Skocz do zawartości

System pomiarów liniowych


santoz

Pomocna odpowiedź

Hej Wszystkim,

Jestem nowy na forum. Zwróciłem się do Forbota o pomoc przy pewnym projekcie, odesłali mnie tutaj, mam nadzieję, że ktoś cokolwiek podpowie. Sprawa jest następująca. Mamy samochód ciężarowy, przy czym jest on nietypowy, albo maszynę, obojętne. Obiekt ten jest niesymetryczny. Muszę zmierzyć jego długość, ot taka prosta sprawa. Chciałbym stworzyć system pomiarowy, który polegałby na przyłożeniu dwóch "głowic" do skrajnych punktów obiektu technicznego i na tej podstawie zostałaby podana odległość między tymi punktami. Nie mam pojęcia, jakby to się mogło odbywać, sam pomiar. Czy po WiFi, czy w jakiś inny szczególny sposób. Może jakąś bazę należałoby gdzieś postawić i te "głowice" łączyłyby się z bazą i określona zostałaby odległość między nimi. No i jeszcze jedna sprawa, potrzebne byłyby trzy wymiary. W osi x, y i z. Oczywiście, np. długość określona zostałaby wyłącznie w osi x, ale ogólnie fajnie by było mieć wymiary w trzech osiach. Czy jest ktoś w stanie chociaż powiedzieć, czy tego typu projekt jest w ogóle możliwy do stworzenia? Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, jest to stary, sprawdzony sposób. Jednak ma on kilka wad. Po pierwsze, gdy badania przy użyciu pionów na sznurku i centymetrów krawieckich wykonuje się na zewnątrz, to nawet najmniejszy podmuch wiatru może mieć wpływ na zwiększoną niedokładność pomiaru. Po drugie, bywają obiekty techniczne, które mają kilka elementów wystających, np. przy pomiarze szerokości pojazdu. Załóżmy, że kilka wzdłużnie oddalonych od siebie punktów wyglądają na najbardziej oddalone od wzdłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu, czyli stanowią o jego maksymalnej szerokości. Po dość długich badaniach okazuje się, że różnice są rzędu 3 - 10 mm. Należy w takich sytuacjach wprowadzać oś symetrii, szukać bazy, co się dodaje do budżetu niepewności. A właśnie przy tej niepewności dąży się, żeby była jak najmniejsza. Dodatkowo, tutaj właśnie elementem kluczowym jest: "dość długie badania", a jak wiadomo, dzisiaj nikt na nic nie ma czasu. Stąd właśnie pomysł na usprawnienie pomiarów.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale ja tu nie widzę żadnego pomysłu, tylko fantazjowanie "fanie by było gdyby".

Niestety nie istnieją jak dotychczas żadne urządzenia potrafiące zmierzyć swoje położenie na podstawie badania osnowy rzeczywistości czy w inny równie pewny sposób. Pozycjonowanie zazwyczaj się odbywa przez wysyłanie jakichś sygnałów, czy to ultradźwiękowych, czy świetlnych, czy radiowych, i badanie jak się rozchodzą. Działa to dobrze na otwartej przestrzeni, ale jak tylko wstawisz pomiędzy jakieś przeszkody, to natychmiast masz niedokładności i zakłócenia.

Osobiście zaproponowałbym narysować na ziemi kratkę i używać "pionu" zrobionego ze wskaźnika laserowego na krótkim sznureczku. Jest to na tyle małe, że da się przed wiatrem osłonić.

[ Dodano: 27-09-2017, 22:25 ]

Oczywiście jak koniecznie się chce mieć tam komputer i wodotryski, to zamiast kratki można dać fiduciale, a zamiast wskaźnika laserowego kamerkę, która je będzie odczytywać, ale sprowadza się to do tego samego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

santoz, musisz nieco sprecyzować co i jak chcesz mierzyć. Jeśli chcesz po prostu współrzędne x,y,z to proponuję poczytać o sprzęcie geodeznym... przykładowo https://www.zenithsurvey.co.uk/product/leica-gs08-plus-gps-system/

Masz dokładność raptem 5/10 mm, a trzeba wydać jakieś 7.000 funtów... Nie licz na cuda, że uzyskasz dokładnść 3mm za 100zł - dowód przez sprowadzenie do sprzeczności mówi, że już dawno Leica by zbankrutowała, gdyby to było możliwe

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedzi. Jeśli chodzi o system Leica, to rzeczywiście będę musiał się temu systemowi przyjrzeć i o nim poczytać. Z tego co wiem, to istnieją systemy GPS, które mają naprawdę dużą dokładność, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach. Może akurat osprzęt tego typu spełniłby swoje zadanie.

Odnośnie laserów, to również mieliśmy tego typu pomysły, aby użyć laserów płaszczyznowych, które wskazują linie, posiadają również systemy poziomowania. Taki laser można by było przyłożyć do danego punktu, drugi do drugiego punktu i między liniami zmierzyć odległość. Jest to jak najbardziej ciekawy sposób pomiaru i w miarę szybki do przeprowadzenia, bardziej odporny na działanie wiatru niż piony sznurkowe.

Ja ogólnie myślałem o jakby własnym systemie opartym o coś, typu GPS. Mam dwie głowice, które kontaktują się z bazą, wysyłają sygnały o swoich współrzędnych względem bazy. Na tej podstawie można by było obliczyć odległości. Ale żeby taki system stworzyć, to czekałaby mnie długa nauka o systemach GPS i im podobnych, o ile istnieją. W tych tematach nie jestem biegły. Jak to nazwałeś deshipu, aktualny etap mojego projektu jest jak najbardziej fantazjowaniem. Mam nadzieję, że w jakiś sposób się on rozwinie i przejdę do konkretów.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest jeszcze jedna szybka metoda: zrobić zdjęcie na tle zakratowanej ściany. Znając odległość (aparat może mieć nawet czujnik odległości) i charakterystykę obiektywu łatwo można policzyć wszystkie wymiary takiego zdjęcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Znasz jakiś artykuł, czy cokolwiek, co mogłoby przybliżyć mi ten temat? Ta metoda nadaje się do pomiarów obiektów wielkogabarytowych? Znaczy może nie tak wielko... bo do tych 18 m, łodzi podwodnych i samolotów nie badamy, hehe.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście techniki wyciągania wymiarów z obrazu (i parametrów obiektywu) znam z materiałów o augmented reality — tam jest to potrzebne, żeby wygenerować w tej samej projekcji wirtualne obiekty pasujące rozmiarami do tych na zdjęciu. Jak bardzo jest to dokładne — nie mam pojęcia, ale podejrzewam, że przy kilku kamerach ustawionych w ściśle określonych punktach da się zrobić dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.