Skocz do zawartości
michal91

Podłączenie czujnika

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry.

Mam mały problem dotyczący sposobu podłączenia czujnika indukcyjnego standardowo o 3 przewodach (brązowy, czarny, niebieski) mającego pracować jako wyzwalacz do modułu, którego wejścia wyzwalające opisane są w następujący sposób:

TRG 1 + Wejście kopiujące wartość pomiaru do odpowiedniego rejestru MODBUS (+ optoizolacji)

TRG 1 - Wejście kopiujące wartość pomiaru do odpowiedniego rejestru MODBUS (- optoizolacji)

TRG 2 + Wejście wyzwalacie przesyłanie danych do PC (+ optoizolacji)

TRG 2 - Wejście wyzwalacie przesyłanie danych do PC (- optoizolacji)

natomiast sposób podłączenia wg. instrukcji przedstawia się jak w załączniku. Próbowałem już różnych metod podłączenia do trig1 niestety ciągle czujnik nie działa zgodnie z oczekiwaniem.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Przechwytywanie.thumb.JPG.bf68006f13110b7e22d95d0c763c87f4.JPG

Próbowałem już różnych metod podłączenia

To prosimy o wstawienie schematów przetestowanych metod połączeń.

Czujnik masz NO czy NC?

Czujnik jest 3-przewodowy więc ma zasilanie, masę i wyjście. Pytanie czy jest to wyjście typu npn (ciągnące do masy) czy pnp (ciągnące do plusa). Czy możesz podać dokładny typ tego czujnika? W tych literkach jest zawarta cała wiedza o konfiguracji czujnika i z tego wynika sposób jego podłączania. Jakim napięciem go zasilasz i z czego?

EDIT: A schemat to jakiś od czapy jest. Przecież masz mieć 3 przewody do czujnika.

Czujnik jest 3-przewodowy więc ma zasilanie, masę i wyjście. Pytanie czy jest to wyjście typu npn (ciągnące do masy) czy pnp (ciągnące do plusa). Czy możesz podać dokładny typ tego czujnika? W tych literkach jest zawarta cała wiedza o konfiguracji czujnika i z tego wynika sposób jego podłączania. Jakim napięciem go zasilasz i z czego?

EDIT: A schemat to jakiś od czapy jest. Przecież masz mieć 3 przewody do czujnika.

Czujnik mam PNP open collector output. Ten schemat jest wzięty z instrukcji obsługi modułu, do którego podpinam czujnik i ja właśnie też go nie rozumiem dlatego mam problem z podłączeniem.

Bo schemat jest dla czujnika z wyjściem przekaźnikowym, bezpotencjałowym, gdzie potrzebny jest zewnętrzny zasilacz dający cokolwiek żeby napędzić wejście oczekujące prądu do zaświecenia diody optoizolatora. Przekaźnik jest "po drodze" i zamyka przepływ prądu.

Ty masz wyjście pnp zapodające już "plus zasilania" z czujnika więc podłączasz tak:

1. Minus zasilacza do minusa zasilania czujnika i do wejscia TRIG-

2. Plus zasilacza do plusa zasilania czujnika

3. Wyjście czujnika do wejścia TRIG+

Z opisu wynika, że TRIG wytrzymuje napięcie do 24V. Jak zasilasz swój czujnik? Bo on swoje zasilanie poda na TRIG. Zanim cokolwiek podłączysz narysuj to sobie (znajdź gdzieś jak wygląda schemat wyjścia pnp OC) i spróbuj zrozumieć jak działa. Nigdy nie rób takich rzeczy na czuja.

Jeśli nie zepsułeś czujnika (lub wejścia TRIG) poprzednimi eksperymentami, to powinno zadziałać. Czy czujnik ma jakąś diodę sygnalizującą jego pracę? Czy masz multimetr żeby zmierzyć napięcie oddawane przez czujnik?

• Lubię! 1