Skocz do zawartości

Zasilanie STM32 z akumulatora 12V


loromax

Pomocna odpowiedź

Witam. Umieszczam post w tym dziale, ponieważ w dziale robotyka -> zasilanie nie chce się dodać.

Mam akumulator 12V 7Ah i chcę z niego zasilać STM32 Nucleo (jeszcze nie wiem jaki konkretnie).

Jak wiadomo akumulator 12V, który jest naładowany ma więcej niż 12V.

Czy dobrze myślę, żeby zastosować przetwornicę step-down na 5V - wyczytałem, że STMy mogą być zasilane przez 5V.

Jeśli tak - przetwornica na 1A wystarczy? Widziałem gdzieś, że STM pobiera max 900mA.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Tutaj akurat nie ma znaczenia że naładowany akumulator ma więcej niż 12V bo i tak trzeba to napięcie zbić do 5V. Czy to 12, 15 czy 18 V nie ma większego znaczenia. Trzeba tylko dobrać przetwornicę która z takiego napięcia będzie działać prawidłowo. Do tego musisz jeszcze wiedzieć do jakiego napięcia akumulator się rozładowuje. I już będziesz miał zakres napięć w jakich przetwornica ma działać prawidłowo - pomoże to w wyborze konkretnego układu (tutaj ogólnie dla wszystkich rodzajów akumulatorów).

Co do tych 900mA - to już jest przesada. Sama płytka z STM32 i drobnymi peryferiami nie pobierze tyle. No chyba że jest tam podłączone dużo ledów albo jakiś wyświetlacz. Tak więc musisz oszacować ile ta płytka pobierze prądu. Jeśli płytka domyślnie jest zasilana z USB to można założyć że 500mA wystarczy do kompletnego zasilenia płytki. A i tu będzie spory zapas. W ogólności układy (mikrokontrolery) nie biorą dużo prądu, cały problem rozbija się o to z czym będą współpracować i ile te układy dodatkowe będą potrzebować prądu. No i zawsze dobrze mieć odrobinę zapasu prądu.

Także potrzebujesz przetwornicy step down/buck która będzie pracować w zakresie napięć wejściowych dostępnych z akumulatora z małym zapasem (10-16V?), która da na wyjściu 5V (albo można te 5V ustawić) i o odpowiedniej wydajności prądowej dla układu (tu już zależy co chcesz zasilać dokładnie).

Link do komentarza
Share on other sites

Jak w sensie mechanicznym Ci odpowiada - w sensie rozmiar, rodzaj wyprowadzeń itp. To jak najbardziej będzie działać.

Można też znaleźć jeszcze taniej, dla przykładu:

https://diolut.pl/modul-przetwornicy-step-down-dc-lm2596s-15-35v-3a-p-8682.html?gclid=EAIaIQobChMI6PK5pY2c3AIVFOAbCh2wjwp7EAQYAyABEgJ-DvD_BwE

Kwestia jeszcze co będzie dla Ciebie wygodniejsze. Czy zależy Ci na gnieździe USB, czy wystarczą pola do polutowania przewodów.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gość es2
wyczytałem, że STMy mogą być zasilane przez 5V.

Gdzie tak napisali?

Ciekawym stabilizatorem impulsowym jest ST1S10. Małe wymiary, małe straty, mała pojemność kondensatorów, duży prąd (3A) jak na obudowę Power SO-08 czy DFN8 (4x4mm).

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
W nocie STMa widziałem, że są specjalne piny pod 5V.

Dobrze widziałeś ale źle zinterpretowałeś. Czy były to piny zasilania?

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
LINK

Strona 21.

Jest niby, że od 7 do 12V zasilanie lub inne piny na 5V.

To jest nota płytki NUCLEO a nie uC STM32.

Pokaż, gdzie jest napisane, że uC można zasilić napięciem 5V, bo w nocie urządzenia, może być napisane, że można zasilić z 230V. Zawiera odpowiedni zasilacz, to można zasilić i 15 czy 110kV.

Napisałeś:

W nocie STMa widziałem, że są specjalne piny pod 5V.

Fakt, wiele wyprowadzeń toleruje 5V na wejściu, ale.... sa pewne ale, więc zanim podasz 5V na taki pin doczytaj notę.

Jest niby, że od 7 do 12V zasilanie

Zasilanie PŁYTKI ale nie uC. To chyba duża różnica, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.