Skocz do zawartości

Wzmacniacz LM358 - zbyt niskie napięcie na wyjściu


dominikbrandon

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim,
Buduję linefollowera i mam już polutowane płytki, wyszło jednak przy okazji parę błędów. Między innymi, napięcie na wyjściu komparatora w stanie wysokim wynosi około 1V, przez co nie jest wykrywane przez uC. Podejrzewam, że błędem było zastosowanie wzmacniacza operacyjnego zamiast zwykłego komparatora. Prosiłbym o informację, czy moje podejrzenia są słuszne i jeśli tak, to jakim komparatorem zastąpić LM358 tak, aby nie zmieniać schematu. W załączniku przesyłam pełen schemat mojego robota. W razie jakby to nie było jasne: czujniki są oddzielnymi płytkami tak, aby można je było ustawić dowolnie. Są łączone z płytką główną poprzez kabelki miedziane odzyskane ze skrętki.

Ponadto bonusowe pytanie: diody podczerwone wchodzące w skład czujnika pobierają bardzo dużo prądu (rzędu 30-40mA). Do jakiej wartości mogę zwiększyć rezystancję, aby mieć pewność, że układ diody i fototranzystora nadal będzie sprawny? Niestety nie mam żadnej kamery podczerwonej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Te wzmacniacze powinny bez problemu dawać na wyjściu ponad 3.5V przy zasilaniu 5V. Coś musiałeś sknocić, może piny procesora do których są podpięte wyjścia "komparatorów" ustawiłeś jako wyjścia w stanie niskim? Może ich nie zasilasz? Mierzyłeś napięcie baterii i to na linii 5V w czasie pracy urządzenia? Z czego to zasilasz?

Niepotrzebnie dajesz tak wielkie prądy na diody LED. Przecież nawet te gorsze dostępne dziś w sklepach potrzebują jedynie ok. 10mA. Przy 5V zasilania daje to opornik szeregowy 330Ω a większość małych diodek świeci ładnie już przy 1k.

Oświetlacze czujników - to samo. Przecież 68Ω to prąd ponad 50mA i sam napisałeś, że to sporo. Nie wiemy jakich tam diodek użyłeś, ale prąd stały typowych diod IR w obudowach plastikowych to 20mA i nie powinno się go przekraczać z obawy o przegrzanie struktur. W zależności od tego jak mechanicznie czujniki zrobiłeś, fototranzystory widzą nie tylko światło diody, ale też promieniowanie podczerwone z otoczenia. Im lepsze czujniki zrobisz tj. im lepiej osłonisz detektory od śmieci z sufitu lub Słońca, tym mniejszego prądu potrzebujesz w diodach. Eksperymentuj, bo nic nie wiemy. Jak mamy odradzać gdy element nazywa się IR1 czy Q1? Zapnij się woltomierzem na emiter fototranzystora i próbuj, zapisuj wyniki zmieniając tylko jedną rzecz na raz:

- podłoże: z białego na czarną taśmę (lub co tam chcesz wykrywać),
- prąd diody IR przez zmianę opornika szeregowego (zacznij od 220Ω i jedź w górę),
- czułość samego detektora, przez zmianę jego opornika emiterowego (np. 5.1k-47k).

Na pewno znajdziesz jakieś optimum dające największą amplitudę zmian przy przejściu z białego na czarny przy jednoczesnym zachowaniu małego prądu diody i wystarczająco małej czułości na zmiany otoczenia. Dopiero wtedy ustawiasz potencjometry w połowie oczekiwanych/zmierzonych zmian i masz dobrze działające czujniki. Postaraj się, by próg komparacji wypadł w okolicy 1-3V. Powyżej te wzmacniacze raczej nie działają. Poniżej oznacza zbyt małą czułość.

Tylko tyle można zdalnie powiedzieć bez zdjęć, rysunków wykonawczych i pełnego schematu z oznaczeniami/typami elementów.

Po co te znaki zapytania w nazwach sygnałów? Nie jesteś pewien czy to wyjście czujnika albo czy zasilanie to 5V? Czy R6, R8 i R9 to rzeczywiście 1Mega? Wypadałoby zmienić wejścia komparatorów, bo teraz te oporniki wpływają na czujnik (który jest jednak słabym i niesymetrycznym źródłem), a byłoby lepiej gdyby wejścia (+) zostały podłączone do potencjometrów. Im prąd sprzężenia zwrotnego z wyjścia wzmacniacza nie przeszkadza a i histereza będzie działać trochę lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.