Skocz do zawartości

Fotorezystor i odpowiedni rezystor do niego


spwr

Pomocna odpowiedź

Witam. Od razu mowie ze przeszukalem forum w kwestii fotorezystora, ale spotkalem sie z roznymi metodami. To znaczy w kursie forbota jest napisane, że potrzebny bedzie rezystor 1k [Ohm], a gdzie indziej ze 10k [Ohm]. I teraz nie wiem który wybrać. No i mam do dyspozycji tylko rezystory 100 Ohm i 4,7k Ohm dlatego drugie pytanie brzmi czy jesli mam wziac rezystor 1k to czy mam uzyc np 4 polaczonych rezystorow 4,7k co daje około 1,175 k Ohma oporu, a troche wiekszy chyba nie zaszkodzi? A jesli bede musial uzyc 10k rezystora to czy mozna go zastapic szeregowo dwoma 4,7k co z kolei da 9,4k? Dodam jeszcze, że jest to fotorezystor

5mm GL5516 5-10K.

Link do komentarza
Share on other sites

Nikt Ci na takie pytanie nie odpowie, bo i 1k jest OK i 10k i 47k także. Ten rezystor wraz z fotorezystorem tworzą dzielnik napięcia. Napięcie wyjściowe tego dzielnika zależy od zasilania i od stosunku rezystancji obu elementów. Ta z kolei zależy od samego rezystora, ale też od oświetlenia. Wstaw cokolwiek 1k-100k i zobacz jaki dostajesz zakres napięć (zmierz je multimetrem) w zakresie jasności które Cię interesują. Potem zmień opornik i znów zobacz co się zmieniło w napięciu. Aż dobierzesz odpowiedni do Twoich potrzeb. Przecież nie wiemy jak jasno masz w pokoju i jakiego napięcia oczekujesz na wyjściu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zmierz rezystancję fotorezystora przy świetle, przy którym coś ma się włączać/wyłączać. Oblicz do tego rezystor, który podepniesz szeregowo z fotorezystorem, tworząc dzielnik napięcia.

Pewnie chodzi Ci o układ diody zapalanej przy za małym świetle.

Jeśli robisz z tranzystorem to napięcie z dzielnika napięcia musi być (standardowo) większe od 0,5-0,6V.

Więc na przykład : jeśli Ci przy pomiarze (takim jak napisałem na początku) wyjdzie 5k Omów to dopiero przy tej wartości ma się odłożyć na nim napięcie przyjmijmy 0,5V. Jeśli na fotorezystorze przy rezystancji 5k ma się odłożyć 0,5V to na rezystorze musi się odłożyć 4,5V. To jest 9 razy więcej, czyli rezystor ma mieć rezystancję równą ok. 9 razy większą, czyli mniej więcej 45k Omów.

Jeśli będzie większe światło -> rezystancja na fotorezystorze maleje -> odkłada się większe napięcie na rezystorze -> do bazy dochodzi za małe napięcie -> dioda nie świeci 🙂

Jeśli robisz bez tranzystora, to możesz przyjąć napięcie jakie chcesz (zamiast tego 0,5V), dostosować do tego jakie napięcie ma się odłożyć na rezystorze (wejściowe odjąć to, przy którym dioda się włączy), i obliczyć wartość tego rezystora.

Mam nadzieję, że zrozumiałeś 😃

Pamiętaj o jeszcze jednym rezystorze przed diodą, żeby jej nie spalić za dużym prądem. Przeczytaj też dane techniczne tranzystora, żeby go nie przeciążyć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

Chce użyć fotorezystora do badania o której godzinie pojawia się pełne słońce a o której cień.

Chce użyć tego fotorezystora GL5537-1. Myślicie że będzie dobry? Skoro oświetlenie słoneczne to aż 100k lux a zacienione to 5k lux?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.