Skocz do zawartości

Obrotomierz analogowy w motocyklu - Arduino i serwo?


Kubi

Pomocna odpowiedź

Witam, na początek chciałbym się z wszystkimi przywitać🙂

Jeżeli post jest nie w tym miejscu co trzeba to bardzo przepraszam i proszę i przeniesienie do kosza.

Od jakiegoś czasu myślę nad zrobieniem obrotomierza w kawasaki er5. Oryginał wygląda jak na zdjęciu. Niestety po włączeniu nic się nie dzieje. Po wlutowaniu nowej diody zenera stoi ciągle na 2000obrotow.

Mój plan jest taki żeby zrobić całkiem nowy obrotomierz. Mam do tego dwa pomysły. Wykorzystać Arduino i serwo lub ustruj elektromagnetyczny z zdjęcia.

Z komputera w motocyklu wychodzi sygnał cyfrowy o częstotliwości 0-300Hz i amplitudzie 15V. Mógłbym przez przetwornik DAC zmienić go na napięcie 0-5V i dalej przez Arduino sterować serwem. Jednak serwo ma ograniczony kat do 180' a skala obrotów to jakieś 300'.

Nie rozumiem działania tego ustroju więc na razie odsuwam ten plan. Zostaje jeszcze silnik krokowy.

Bardzo dziękuję za pomocne posty.

8436473500_1371161661.thumb.jpg.7d24967834e6d8cfa4f3938baf74a491.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

1. Co do sterowania to w arduino możesz spokojnie przyjąć taki sygnał o częstotliwości 0-300Hz i timerem sobie to zliczać w jakimś okresie. Wystarczy dzielnik rezystorowy i z 15V zrobisz 5V...

2. Są serwa o szerszym zakresie działania - nawet 360stopni.

3. W rozwiązaniach komercyjnych często stosuje się siniki krokowe, ale tutaj potrzebny sterownik itd - serwo wydaje się dużo łatwiejszym rozwiązaniem, chociaż gorzej może być z trwałością

Link do komentarza
Share on other sites

Do obrotomierza to chyba raczej chcesz enkoder, a nie serwo. Generalnie mówiąc, podejście "nie mam pojęcia jak to działa więc zbuduje swoje" rzadko kiedy się sprawdza, bo prędzej czy później się okazuje, że żeby zbudować swoje to jednak musisz wiedzieć jak to ma działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za pomocne odpowiedzi;) Z tego co wiem o enkoderach to działają one podobnie do czujnika obrotu wału. Trzeba je połączyć mechanicznie z wałem a one generują impulsy które informują o pozycji i przesunięciu wału i dalej można je przetworzyć na wartość na liczniku.

Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.

U mnie obroty zliczane są z czujnika obrotów wału, przekazywane do ECU i dalej na obrotomierz. Jest tam masa, zasilanie i sygnał cyfrowy w którym zmienia się częstotliwość ale wypełnienie jest stałe.

Serwo natomiast jest tylko elementem wykonawczym który po otrzymaniu sygnału wychyla się o konkretną wartość czyli jest wskaźnikiem ilości obrotów wału.

Napisałem już program w Arduino który przetwarza napięcie na wychylenie serwa a także zrobiłem przetwornik częstotliwości na napięcie za pomocą KA331.

Macie racje, słabo jest z tym kiedy się za dużo nie wie, a chce robić. Jednak kombinuje już dłuższy czas, chce się tego nauczyć i dowiedzieć jak najwięcej o elektronice i dlatego napisałem temat w dziale zupełnie zieloni;)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra, teraz to co napisałeś ma więcej sensu. Tak jak kolega napisał, są serwa z większym zakresem, możesz też użyć mechanicznego przełożenia żeby małe wychylenia serwa przerabiać na większe wychylenie wskazówki (dźwignia, przekładnia). Alternatywnie, możesz zamiast tego dać wyświetlacz 7-segmentowy albo słupkowy, albo nawet płytkę z ładnie rozmieszczonymi LED-ami.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.