Skocz do zawartości

Wyświetlacz 7 segmentowy i więcej.


tojamarko

Pomocna odpowiedź

Hm jak zacząć?

Dzięki kursom złożyłem wyświetlacz 7 segmentowy do odliczania, od 0 do 9, mam w posiadaniu wyświetlacz na dwie cyfry i chciał bym aby wyświetlał mi cyfry od 0 do 99(pokolei) i tu się rodzi pytanie co potrzebuję i jak podłączyć?

Wyjaśnienia na fotkach

IMG_5aba8fe7b88103555.jpg[/url]

IMG_5aba9031c632f1920.jpg[/url

ajaa.thumb.jpg.c8c116429d5a98bbdd335b8d894a7690.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Ten wyświetlacz będzie miał wspólną anodę albo katodę — jedną dla pierwszej cyfry, a drugą dla drugiej. Musisz te cyfry bardzo szybko wyświetlać raz na jednej pozycji, a raz na drugiej, przełączając im zasilanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Na rysunku są anody wspólne.

Przyciskiem steruje jednym segmentem cyfr, czyli od 0 do 9 i tak w kółko(drugi nie podłączony) kurs podłączenia wyświetlacza 7-segmentowego.

Teraz chcę aby np: wyświetlała mi się cyfra 25 na całym wyświetlaczu, jak to podłączyć.?

Chodzi mi o to jak naciskam przycik to cyfry mają mi się pokazywać pokolei na dwóch segmentach

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Segmenty masz podłączone bezpośrednio do mikrokontrolera?

Jeżeli chcesz wykorzystać nadal te same piny do sterowania dodatkowym wyświetlaczem, to musisz dodać dwa tranzystory na anodach wyświetlaczy, które będziesz między sobą szybko przełączał (kilkadziesiąt razy na sekundę) i odpowiednio ustawiał za każdym razem stan tych 8 pinów mikrokontrolera.

Możesz też oczywiście podłączyć drugi wyświetlacz do wolnych pinów, zależy czy masz dostępne.

Link do komentarza
Share on other sites

[ Dodano: 27-03-2018, 22:32 ]

Ma się tak wyświetlać 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13 itd.

Mam dodać drugi układ?

Chcę aby jednym przyciskiem wyswietlaly się wszystkie cyfry od 0 do 99 na wyświetlaczu jak na zdjęciu.

Link do komentarza
Share on other sites

Układ to CD4026 i zrobione to na podstawie kursu techniki cyfrowej, technika cyfrowa #7

[ Dodano: 27-03-2018, 23:00 ]

Nie.

Chodzi mi o podpowiedź

[ Dodano: 27-03-2018, 23:02 ]

Jestem totalnym amatorem i robię to tylko dla własnej satysfakcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co ci jeszcze podpowiedzieć. Zwiększasz licznik o 1, robisz robisz dzielenie z resztą przez 10, pierwsza cyfra to wynik dzielenia, druga cyfra to reszta, wyświetlasz to tak samo jak pojedyncze cyfry, albo z przełączaniem anod, albo drugim CD4026 na innych pinach. Jak czegoś nie rozumiesz, to musisz zadać dokładniejsze pytanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodaj drugi układ CD4026. Wyjście CARRY OUT pierwszego układu (od cyfry jedności) podłącz na CLOCK drugiego (od cyfry dziesiątek), a anody łączysz normalnie do + zasilania.

[ Dodano: 27-03-2018, 23:49 ]

Zwiększasz licznik o 1, robisz robisz dzielenie z resztą przez 10,

CD4026 ma wyjścia kodowane już dla wyświetlacza 7-segmentowego, więc chyba ciężko coś takiego byłoby zrobić bez dodatkowych układów (no chyba, że masz na myśli dodanie mikrokontrolera do układu).

Link do komentarza
Share on other sites

CD4026 ma wyjścia kodowane już dla wyświetlacza 7-segmentowego, więc chyba ciężko coś takiego byłoby zrobić bez dodatkowych układów (no chyba, że masz na myśli dodanie mikrokontrolera do układu).

A niech to, moje przeoczenie. Założyłem, że tam jest mikrokontroler. Rzeczywiście w tej sytuacji moje tłumaczenie nie miało absolutnie żadnego sensu. Przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

Mogę dodać coś do tego

[ Dodano: 28-03-2018, 00:25 ]

Panowie ułożyłem układ jak z kursu, działa 😅.

Na kursie był wyświetlacz jedno segmentowy, na jednym układzie cd 4026

Ja mam wyświetlacz dwu segmentowy na układzie cd 4026 i według kursu wyświetlają mi się cyferki na jednym układzie od 0 do 9, a ja chciał bym aby mi się wyswietlaly na dwóch segmentach pokolei od o do 99,tylko nie mam zielonego pojęcia jak.

I myślę że dla Was panowie też będzie to zagadką.

Nie wiem jak mogę lepiej wytłumaczyć. 😳

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, nie musisz już powtarzać, luzik.

Ja Ci napisałem jak to można zrobić

Dodaj drugi układ CD4026. Wyjście CARRY OUT pierwszego układu (od cyfry jedności) podłącz na CLOCK drugiego (od cyfry dziesiątek), a anody łączysz normalnie do + zasilania.

czy czegoś nie rozumiesz?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.