Skocz do zawartości

Sterowanie silnikiem bldc przez arduino.


dawidxcom

Pomocna odpowiedź

witam jestem początkujący i planuję zbudować sterownik do silnika bldc bez halli. na bazie klona arduino nano v3 szukam: Sketch, schematu żebym wiedział co mam kupić w elektronicznym zależy mi na zabezpieczeniu "arduino" , sterowanie potencjometrem, prostocie, zasilanie 5v-30v, prąd około 1A.

Link do komentarza
Share on other sites

Robiłeś coś kiedyś wcześniej samodzielnie? Cokolwiek nietrywialnego i opartego na mikrokontrolerze, czego nie skopiowałeś z sieci? Obawiam się, że gdyby tak było to nie zaczynałbyś od środka. Akurat schematy i spisy elementów to już bardzo zaawansowany etap projektu. Jeśli jesteś takim cieniasem, że nie umiesz stworzyć nawet podstaw schematu takiego sterownika, to jaki jest sens łapać się za jego budowę? Po co w ogóle chcesz to zrobić? Bo taki temat dostałeś na studiach a przespałeś wykłady? Przecież gotowe, naprawdę dobre i w pełni konfigurowalne sterowniki silników BLDC kosztują 30zł:

https://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-12A#axzz4eD3JrkTA

Bo taki masz kaprys? Bo właśnie przeczytałeś jakiś artykuł? Fakt, najcenniejsze doświadczenie nabiera się w boju, ale głupotą jest wysłać na pole walki nieopierzonych młokosów. W pierwszej potyczce zginie większość a reszta będzie miała traumę do końca życia. Dla ich dobra powinno się ich siłą trzymać w obozie szkoleniowym.

A jeśli chcesz wsparcia na poziomie, to napisz co już sam zrobiłeś. Co przeczytałeś o silnikach BLDC, jaki masz pomysł na parametry, moce, zakres obrotów, typ/wielkość silnika. Do czego to w ogóle ma być? Zabawka edukacyjna czy jakiś napęd? Przecież wystarczyło, że wpisałbyś do wyszukiwarki "DIY BLDC controller", ew. z dodatkiem "sensorless" a dostałbyś linki do dziesiątków mniej lub bardziej zaawansowanych projektów. Poczynając od Open-BLDC:

https://open-bldc.org/wiki/Open-BLDC

poprzez wątki na rcgroups:

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1679621-DIY-Brushless-ESC-Theory

czy słynny projekt SimonK:

https://github.com/sim-/tgy

a na materiałach firmowych kończąc:

http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00857a.pdf

Jeżeli nawet na to nie wpadłeś, to o czym tu mówić?

EDIT: I popraw żałosny błąd ortograficzny w temacie. Podpowiedź: w okolicach słowa "pszez".

Link do komentarza
Share on other sites

bardziej problemem jest dla mnie pisanie Sketchy niż budowa układu myślałem o prostym rozwiązaniu na tranzystorach podpiętymi do "arduino" przez diody i rezystory. silniczek będzie od napędu DVD do testów później coś większego

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co to jest scatach, ale podtrzymuję swoją radę byś najpierw dużo poczytał - opisów, teorii ale także kodów udostępnionych programów a potem zastanowił się czy to w ogóle ma sens. Jeśli nie kumasz wiele, nie masz sprzętu pomiarowego (oscyloskop cyfrowy obowiązkowy) i nie skopiujesz 1:1 czyjegoś rozwiązania, które od razu i bez problemów zacznie działać, to pierwszy problem rozwali Cię na łopatki. Będziesz bezradny i nikt nie będzie mógł Ci pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

co do oscyloskopu masz racje ale jak by mi coś nie działało znam osobę która posiada oscyloskop. Scatach sorry za błąd nie zauważyłem chodziło mi o sketch- program napisany na arduino w oryginalnym programie. co do silnika pierw będę używać takiego od dvd lub podobnego a później zbuduje mocniejszy układ i pobawię się przerobionym alternatorem od samochodu. Mam jeszcze pytanie czy kupując takie esc gotowe mogę je jakoś wzmocnić i podnieść napięcie?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każda topologia schematu i zestaw elementów są do siebie dopasowane, przeznaczone do pewnej klasy zastosowań i mają swoje ograniczenia. Czasem bez zmiany połączeń możesz coś podwyższyć np. przez zakup mocniejszych kluczy, ale to też nie jest proste, bo być może będzie to wymagało zmiany driverów itd.. Oglądaj schematy i za każdym razem próbuj zastanowić się a) jak to działa, b) co tu jest ograniczeniem napięć, prądów i mocy. Dlaczego dany układ pracuje tylko od 7 do 20V, inny do 40V a jeszcze inny od 120 do 600V. Taka analiza schematów (a później świadome projektowanie własnych rozwiązań) to kawał wiedzy i doświadczenia a to przychodzi z czasem (liczonym raczej w latach - tak sukcesów jak i porażek). Wbrew powszechnie panującej opinii nie uzyskasz tego przez wrzucanie do google albo na fora kilku zapytań. Musisz przejść swoje, nie ma dróg na skróty.

EDIT: A ze sprzętem: od razu załóż, że na pewno nie będzie działało. Tak projektuj, tak pisz kod, tak przygotuj laboratorium pomiarowe i tak uruchamiaj. W trakcie zabaw tego typu rzeczami zasilacze laboratoryjne, oscyloskopy wielokanałowe, sondy prądowe i dobre debugery potrzebne są bezustannie, w każdej chwili, a układ eksperymentalny nigdy nie jest skończony. Nie łudź się, że skacząc na chwilę do kolegi zrobisz coś sensownego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.