Skocz do zawartości

Obsługa modułu z dwoma przekaźnikami


Zbyszko125

Pomocna odpowiedź

Gość es2
Nie teoretyzuj, docent, ino zasuwaj się uczyć.

Gdy używałem I2C to większości forumowiczów Forbota nie było na świecie. Samemu proszę się douczyć i sprawdzić jaka długa magistrala, jakimi przewodami z iloma slave, na jakiej prędkości może być na rezystorach 10k używanych najczęściej w Arduino. Jakie rezystory zaleca NXP Philips). Rezystorów można wcale nie montować, np w ARM można włączyć wewnętrzne podciąganie. Jaką prędkość da się wtedy osiągnąć? Większość Arduinowców nie wie nawet jak zmienić ta prędkość.Dla nich I2C to I2C, nie ważne czy 100kHz, czy 400,1M, 1,7M a nawet 3,4M. Wszędzie użyją 10k wbudowanego w Arduino.

Problemy zaczną się mnożyć, gdy spowszechnieje Arduino na AtMega4809, gdzie I2C może pracować do 1MHz a Arduino wykorzysta tą możliwość.

Link do komentarza
Share on other sites

Przestań się mądrzyć a zacznij pomagać. Forum nie jest od onanizowania się przed lusterkiem, a już na pewno nie od chwalenia się ową niestosowną czynnością.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Sorki ale dla mnie zagłębianie sie az w takie rzeczy raczej nie bedzie do niczego potrzebne. Mino ciągłego braku czasu cos tam powoli dzialam ze swoim projektem, LCD udało mi sie uruchomic na promini, przekaźniki wylądowały w szufladzie na czas testow poszly diody, docelowo triaki i optotriaki. Próba juz byla na Uno śmiga. Jednak na promini dalej jest cos nie tak. Ponoc płytki UNO NANO i Promini z Atmegą 328p sa prawie jednakowe, to na chwile obecna nie mam pojęcia czemu na promini nie chce działać. Jeszcze spróbujena Nano, czekam na przesyłke.nNie wiem jak ugryżć te kwestie z milis, dziala zupelnie na innej zasadzie jak delay, a czas zegara milis te ok 50 dni jest bez znaczenia bo i tak maszyna po kazdym uzyciu bedzie wyłączana. Nie wiem czy dobrze mysle ale LCD jest podpiety w uno do SDA i SCL w promini pod A4 i A5 czy to może miec wpływ na dzialanie sketcha.

Link do komentarza
Share on other sites

Zbyszko125, W Uno piny A4 i A5 połączony są na płytce z pinami opisanymi jako SDA i SCL, więc nie ma tak na prawdę różnicy, czy urządzenie z i2c jest wpięte tu czy tam.

Pisałeś, że będziesz PCB robił. Nie lepiej pokusić się i przenieść Atmegę z uno na PCB? Oczywiście nie dosłownie, można kupić gołą atmegę, wypalić bootloader, itp. (nowe przygody! 😉 ). Jest duża szansa, że koszty będą podobne do kupowania na chybił trafił kolejnych wersji Arduino.

I wróciłeś do tematu mills(), które na początku wątku zastąpiłeś za pomocą delay() 😉 - jaki efekt, chcesz osiągnąć?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wlasnie tez o tym myslalem, mam nawet taka gołą Atmege 328, ponoc mozna wyjac z płytki Uno i wlozyc inny procek i po prostu go zastąpic. Wgrac wszystko na pocesor wlozony w płytke wyjac i przeniesc juz na gotowe pcb, wraz z calym osprzetem. Musze zrobic test, tylko nie mam na chwile obecną zadnego kwarcu a tam chyba potrzebny 12000 mhz. Kolego Zero pomorzesz.? Jak to Gierek krzyczał - pomorzecie!!! Pomorzemy ?

Troche pogrzebalem w necie i ta funkcja delay moze wykrzaczać cały sketch, tylko czemu na uno dziala a na promini nie chce, w uno jest pełno kondensatorow na pro ich tyle nie ma i to tez moze byc powodem sypania sie sketchu na promini. Co do kosztow to promini kupie praktycznie za te same pieniadze co golą atmege.

Link do komentarza
Share on other sites

... Musze zrobic test, tylko nie mam na chwile obecną zadnego kwarcu a tam chyba potrzebny 12000 mhz....

Potrzebne są:

kwarc 16 MHz,
1x rezystor 10k,
2x kondensator 22pF,
Atmega328P,
i przydałoby się po 100 nF przy nóżkach VCC i GND orac AVCC i GND.

Dodałem jeszcze jeden 22 uF/25V na wejściu zasilania płytki.

Korzystałem z tutoriala ze strony Arduino: https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoToBreadboard

Pomocna będzie również ta strona (z mapowaniem pinów):

https://www.arduino.cc/en/Hacking/PinMapping168

Tak u mnie wyglądał proces wgrywania bootloadera:

Płytka arduino była dawcą zasilaczem i komunikowała się z PC (i trzeba było wyjąć mikrokontroler)

A tak wgrywałem szkic:

Te czynności opisane w tutku arduino pozwolą uruchomić szkic na gołej atmedze w 30 minut. Mi zajęło to 3 dni, ale ubawiłem się (przygoda! 😉 )

Tu już popisuję się złożonym projektem i taka ciekawostka - na stykówce jest MAX7219, do zasilania nie podłączyłem kondensatorów i następne 3 dni drapałem się w głowę, czemu wyświetlacz LED przygasa w losowych momentach.

Oczywiście przez takie zabawy nie jest taniej. Za chwilę okaże się, że przez kombinacje typu pro mini (+wysyłka), nano (+wysyłka), wyszłoby taniej kupić drugiego klona UNO. 😕

Chociaż dalej nie mogę zrozumieć co poszło nie tak przy przenoszeniu kodu z jednej płytki na drugą.

Link do komentarza
Share on other sites

He klona Uno kupi za ok 15-18zeta, Nano za ok 11-12 zł ProMini za 8. Ja za Promini w promocji za 2 szt dałem 13.5zl więc pobawić się i spalić nie szkoda(właśnie jedno mi padło).Wrzuciłem bootloadera na ten wolny 328p, wyjąłem z Uno mikroprocesor włożyłem goły, ASPisp pod USB do kompa i wlazł za pierwszym razem,aż się zdziwiłem,że tak sprytnie mi poszło. Właśnie zamówiłem kilka kwarców za 2 zł z CHRL .Z Promini tego uszkodzonego chciałem wylutować ale to smd.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.