Skocz do zawartości

[do sprawdzenia] Automatyczne oświetlenie kilku mniejsc w kuchni pod 230V z arduino


fufel

Pomocna odpowiedź

Witam,
Zaprojektowałem niewielki system do automatycznego oświetlania kilku miejsc z użyciem miernika odległości.

Ogólnie całość jest wyłączona i nie pobiera żadnego prądu, przy włączeniu przyciskiem system się włącza i sprawdza cztery miejsca miernikiem czy coś tam jest/rusza się i jeśli tak to oświetla, jeśli przez odpowiedni czas we wszystkich miejscach nie będzie ruchu to cały system odetnie sobie zasilanie i się wyłączy.

Czyli w praktyce mógłbym przyjść do kuchni raz wcisnąć przycisk, system najpierw oświetliłby blat, na którym robiłbym sobie kanapki, potem jak zacząłbym zmywać to system oświetliłby mi zlew i podobnie z pozostałymi miejscami, na które skierowane byłyby czujniki i oświetlenie. Po wszystkim wyszedłbym z kuchni a system sam by się wyłączył, czyli styczność z całym urządzeniem miałbym raz - włączając cały system.

Tyle w teorii, na razie mam jedynie schemat całości, ale że bawiłem się jedynie z arduino ze słabszym prądem (do 36V z mostkiem H) a tutaj jest 230V to prosiłbym, żeby ktoś przyjrzał się schematowi, żeby nie okazało się, że korki wysadzę albo co gorsza prąd mnie porazi.

Działać ma to mniej więcej tak: przy włączeniu bateria 9V zasili arduino, które włączy przekaźnik 230V, z który z kolei zasili arduino (5V) oraz oświetlenie (36V), arduino będzie sprawdzało miernikami gdzie jest ruch i gdzie oświetlić. Większe napięcie do żaróweczek będzie sterowane mostkami H (na schemacie jest jeden podwójny). Jeśli żadne miejsce nie będzie oświetlane przez np 10 minut to arduino odetnie zasilanie od przekaźnika tym samym wyłączy cały system.

Części:

mostek H: https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-dc/176-l293d-dwukanalowy-sterownik-silnikow-36v06a.html

moduł przekaźnika: https://botland.com.pl/przekazniki/2723-modul-przekaznika-1-kanal-styki-7a240vac-cewka-5v.html

miernik odległości: https://botland.com.pl/ultradzwiekowe-czujniki-odleglosci/1420-ultradzwiekowy-czujnik-odleglosci-hc-sr04-2-200cm.html

zasilacze: ładowarka USB oraz stary zasilacz od laptopa

Pytanie czy faktycznie to będzie działać czy tylko całość się spali? I tak jak będę to podłączał to najpierw podłączę to na mniejszym napięciu np 36V, ale lepiej, żeby przyjrzał się całemu schematowi ktoś, kto zna się na tym lepiej ode mnie 🙂

PS. Zauważyłem, że mostek H jest źle podłączony, powinien przez niego przechodzić tylko napięcie a uziemienie poza nim, żeby były dwie opcje [działa/nie działa] zamiast [lewo/prawo], o podłączeniu pinów już nie wspomnę 🙂 przyjmijmy jednak, że mostek jest poprawnie podłączony (później podrzucę poprawiony schemat)

Link do komentarza
Share on other sites

Od razu doradzałbym zapomnieć o L293D i zastosować MOSFET-y, bo po pierwsze mostek jest zbędny skoro nie masz potrzeby sterowania kierunkiem przepływu prądu, a po drugie ten akurat mostek ma dość kiepskie parametry.

Druga sprawa która przyszła mi do głowy, to sterowanie Arduino. Naciskasz przycisk i arduino startuje, ale zaczyna od bootloadera. Nim zacznie sterować wyjściem Z1 minie trochę czasu, przez który musisz trzymać naciśnięty włącznik. Przemyśl, czy nie skończy się to tym, że zbyt krótkie jego przytrzymanie nie włączy układu.

I jeszcze jedno. Wejście RAW Arduino podaje zasilanie na stabilizator. Jeśli zrobisz tak jak na schemacie, to płytka nie zadziała, bo na diodzie masz 0,6-0,7V spadku napięcia, a sam stabilizator wymaga na wejściu 7V (zalecane) choć pewnie i przy 6V działałby poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

z użyciem miernika odległości.

Dlaczego wybrałeś miernik odległości a nie przykładowo malutką czujkę pir?

Czy czujnik odległości nie będzie uruchamiał układu gdy położysz np. jakieś pudło na blacie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.