Skocz do zawartości

[Inny] Cubedot-bot - mój pierwszy samodzielny, prosty robot


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, 
jestem nowa na forum, w robotyce już trochę siedzę, jednak nigdy nie zajmowałam się samodzielnym budowaniem i programowaniem, zawsze pracowałam w grupach, tym razem jednak chciałam wziąć się za coś całkowicie swojego - ponieważ mało się znam na programowaniu w Arduino, pomyślałam o stworzeniu czegoś prostego i w miarę estetycznego - tak zrodził się pomysł "powołania do życia" Cubedot-bota. 
Pierwsza wersja to robocik przypominający z lekka humanoida w wersji torso, jednak na podstawce - podstawka będzie odczepiana z tego względu, że z czasem chcę go przenieść na platformę na gąsienicach i przerobić go na coś w stylu line followera. 

Podstawowe dane techniczne:
* Całkowite wymiary konstrukcji: 12 (w najdłuższym miejscu)x8x31 cm 
*Zasilanie: bateria 9V
*Kontroler: Arduino Uno

*Wykorzystane elementy:
- części obudowy z ABS i PLA
- opaski zaciskowe
- przewody
- wyświetlacz LCD
- czujnik odległości
- Arduino Uno
- płytki stykowe 400 otworów x3
- bateria 9V
- 2x serwomechanizm modelarski typu micro 
- 2 x chwytak typu micro
- buzzer
- przwód USB 
- aluminiowa tabliczka z grawerowanym napisem
+ kilka innych, małych elementów typu potencjometr

Aktualnie jestem w fazie łączenia elementów i programowania ich w Arduino, póki co gotowy jest wyświetlacz LCD (na zdjęciach jeszcze przed zaprogramowaniem) i czujnik odległości:
image.thumb.png.2a497920b7d372a1af4111c663679bd2.png

Szybki szkic projeku robota/części :
 image.thumb.png.1fe411eb5c10eacf17becdb3d5d31dc3.png

Więcej informacji i zdjęć pojawi się w edytowanym pierwszym poście z czasem - wraz z rozwojem tego mini projektu.
Będę wdzięczna za konstruktywną krytykę, a także rady co zmienić i na co uważać - aby dwa razy nie powtórzyć tych samych błędów.
Pozdrawiam!

Edytowano przez Koliak
Link do komentarza
Share on other sites

Jak postępy w pracach nad projektem?

Dnia 8.08.2018 o 15:09, Koliak napisał:

Więcej informacji i zdjęć pojawi się w edytowanym pierwszym poście z czasem - wraz z rozwojem tego mini projektu.

Najlepiej aktualizacje publikować w kolejnych postach - wtedy wszyscy będą widzieli, że są jakieś postępy.

Link do komentarza
Share on other sites

Chwytaki zostały już zamówione i czekam na przesyłkę. Tymczasem planuję rozbudowę projektu w przyszłości o funkcję Text to speech, aczkolwiek jeszcze uczę się o wykorzystaniu głośnika w przypadku Arduino. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kiedyś budowałem hexapoda z 21 serw i sterowałem je z Arduino Mega programowym PWM i dało radę... Więc pewnie i tu się coś uda. Ale spotkałem się szybko ze ścianą nie do przejścia, gdy chodziło o w miarę dokładne obliczenia, komunikację i wszystko inne czego sterownik nie mógł już udźwignąć.

Dobrym pomysłem jest wziąć dedykowany sterownik serw i jak sugeruje @Treker zaprzęgnąć do pracy coś mocniejszego. Sterownik serw chociażby taki posiada interface UART i można śmiało komunikować się z Raspberry czy Arduino, a sterownik wykorzystać do "bardziej inteligentnej pracy".

Sterownik staje się też formą "interfejsu" dzięki czemu jak przyjdzie potrzeba wymiany jednostki sterującej to nie wpłynie na zachowanie serw.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.