Skocz do zawartości

Omijanie przezzko


thequeash

Pomocna odpowiedź

Cześć,
ostatnio w szkole bawiliśmy się samochodzikami na wodór i zaciekawił mnie sam mechanizm ruchu. Na dole było takie obrotowe kółko, całość napędzana jednym silniczkiem z przekładniami. Gdy samochodzik podjeżdżał do przeszkody i się blokował to A chwilę zmieniał kierunek jazdy.

Konstrukcja była szalenie prosta, jestem pewny ze nie było tam żadnych czujników, jedynie ze dwa, czy trzy układy scalone SMD. I teraz moje pytanie - jak on omijał te przeszkody?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakieś zmiany w natężeniu prądu w trakcie zablokowania silniczka. Ale jak to konkretnie działa, co się dzieje i jak zastosować taki prosty trik we własnych, amatorskich układach?

Link do komentarza
Share on other sites

Tam nie ma żadnej elektroniki. Takie samochodziki były popularne w latach 80-tych.

Działa to tak, że napęd z silnika jest mechanizmem różnicowym rozdzielony pomiędzy napędzanie kół i obracanie kółkiem, na którym te koła są zamocowane, przy czym opory są tak dobrane, że w normalnej sytuacji cała moc idzie na koła. No ale jak samochodzik w coś uderzy, to koła się blokują i cała moc wtedy idzie na obracanie kółka, na którym są zamocowane — samochód skręca.

[ Dodano: 01-12-2017, 14:13 ]

Przy czym ten "mechanizm różnicowy" to po prostu dwa trybiki pod kątem. Tu masz zdjęcie mechanizmu: http://www.toysgearbox.com/photo/pl1599569-bump_and_go_battery_motor_for_toys.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie, też miałem takie samochodziki w dzieciństwie! Dziękuję bardzo za odpowiedź. 🙂

Ale jeszcze dręczy mnie jedno pytanie - czy w robotach z normalnym napędem coś się dzieje szczególneto w trakcie zablokowania kół i czy można wykryć te zmiany?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.