W pierwszym przypadku bierzesz 7 tranzystorów npn i łączysz je jak klucze: emiter do masy, baza przez opornik 1k do wyjścia 4026, kolektor przez opornik 220Ω do katody segmentu. Wspólną anodę wyświetlacza dajesz bezpośrednio do plusa.

Drugi przypadek jest ciekawszy, bo możesz poszaleć z typem dekodera i licznika. Co więcej, dając licznik rewersyjny będziesz miał zliczanie w górę i w dół 🙂 A zwiększając liczbę liczników/dekoderów i wyświetlaczy np. do 4 lub 6 i odpowiednio łącząc liczniki robisz np. oldskulowy, bezprocesorowy zegar, stoper lub.. minutnik do jajek 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.