Skocz do zawartości

Sterownik do silnika krokowego


johny88

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,

na wstępie chciałem się przywitać ponieważ to mój pierwszy post.

Mam pytanie dotyczące doboru sterownika do silnika krokowego, niestety nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Posiadam w zakupionym urządzeniu silnik krokowy 57BYBH302, silnik jest na 2,6V, prąd 2,4A.

Mam dylemat jaki sterownik silnika krokowego zastosować, czy sterownik Pololu DRV8834 Low-Voltage 10,8V 2A z zastosowanym radiatorem by pasował do takiego silnika? A może Pololu A4988/DRV8825(takie posiadam z innych projektów).

Czy na sterownik wartość Vmot musi być dokładnie 2.6V? Poprzednio zawsze używałem silników na 12V i mniejszym prądzie, z czym nie miałem problemów. W tym przypadku jednak nie wiem jak to wszystko połączyć z arduino.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli silnik potrzebuje prądu 2.4A to musisz szukać sterownika na 5A. Te prądy są właśnie podawane jako absolutnie maksymalne dla danej konfiguracji. U Ciebie może być tylko gorzej więc rób to z zapasem. Niezabawkowe sterowniki silników potrzebują dużych napięć, o wiele wyższych niż napięcie znamionowe fazy silnika. W tym wypadku 12V będzie absolutnym minimum.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze rozumiesz. Sterowniki tego typu pracują jak źródła prądowe więc niezależnie od napięcia zasilania pompują w silnik tyle prądu ile ustawiłeś. A im napięcia więcej tym możesz silnik rozkręcać do coraz wyższych obrotów bez spadku momentu. Ustaw przełącznikiem prąd i wielkość kroku i do roboty.

Co tam takiego robisz z tym silnikiem? Czy skorzystasz z tego, że ten driver ma pełną izolację wejść?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Silnik będzie sterować pompką perystaltyczną - jeden z elementów w układzie.

Szczerze mówiąc nie do końca rozumiem co to jest izolacja optyczna więc napiszę jak będzie wyglądać układ. Sterownik będzie podpięty bezpośrednio do zasilacza 24V DC, natomiast Arduino którym będę nim sterować poprzez reduktor napięcia do 9V DC.

Link do komentarza
Share on other sites

OK, a dlaczego krokowy? Jak rozumiem musiałeś wybrać taki duży silnik by osiągnąć odpowiedni moment. Ale to kosztuje i masę i pieniądze i wielkość i energię. Krokowy będzie gorący nawet gdy pompka będzie stała lub poruszała się z 1rpm. Co zdecydowało o takim wyborze napędu? Tutaj krokowy ma uzasadnienie tylko w przypadku gdy musisz odmierzać precyzyjne objętości start-stopowo. Dlaczego nie DC z przekładnią? Duża ta pompa? O jakich momentach i prędkościach obrotowych mówimy?

Jaki ten zasilacz 24V wybrałeś? Wystarczy mocy?

Link do komentarza
Share on other sites

Ciecz musi być odmierzana precyzyjnie, stąd wybór padł na silnik krokowy - dodatkowo w przerwach pomiędzy pompowaniami ciecz musi się trzymać napięciem powierzchniowym, więc silnik musi stać w bezruchu. Jeżeli chodzi o sam silnik, to był w zestawie z pompką - za rozsądne pieniążki, więc nie było problemu.

Prędkości obrotowe będą nie większe jak 300RPM, ale pod koniec będą zwalniać o połowę. Same urządzenie nie będzie pracować dłużej jak 1h dziennie w dobrze wentylowanym miejscu, więc temperatura nie będzie problemem.

Link do komentarza
Share on other sites

300 rpm to 5 obr/s czyli 1000 kroków/s. Z wykresu wychodzi (przy zasilaniu drivera z 30V), że dla tego silnika nie będzie to jeszcze wielki, choć już odczuwalny spadek momentu (do 60Ncm). Dla 24V będzie zatem jeszcze trochę gorzej, ale niewiele.

Jeśli silnik jest dobrany z zapasem, poradzi sobie.

Powodzenia 🙂 i napisz jak zadziała.

BTW: Nie znalazłem modelu 57BYBH302 a ..BYGH.. Czy możesz wskazać jakąś dokumentację? Ten "mój" ma 3V/3A/1Ω na fazę i 6 kabli.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.