Skocz do zawartości

Prąd wsteczny silnik DC + mostek H

arwo

Pomocna odpowiedź

Witam 🙂

Wpisując w Szukaj "prąd wsteczny" lub "prąd zwrotny" nie znalazłem takiego tematu :/

Zakładam nowy.

Zakupiłem mostek DRV8833

foto DRV8833

Zauważyłem, że przy wyłączonym z zasilania układzie, przy ręcznym poruszaniu silników jest generowany prąd - diody kontrolne np. ze sterownika DRV8833 czy adaptera NRF24L01 zaczynają świecić.

Tzn. to, że silniki szczotkowe generują prąd to wiedziałem 🙂 ale nie znałem faktu, że prąd leci przez mostek H wstecz na resztę układu.

Zmartwiło mnie to 😉

Myślałem, ze mostek H (powyższy sterownik silnika) będzie miał zabezpieczenie, aby nie puszczać prądu generowanego przez silniki, np. w momencie nagłego hamowania, lub przy włączonym zasilaniu i przypadkowym ręcznym, szybkim poruszeniu silnikami (kołami pojazdu).

Jak temu zapobiec? Dioda prostownicza w kierunku zaporowym?

Znalazłem post usera @Deshipu, który o tym wspomina

https://www.forbot.pl/forum/topics45/tb6612fng-spalony-vt12334.htm

Nie mamy wpływu na to co myślałeś.

Czemu konkretnie chcesz zapobiegać?

Odróżniaj pracę układu z włączonym zasilaniem (wtedy mostek aktywnie zwiera - lub nie - silnik w czasie stopu, to zależy od wybranego trybu pracy) od stanu gdy zasilanie jest odpięte (wtedy działają jedynie pasywne diody w tranzystorach i to one kierują gdzieś prąd z obracanego silnika).

• Pomogłeś! 1

EDIT:

To co @marek1707 napisałeś, raczej już na 100% rozwiewa moje wątpliwości. OK, dzięki

---

Przypadkowo przy wyłączonym zasilaniu poruszyłem szybko ręką silnikami. Zadziałały jak prądnica i uruchomiło mi cały układ na ten czas, ok 2 sek. Tzn uruchomienie to może nie do końca, po prostu na arduino, mostku oraz nRF24L01 diody LED od zasilania się zaświeciły.

Pomyślałem, że przy włączonym zasilaniu, gdy dodatkowo gąsienice jeszcze się będą poruszać, np. sam ręką popcham pojazd, to zrobi jakieś zwarcie lub "coś" co wygeneruje dodatkowy prąd (pochodzący z silników) w drugim kierunku niż daje bateria w układzie LiPol i spali mi uC itp...

Dziś zobaczyłem ten temat:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/teoria-silniki-szczotkowe-pradu-stalego-vt8953.htm

i fragment:

4 sposób to stosowanie diod prostowniczych w celu „gaszenia” przepięć. Jeśli nasz silnik w robocie kręci się tylko w jednym kierunku wówczas wystarczy tylko jedna dioda podłączona równolegle do silnika w kierunku wstecznym. Ale jeśli silnik ma wykonywać obroty w jedną jak i w druga stronę wówczas zaleca się zastosowanie takiego schematu:

IMG_51f0f793407b08904.jpg

To właśnie nie jest ten problem, że gdy samemu wywoła się ruch, lub gdy silniki hamują to pomimo mostka H trzeba dać te diody?

Wiem, że może to jest banalny "kejs", ale 3 miesiące temu zacząłem wchodzić w temat elektroniki i nie wszystko jeszcze jest dla mnie jasne. Nie chcę niczego zjarać i ponownie kupować części 😉

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.