Skocz do zawartości

Programator ISP AVR ze złączem USB


abxyz

Pomocna odpowiedź

Chciałbym zrobić taki programator tylko nie jestem pewien co do jego zasady działania. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć?

Jaki w programatorze zastosować uC: ATMega48 czy ATMega8?

Link do komentarza
Share on other sites

Zasada działania jest prosta - procek (ja bym zastosował M8, można wgrać bootloader i zrobić sobie nie tylko usbasp, ale też własne interfejsy) ma programowy USB w pamięci. Komunikuje się z komputerem i za pomocą sprzętowego SPI programuje AVRy po ISP. Procek trzeba zaprogramować najpierw odpowiednim programem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Znam ten programator, jednak dla mojego laptota nie wystarczająco dobrze udaje to programowe USB i wykrywa mi go jako nieznane czy też uszkodzone urządzenie. Muszę podłączać ten programator przez huba USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety tak dokładnie jest. Ale jak zrobi się to dobrze to potem już programator nie jest do niczego potrzebny, nawet reprogramowanie śmiga już po USB. Na szybko zawsze można jakiegoś stary komputer z LPTekiem dorwać. Parę kabelków i święty spokój na długi czas.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy oprócz paru kabelków do zaprogramowania tego procka potrzebuje coś jeszcze (jakieś rezystory itp.)? Przez jaki program mogę zaprogramować tą ATMege8 (mam najnowszy AVRstudio i WINavr)?

Przepraszam, ponieważ wiem, że wasze objaśnienia są proste, ale mi trzeba tłumaczyć "łopatologicznie". Tzn. przez programator z kabelków wgrywam na ATMege8 AVRdude i przez AVRdude programuje inne uC? Nie rozumiem jak program z komputera trafia do uC przez programator, na którym też jest (tak mi się zdaje) program nie kasując go.

Jeszcze jedno: Czy ten mały programator na dole wyżej wymienionej strony w pierwszym poście różni się czym od tych większych? Jeśli tak mógłby ktoś podać schemat takiego cudeńka?

Link do komentarza
Share on other sites

20 czy 30 zł w te czy wew te to dla mnie bez różnicy, a chciałbym nie tylko skopiować czyiś pomysł, ale zrozumieć jak to działa, żeby później móc samemu konstruować podobne urządzenia lub w razie usterki wiedzieć co się popsuło i dlaczego, a nie zlecać naprawę innym. Wiesz, to dla mnie tak jak by ktoś nie umiał liczyć i poszedł na łatwiznę kupując kalkulator.

Fakt, nie trzeba wszystkiego samodzielnie robić, ale ja chce mieć z tego satysfakcję i frajdę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Programatorem który ma bodajże 3 rezystory ino (jest w helpie do bascoma jego opis, sample electronics cable programmer bodajże) wgrywasz firmware usbasp do atmegi i to wszystko. Potem ten programator obsługujesz programem avrdude. Nie programujesz tej atmegi! ona stanowi tylko element interfejsu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten programator jest bardzo prosty do wykonania, ale potrzebne jest pewne doświadczenie w tym temacie, niewielkie ale..

W internecie, na różnych forach, można poczytać jak wielu początkujących "poległo" przy konfigurowaniu fuse bitów AVR-a.

Naprawdę warto kupić gotowy, profesjonalnie wykonany programator

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.