Skocz do zawartości

Kontroler do ATmega32u2


jahu

Pomocna odpowiedź

Dzięki, ale ciekawi mnie jeszcze jedno, ponieważ w kontrolerze joystick chciałbym mieć dość duży to i taki znalazłem lecz na 250V/10A, czy jesli zasilanie do joysticka będzie odrębne, a wyjścia od niego podłączę pod rezystor by nie spalić mikrokontrolera to będzie wyszytko działać?

A i jeszcze jedno, wiem, ze przy mikrokontrolerze jest 2.7-5.5V, ale ile trzeba „dac” amperów, żeby wszystko działało?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 minut temu, Nawyk napisał:

Kolego, nie mówię tego złośliwie, ale najlepiej będzie jeśli najpierw przerobisz jakiś kurs podstaw elektroniki, np. https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-napiecie-prad-opor-zasilanie-id394 , bo zrobisz sobie albo komuś krzywdę...

Przebrnąłem :),

To da się jakoś połączyć ten joystick (250V) do mikrokontrolera (max 5.5V), wiem jest różnica woltów ale ciagle chce się upewnic.

Link do komentarza
Share on other sites

Zadajesz pytania które sugerują, że nie masz zielonego pojęcia czym jest prąd elektryczny i jak działa joystick. Oczywiście każdy kiedyś zaczynał i nie ma żadnego wstydu w niewiedzy, ale przecież to są rzeczy opisane między innymi w tym właśnie kursie, a ty twierdzisz, że go przerobiłeś.

Może zastanów się co oznacza w przypadku joysticka to, że jest on na 250V i 10A.

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, deshipu napisał:

Zadajesz pytania które sugerują, że nie masz zielonego pojęcia czym jest prąd elektryczny i jak działa joystick. Oczywiście każdy kiedyś zaczynał i nie ma żadnego wstydu w niewiedzy, ale przecież to są rzeczy opisane między innymi w tym właśnie kursie, a ty twierdzisz, że go przerobiłeś.

Może zastanów się co oznacza w przypadku joysticka to, że jest on na 250V i 10A.

Że gdy wykryje jakies położenie to daje taki właśnie prąd i napięcie? Tak myśle.

Czy może daje prąd i napięcie takie jak dostaje?

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, jahu napisał:

Że gdy wykryje jakies położenie to daje taki właśnie prąd i napięcie? Tak myśle.

Czy może daje prąd i napięcie takie jak dostaje?

Zastanów się co tam jest w środku i skąd ten prąd się tam bierze...

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, deshipu napisał:

Zastanów się co tam jest w środku i skąd ten prąd się tam bierze...

No prąd dostarczasz i gdy poruszysz joystickiem odpowiednie potencjometry wysyłają prąd do wyjścia od joysticka.

Dobrze myśle?

Link do komentarza
Share on other sites

250 V to maksymalne napięcie, jakie joystick jest w stanie wytrzymać. 10 A to maksymalny prąd jaki może popłynąć przez styki, żeby ich nie spalić. Równie dobrze możesz do niego podłączyć 5 V i puścić prąd 0,01 A. Trzymaj się z dala od napięcia sieciowego, bo to nie są żarty. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Nawyk napisał:

250 V to maksymalne napięcie, jakie joystick jest w stanie wytrzymać. 10 A to maksymalny prąd jaki może popłynąć przez styki, żeby ich nie spalić. Równie dobrze możesz do niego podłączyć 5 V i puścić prąd 0,01 A. Trzymaj się z dala od napięcia sieciowego, bo to nie są żarty. 

Oooo, dzięki wielkie za wyjaśnienie, od początku miałem nadzieje ze 5V będzie działać przy joysticku.

Ojj o niebezpieczeństwie przy prądzie już coś wiem, ale to tylko przy max 12V.

Dobrym pomysłem będzie zasilanie podłączyć pod USB?

Link do komentarza
Share on other sites

I radzę Ci na razie nie wychodzić poza te 12 V 🙂

USB to na ogół w miarę stabilne źródło 5 V, ale... Choć płyty główne mają zwykle zabezpieczenia, zawsze istnieje ryzyko, że po prostu uszkodzisz sobie poważnie komputer. Z Twoich wypowiedzi wynika, że być może nie wszystko z kursu zrozumiałeś i jednak warto przerobić go i zrozumieć (nie tylko przebrnąć) dogłębnie, bo w przeciwnym wypadku nie podołasz temu projektowi - utkniesz albo uszkodzisz sprzęt, który przecież kosztuje

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.