Skocz do zawartości

Odczyt temperatury na czujniku LM35DZ

ultra

Pomocna odpowiedź

Cześć! Zrobiłem sobie monitor temperatury, wartości wyświetla na LCD. Wyświetlają mi się takie wartości jak: aktualna, minimalna i maksymalna. Wyświetlacz LCD gaśnie po 15 s. Wciśnięcie przycisku zamontowanego na płytce montażowej powoduje podświetlenie wyświetlacza.

Wszystko fajnie działa, ale mam jedno zastrzeżenie. Podczas gdy wyświetlacz LCD jest zgaszony pokazuje mi temp. przykładowo 25 stopni, a podczas gdy LCD jest podświetlony pokazuje mi 27 stopni. Więc różnica jest całkiem spora. Od czego to może być spowodowane? Sam czujnik mam umieszczony z dala od przewodów, przycisku i LCD. Przewód z czujnika mam podpięty pod A0, natomiast SDA i SCL z LCD pod A4 i A5. LCD mam podłączony do magistrali I2C na układzie PCF8574.

Oczywiście jak napisał Mechano, powodów takiego działania może być mnóstwo, ale najprawdopodobniej masz problem z przysiadaniem napięcia zasilania - mierzysz wartość analogową i prawdopodobnie gdy podłączasz podświetlanie LCD, zwiększony pobór prądu obniża napięcie. W efekcie dostajesz błędne wyniki - powinieneś sprawdzić za pomocą multimetru jakie jest napięcie przy włączonym i wyłączonym podświetlaniu, pewnie dostaniesz nieco inne wyniki.

Jeśli to jest przyczyna, powinieneś dokładniej przeanalizować swój układ pomiarowy oraz źródło napięcia referencyjnego. Problemy mogą wynikać z używania do pomiarów napięcia, które ulega zmianie gdy zasilanie jest obciążone przez wyświetlacz.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.