Skocz do zawartości

Aplikacja a sygnały zewnętrzne


domin0920

Pomocna odpowiedź

Witam! Proszę o wyrozumiałość, bo mam pewne zagadnienie, które nie daje mi spokoju, a nie wiem jak je sklasyfikować i czego się złapać żeby szukać dalej informacji.

Chodzi mi aplikację, program w systemie Windows, który wyświetlałby stan pracy urządzeń oddalonych od siebie. Dla przykładu podam fabrykę w której pracuje 20 różnych silników elektrycznych i program miałby wyświetlać czy dany silnik jest załączony czy wyłączony. I tutaj rodzą się najważniejsze pytania:

1. W jakim języku miałaby być stworzona aplikacja?

2. Jak podać do komputera sygnały o stanie pracy silnika? (z wyprowadzeniem sygnału od szafy sterującej silnika nie miałbym problemów, jednak co dalej gdy będę z przewodem juz blisko komputera?)

Status miałby wyświetlać się na monitorze od razu po otwarciu programu.

Wydaje mi się, że to pytanie z pogranicza programowania i automatyki ale niestety do tej pory nie znalazłem żadnych przydatnych informacji.

Link do komentarza
Share on other sites

1. W dowolnym, który znasz i dobrze się w nim czujesz. Praktycznie każdy język na PC ma dostęp do operacji I/O więc "dogada" się z modułami podłączonymi przez USB czy sieć LAN. Jeśli nic nigdy nie pisałeś, właśnie z powodu ogromu możłiwości wybór może byc tudny. Wielu wskaże Pythona - to chyba niezłe na początek, choć i tak od pierwszego "Hello World" do działającej, nietrywialnej aplikacji jest dość daleko. Dla automatyków i/lub nie-programistów są "jezyki" graficzne, gdzie zapomocą ustawiania i łączenia klocków na ekranie tworzysz system pomiarowo-sterujący. Nie podejmuję się radzenia.

2. Możliwości jest całe mnóstwo. Nie wiem jak i gdzie szukałeś skoro nic nie znalazłeś. Możesz:

a. Kupić gotowy moduł - szukaj haseł "digital inputs USB module", "moduł wejść cyfrowych" a dostaniesz setki trafień:

https://www.elmark.com.pl/pl/sklep/moxa/iomirror-e3210

http://www.advantech.com/products/1-2mlkno/usb-4761/mod_c1e301ab-cdc8-45c0-b610-6aea44b544ae

Nie licząc specjalnych komputerów tzw. przemysłowych lub wbudowanych (embedded), z typowym PCtem świat maszyn "rozmawia" przez USB lub Ethernet. Jeden z tych dwóch interfejsóww musi mieć to co kupisz, by można było wpiąć to bezpośrednio do gniazdka z tyłu obudowy.

b. Robisz coś samodzielnie, ale tu jest bariera wiedzy, umiejętności kupowania elementów, lutowania itp i/lub znalezienia gotowego schematu/projektu. Powiem Ci, że to co potrzebujesz można sklecić i oprogramować w jeden wieczór, nawet na bazie kultowego(?) Arduino i jakiegoś modułu wejść izolowanych:

https://www.rugged-circuits.com/24v-industrial/24v-industrial-shield

http://www.jameco.com/z/VMA05-Velleman-I-O-Shield-for-Arduino-reg-assembled-_2187745.html

https://www.sparkfun.com/products/9118

http://www.futurlec.com/DC_Opto_Input_8.shtml

Co wybierasz?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj znalazłem też trochę informacji na temat systemu SCADA. To też mniej więcej to o co mi chodziło. Ale na początek poczytam więcej na temat modułów wejść wyjść.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.