Skocz do zawartości

Jak podłączyć GND przy dwóch różnych bateriach??


AngryBlink

Pomocna odpowiedź

Witam,
czytając kursy z elektroniki moja wiedza na ten temat zwiększyła się kilkukrotnie.

Może odpowiedź jest oczywista albo wynika z któregoś kursu, ale nie znalazłem. Mianowicie:

Często na schematach widzę, że jest kilka wyprowadzeń GND i Vcc. Na wielu forach, kursach itp czytam, że tak na prawdę to ułatwienie dla czytelności schematu bo wszystkie GND są połączone razem i do minusa baterii. Ale co jeśli chciałbym narysować schemat z dwiema bateriami o różnych napięciach, czy rysując oznacza się je inaczej?? Czy można połączyć wszystko do GND jednej z baterii?? Czy takie schematy rysuje się osobno?? Czy w ogóle nie istnieje taki system z dwoma różnymi napięciami (chociaż kurs arduino i robotyki przedstawia coś takiego, ale tam GND jest na płytce arduino i nie czuję tego)

Jak pytanie wynika z absolutnej mojej niewiedzy to do zlikwidowania, może mnie olśni pewnego wieczora.

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, dużo tego i jak zwykle na ogólne pytania trudno się odpowiada.

Pierwsze to o samo rysowanie: tak, na schematach symbole zasilań/mas tak samo oznaczonych są połączone a brak kresek symbolizujących prawdziwe kabelki służy zachowaniu czytelności. Zarówno symbole zasilań jak i mas mogą różnie wyglądać i to zwykle (ale nie na pewno) jest oznaką kilku zasilań i mas w rzeczywistym systemie. Czasem projektant, chcąc podkreślić tę różnorodność używa różnych symboli (np. kółko, kreska, trójkąt itp) a czasem używa tylko jednego rodzaju, ale za to inaczej je nazywa. I właśnie te nazwy są najważniejsze (a nie wygląd symbolu), bo to one definiują tzw. connecivity na schemacie. Jeżeli na rysunku widzisz zasilania VCC, VDD, VAN i jeszcze kilka innych to są to różne linie zasilania. Mogą mieć różne napięcia, ale nie muszą. To wynika ze specyfiki projektu. Czasem masz 5V do zasilania procesora i nazywasz je VCC, a obok także 5V (pochodzące z innego stabilizatora) do zasilania wzmacniaczy analogowych i wtedy nie możesz ich nazwać tak samo, bo wtedy na płytce się zewrą a tego nie chcesz. Drugie nazywasz wtedy np. VDD, VAMP, ale to tylko napis. Równie dobrze może to być "ZASILANIE2" albo "ZASWZM" itp. Zwykle szyny zasilań zaczynają się od "V", ale to tylko zwyczaj, nie reguła.

To samo z masami. Masa jest traktowana jak poziom odniesienia dla sygnałów do niej odniesionych. Napięcia trzeba przecież mierzyć względem czegoś a wejścia układów (tak analogowych jak i cyfrowych) zwykle oczekują napięć względem swojej masy. To, że sygnały są przesyłane pojedynczymi kabelkami to złudzenie właśnie dlatego, że nie widzimy na schematach wszędobylskiej masy. No i teraz, tak samo jak w przypadku zasilań, mas też może być wiele. W prostych projektach masa jest jedna bo i sygnały sa typowe i jest ich niedużo. Gdy zaczynasz robić urządzenia radiowe, pomiarowe i itp. bardziej rozbudowane, liczba mas rośnie.

Jeśli masz kilka zasilań i chcesz by były odniesione do wspólnej masy, to musisz któreś bieguny tych zasilań/baterii do tej masy podłączyć. Nie jest powiedziane, że minusy. Czasem potrzebujemy ujemnego względem masy napięcia i wtedy do masy łączymy plus baterii. Ale to na początku zdarza się rzadko. Na tym etapie, w zasadzie jako regułę możesz uznać, że wszystkie minusy wszystkich źródeł zasilania są ze sobą zwarte i stanowią masę/poziom odniesienia dla wszystkich sygnałów i zasilań w systemie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.