Skocz do zawartości

Problem ze światłolubem


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Zbudowałem światłoluba na 2 tranzystorach BD137 i mój światłolub cały czas jedzie - nieważne czy jest ciemno czy jasno. Wymieniłem fototranzystor i teraz nie jedzie wogóle nie wiem czy to 2 wadliwe fototranzystory czy dałem może złe rezystory (440 ohm)? Zasilam go napięciem 3 v.

Link do komentarza
Share on other sites

Tranzystor BD137 ma emiter podłączony do minusa, colektor do silnika i potem do plusa i baza też jest podłączona do plusa przez fototranzystor i rezystor 440 ohm.

Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze, nie wiec co może być nie tak. W swoim światłolubie miałem BC137, które sterowały BD137 i wszystko ładnie działało z tym wyjątkiem, że miał bardzo słabą czułość.

Może podłącz to tak, że fototranzystory wyłączają silniki, tj. baza BD do Vcc , emiter do GND, kolektor do silnika, potem do Vcc, kolektor fototranzystora do bazy BD, emiter do GND. Aha i jeszcze jakiś rezystor między Vcc i bazę BD. żeby nie było zwarcia przy otwarciu fototranzystora.

Nie mam pewności, czy to zadziała, ale warto spróbować.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydaje mi się, że te tranzystory mają za małe wzmocnienie, aby mogły pracować z fototranzystorami. Daj przed nimi jakieś inne o większym wzmocnieniu, np. BC547 i powinno działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz mam tylko w posiadaniu (oprócz BD137) BC557C i BC337 - mogą być? I jaki rezystor dać koło fototranzystora przy 3v ?

[ Dodano: 13 Lip 09 08:16 ]

Ale poza tym aktułalnie problem tkwi w tym że robot jedzie niezależnie od tego czy jest światło czy nie ma - dodałem ten drugi tranzystor ale to nic nie pomogło. Ja myślę że dałem złe rezystory.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.