Skocz do zawartości

Zasilacz ATX od komputera podłączenie i peltiera.


Lipus

Pomocna odpowiedź

Hej mam zasilacz ATX z komputera, jak na zdjęciach.W mojej głowie rodzi się pytanie jak to uruchomić i który kabel to 12v 16a i czemu jedno jest z + a jedno z - na naklejkę i którego użyć?Chce to użyć do peltiera i do zasilenia wentylatorów.I przepraszam że o to pytam ale nigdzie nie mogłem tego jasno zrozumieć i w ewentualności się o coś dopytać 🙁 mam nadzieje że pomożecie :-> .

20170906_151110.thumb.jpg.4bf49817b94f1978b832dd64d270ca70.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Z takiego zasilacza wychodzą napięcia dodatnie (to te z plusami na naklejce) i ujemne (z minusami) względem masy.

Zacznij od wyszukania opisu złącza ATX do płyty głównej - to to największe, choćby i w Wikipedii:

https://en.wikipedia.org/wiki/ATX

Interesują Cię tylko:

GND (tzw. masa) - czarne kable,
+12V - żółte,
oraz linia włączająca cały zasilacz: POWER_ON, którą musisz zewrzeć da pobliskiej masy drucikiem żeby w ogóle zasilacz podłączony do kontaktu ruszył.

Te same kable (czarne i żółte) masz na złączach do dysków.

Co robisz z tymi peltierami? Ile mocy będziesz pobierał? Co chcesz uzyskać? Pytam, bo nie wyglądasz na specjalistę a szkoda coś popalić od razu na starcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Peltier pobiera ok 60 w idzie on do lodówki i już troche sie o tym dowiedzialem i mowia ze trzeba obciążyć linie 5v na molexie tam tez mam 12v 16a.Tylko czy to obciazyc i jak nie obciaze to ile bedzie spadku prądu i napięcia na lini 12 voltowej?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak mówią, to mówią. Nie ma reguły. Kiedyś zasilacze "starały się" bardzo dobrze stabilizować 5V, bo to było ich główne wyjście. Dziś jest inaczej a i zasilacze są konstruowane lepiej. Podłącz peltiery i sprawdź czy 12V przysiadło. Jeśli nie, nic nie musisz robić. Pamiętaj jednak, że to będzie mnóstwo mocy do wyciągnięcia z ogniwa. Odpal dobry wiatrak z radiatorem dobrze przylegającym (i posmarowanym pastą) do ogniwa, bo inaczej 10 sekund i strona gorąca przegrzana. No sprawność. Z tych 60W prądu dostaniesz pewnie z 5-7W mocy chłodzenia. Temperatura strony gorącej i tak wzrośnie, np. do 40C więc po stronie zimnej wielkiego minusa mieć nie będziesz, bo różnica temperatur Peltiera też jest ograniczona. Marnie, nie szkoda prądu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale czy to będzie działać czy nie?I co to znaczy marnie ja coś źle robie czy peltier jest słaby?Ja go użyje do małej lodóweczki na puszki zmieści sie kilka małych butelek wody nie jest duża.A jeśli chodzi o paste radiatory wentylatory to mam i wiem oco chodzi i poco do peltiera sie używa.Będzie to działać?I czy musze dawać to obciążenie czy nie

[ Dodano: 06-09-2017, 22:21 ]

U nie potrzebuje dużej temperatury ujemnej tylko żeby napoje były chłodne 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Spokojnie, napisałem Ci jak masz to sprawdzić. Nikt na odległość nie powie, czy akurat Twój zasilacz jest w środku taki czy śmaki. Nie wróżę z obrazków. Podłącz, zmierz napięcie i napisz o wynikach.

Marnie jest już w założeniach, bo Peltiery mają słabą sprawność, to nie Twoja wina. Wkładasz 60W mocy a dostajesz użytecznie 1/10 tego. Gdyby Twoja domowa lodówka tak działała, wyłączyłbyś ją po przyjściu pierwszego rachunku za prąd.

Czy po stronie zimnej też przewidujesz wiatrak? Przydałby się do "mielenia powietrza" i lepszego chłodzenia całej zawartości pudełka.

Link do komentarza
Share on other sites

Na molexie wyszlo 11.45v

[ Dodano: 07-09-2017, 07:30 ]

Jeśli chodzi o zimną strone to jak sie pytałem na innym

Forum o wentylator po zimnej stronie mówili żeby nie dawać bo zrobię wtedy klimatyzator a nie lodówke.I jak zasilacz ma 300w a ja używam 60w to on jakby wytwarza to 300 czy tyle ile biore?I schłodze te napoje czy nie bardzo?

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem te 11.45V wystarczy i nie trzeba nic więcej podłączać na 5V.

Zasilacz dostarcza tyle mocy ile pobierasz z wyjścia. Jeżeli pobierasz 60W, zasilacz potrzebuje zawsze trochę na swoje własne potrzeby, np. 10W to z gniazdka w ścianie wyciągasz z 70W.

Wentylator? Nie rozumiem tego zdania o klimatyzatorze. Jeśli Ty rozumiesz, to wytłumacz albo zapytaj tych mądrzejszych co to napisali. Albo słuchasz podpowiedzi albo myślisz samodzielnie, zdecyduj się. Nie wiem ile masz lat, ale chyba kurs fizyki w podstawówce przeszedłeś?

Radiator po stronie zimnej robi się zimny, to jasne. Jeśli chcesz, by napoje ochłodziły się także, musisz przetransportować ciepło z nich do tego radiatora, który tym razem będzie ciepło odbierał a nie wytwarzał. Po drodze między butelką a radiatorem masz powietrze. Jeżeli będzie stało w miejscu, działają tylko mechanizmy promieniowania i konwekcji. Butelki w temperaturze pokojowej niewiele ciepła promieniują, więc raczej konwekcja, czyli powolny ruch powietrza. Zimny radiator musi być u góry, więc zimne powietrze ochładza się pod pokrywką, robi się cięższe i opada na dno, tam chłodzi butelki a więc się podgrzewa i z powrotem wędruje w górę do zimnego radiatora. To działa, ale jest dość wolne. Montując wentylator (w sumie gdziekolwiek we wnętrzu) przyśpieszasz ten proces wielokrotnie.

A co do wielkości chłodzenia: wszystko zależy od bilansu ciepła. Skoro będziesz dysponował jedynie kilkoma Watami mocy chłodzenia (10% z 60W włożonych w system) to musisz zrobić wszystko, by żaden z tych Watów się nie zmarnował. A więc: jak najmniej niepotrzebnych rzeczy w lodówce, napoje ściśle ułożone ale zachowany dopływ zimnego powietrza z wiatraka do każdej butelki i najważniejsze: izolacja termiczna. To przez nią będzie przepływało ciepło "bokiem" do środka. Jeśli będzie go dużo, cała moc chłodzenia Twojego Peltiera pójdzie na odbieranie (wypompowywanie z powrotem na zewnątrz) ciepła, które przedostało się przez izolację i.. temperatura nie spadnie. Także zrób ścianę ze sklejki lub tworzywa, w środku styropian (5cm grubości?) i na zewnątrz też drewno lub plastik. Żadnych otworów i szczelna pokrywka. Ja bym wstawił do środka jakiś czujnik temperatury z wyświetlaczem wystawionym na zewnątrz, bo zaglądanie do środka łatwo zniszczy efekt chłodzenia. Takie termometry elektroniczne są teraz tanie.

Ech, w sumie można coś tam policzyć z góry. Zakładając, że masz:

- moc chłodzenia 6W

- ilość wody: 0.5 litra (czyli 0.5kg)

- czas: 30 minut (czyli 1800s)

to ilość ciepła przetransportowana w idealnych warunkach wyniesie:

Q = 6W * 1800s = 10800J (to są Joule, pamiętasz z fizyki?)

a wtedy zmiana temperatury wody wyniesie:

Δt = 10800J / (0.5kg * 4200) = 5K

gdzie 4200 to ciepło właściwe wody wyrażane w [ J/(kg*K) ]. Mam nadzieję, ze to też pamiętasz...

No to mamy 5 stopni po pół godzinie - słabo prawda? I to przy założeniu idealnego transportu cierpła z ogniwa do wody, bez uwzględniania chłodzenia powietrza, puszki i obudowy w lodówce i bez strat, czyli bez dopływu ciepła z boku przez obudowę.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.