Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Elektronika [Lekcja 1]


SeerKaza

Pomocna odpowiedź

Planowałem od pewnego czasu zając się seria która by pomogła w nauce elektroniki. Ale w nauce takiej w której się tą elektronikę czuje a nie tylko kuje na pamięć. Do moich wykładów wykorzystałem wiedzę zdobytą w internecie ,książkach, z portalu EdW, oraz od mojego nauczyciela z technikum pana Dariusza T. Który jest poświecił mi trochę czasu by wytłumaczyć pewne zagadnienia.

Pierwszy artykuł tłumaczy co to jest elektronika. Podejrzewam że większość wie to co tu jest napisane artykuł bardziej pokazuje mój sposób tłumaczenia. Jeśli się on sprawdzi będę pisał dalej. Jak nie sobie odpuszczę.

Lekcja 1.

Pierwsze pytanie które powinniśmy sobie zadać to. Co to jest elektronika??. Elektronika jest to dział Elektryki który zajmuje się przesyłaniem i przetwarzaniem sygnałów. Ale teraz dla niektórych może być kolejne pytanie... Co to tak naprawdę jest Elektryka i co to dokładnie jest sygnał. Elektryka jest to nauka prosto mówiąc badająca i opisująca zachowanie elektronów w różnych materiałach. Mam nadzieje że wiecie co to elektron jak nie zapraszam do lektury jakiejkolwiek książki z chemii dział o atomach. Zajmijmy się sygnałem. Co to właściwie jest sygnał wiele osób onich mówi lecz co to dokładnie jest. Słyszymy nieraz takie pojęcia jak wysyłanie sygnałów lub sygnalizacja świetlna. Teraz powinniśmy się zastanowić czego te pojęcia dotyczą.... Dotyczą one informacji. Sygnał to jest taki nośnik informacji. Które potem są przetwarzane. Na przykład wrócimy do sygnalizacji świetlnej. I prześledzimy sygnał od lampy do wykonania czynności. Zapala się lampa (zielona) strumień światła (sygnał) dochodzi do oka(przetwornik sygnału)przez powietrze (nośnik sygnału) następnie przez neuron (kolejny nośnik) do mózgu (przetwornik)który wysyła kolejny sygnał do miesni. Które są ostatecznym wykonawcą (choć też można się dalej rozwodzić że wysyłają sygnały o swoim położeniu) Ale tutaj o anatomii działaniu naszego ciała nie będziemy rozmawiać. Czyli na zdrowy rozum biorąc sygnał jest to takie coś co informuje nas o czymś. Wracając do elektroniki zajmuje się ona: tworzeniem, odbieraniem, przetwarzaniem sygnału by oczymś nas po informować lub wykonać jakąś pracę. I teraz pewne elementy przez które przechodził sygnał możemy porównać do elektroniki. Na Przykład takim nośnikiem sygnału jest miedziany drucik. Natomiast przetwornikami są elementy takie jak : opornik,cewka,mikro-procesor,dioda,tranzystor itd. Część tych elementów zajmuje się odbieraniem sygnału z otoczenia . Napszykład foto elementy czy mikrofony lub przyciski. Inne zmianą sygnału elektrycznego na inny elektryczny. (rezystory,cewki,tranzystory) Natomiast jeszcze inne na zmianę sygnału elektrycznego na inny rodzaj sygnału ( lampki, brzęczyki,wibratory). Sygnał elektryczny jest to sygnał który jest przenoszony przez elektrony. I tymi sygnałami elektronicy się zajmują. My w naszym cyklu zajmiemy się elementami które zmieniają ten sygnał, przenoszą go oraz wielkościami które te sygnał oraz elementy opisują.

[ Dodano: 29 Lip 09 03:15 ]

PS. Ten artykuł nie bierze udziału w żadnym konkursie o którym ja wiem ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Mam kilka uwag.

1. elektronika nie jest działem elektryki!

Elektronika wyłoniła się z elektryki ale jest niezależną dziedziną nauki.

Najpierw była mechanika, po wynalezieniu silników rozrosła się jako elektromechanika, jak już te dwie dziedziny były na tyle duże, że bardzo ciężko było poznawać bardzo dokładnie obydwie, zostały one odseparowane jako mechanika oraz elektryka. Podobnie sprawa miała się z elektryką i elektroniką po wynalezieniu lamp elektronowych i skonstuowaniu pierwszego radia. Elektryka została jako dziedzina wielkomocowa, elektronika - sygnałami niewielkiej mocy.

2. co do książek to proponowałbym bardziej książki z fizyki

ale czy zamierzasz się zagłębiać aż tak bardzo szczegółowo w fizykę przewodnictwa elektronowego i dziurowego??

(nie tylko elektrony przewodzą, przewodzą także dziury)

Link do komentarza
Share on other sites

1. Nie zgodze się z Tobą. Definicja mówi że :

Inżynieria elektryczna jest działem inżynierii i zajmuje się badaniem i stosowaniem elektryczności i elektromagnetyzmu w różnych dziedzinach życia.

Więc częściowo ma wiele wspólnego z elektroniką choć faktycznie może to oddzielna nauka. Natomiast droga cześć tej wypowiedzi to kompletna bzdura. Silnikami elektrycznymi zajmuje się elektrotechnika która na 100% jest działem elektryki. I elektryka wcale nie musi się zajmować wielkimi mocami.

2. Poleciłem książkę z chemii by poznać co to elektron ale fakt książka z fizyki tez się nadaje. Nie mam zamiaru zagłębiać się w dziury i elektrony.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dojdę do wszystkiego ewentualnie jak ktoś ładnie poprosi o jakiś temat mogę go mu wytłumaczyć a potem włożę to do którejś lekcji

[ Dodano: 29 Lip 09 09:56 ]

Jak co jutro dopisze: Co to napięcie i prąd oraz o jednostkach ich opisujących. Oraz co to rezystancia rezystor oraz o jednostce Ohm. Zaraz napisze cos w stylu spisu jak chce ogólnie całość podzielić czyli czego można się spodziewać w pierwszych 10 lekcjach

Link do komentarza
Share on other sites

Oj Panowie,

przetwarzaniem energii zajmuje się energoelektroniki

przetwarzaniem sygnałów, teoria sygnałów bądź cyfrowe przetwarzanie sygnałów.

odbieraniem i nadawaniem sygnałów zajmuje się telekomunikacja.

przetwarzaniem, sensoryka

wszystko wywodzi się z fizyki następnie z elektrotechniki, elektronika według mnie składa się z:

- Techniki cyfrowej cyfrowej ( mikrokontrolery )

- Energoelektroniki, potworniki ac-ac, ac-dc, dc-ac, dc-dc

- sama w sobie elektronika ( tranzystory, wzmacniacze ) technika cyfrowa analogowa

- z metrologii, nie całej tylko z pewnej części samej metrologii, szczególnie pomiary wielkości elektrycznych nie dokładnych, przetworników pomiarowych, sensoryki.

- automatyki części może nie z strony obliczeń, ale wykonawczej elektrycznej.

- z Cyfrowego przetwarzania sygnałów, bądź jak kto woli z Teorii Sygnałów.

- z informatyki, programowania uC, i pisania programów na komputer.

- w elektronice trzeba się też znać maszyny elektryczne przynajmniej te małej mocy.

- wypadało by znać pewne zjawiska termiczne, dokładnie jak poprawnie się lutuje, to jest poważne zagadnienie!

- oraz zagadnienia z Kompatybilności Elektromagnetycznej

- dla celów poprawnego projektowania płytek PCB.

- oraz pewną część fizyki

- sama elektrotechnika uczy nas poprawnego liczenia obwodów elektrycznych i zagadnień z dynamiki obwodów.

Elektronika jest potężnym działem elektrotechniki, i korzysta z wielu innych działów i poddziałów fizyki czy elektrotechniki. Elektronik musi posiadać bardzo rozległą wiedzę. W mojej opinii elektronika jest w małych mocach, mogą wystąpić wysokie napięcie, ale przy małych mocach, jeśli energetyka zajmuje się mocami rzędu setek MVA, to elektronika mocą rzędu do kilku KW.

Przez cale studia, a za niedługo je kończę NIGDY nie słyszałem słowa Elektryka z innym odniesiem niż do instalacji elektrycznych. Mi się wydaję, że ten termin występuje przedewszystkim w technikach, gdzie duży nacisk jest na instalacje elektryczne.

Kolejną sprawą jest mylenie przewodu z kable, jeśli cokolwiek robię projektuję płytki PCB i jeśli się pomylę i muszę zrobić zworkę to dla mnie jest to przewód, jeśli łączę taśmą płytkę PCB z wyświetlaczem LCD to ta taśma jest dla mnie przewodami. Dla mnie przewód łączący mikrofon z wzmacniaczem jest kablem, jeśli widzę coś dydnającego na słupach energetycznych, i jeśli jest to wiązka przewodów w spólnej izolacji to jest to kabel, a jeśli pojedyncze to przewody.

Kabel posiada żyłę powrotną, bądź osłonę w której płyną prądy powrotne.

Co do uwag autorskich nie dawaj podwójnych ??, i za dużo trójkropków ..., też źle się to czyta. Coś ogólnie całość źle mi się czytało, nie wiem czy wypowiedź jest trochę nie spójna, czy to z mojego zmęczenia. Bez żadnej obrazy nie jestem polonistą ( i od nikogo nie wymagam zbyt wielkiej poprawności polskości wypowiedz), ale jeśli mi się źle to czyta to coś w tym musi być.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za uwagi na pewno je sobie przemyśle i wykorzystam. A co do tego że źle się czyta to własnie po to napisałem ten pierwszy artykuł by ludzie się wypowiedzieli i wiedział na co zwracać uwagę

Link do komentarza
Share on other sites

Tak mi się przypomniało :]

Elektrotechnika - laborki

Musze zmienić troszke badany obwód i tymi słowy do pani doktor:

- Już tylko przepne ten kabel...

Odpowiedź:

- PRZEWÓD! Kabel to skomplikowane urządzenie elektryczne...

Politechnika Krakowska · Nadesłał: elineusz (więcej) · Dodane: 2005-10-31 11:20:26 · Komentarzy: 0

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.