Skocz do zawartości

Nema17 sterowanie


4lepy

Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów.

Mam silniki krokowe nema17 i sterowniki a4988 (części z drukarki printo i3).

Jeśli znalazła by się dobra dusza która napisała by jak dziecku czego potrzebuję i jak to poskładać żeby uruchomić silniczek (on/off, lewo/prawo, prędkość), byłbym ogromnie wdzięczny.

I nie chodzi mi o podłączenie tego do arduino z drukarki, tylko jak najmniejszym kosztem ;)

Link do komentarza
Share on other sites

Najmniejszym kosztem to będzie podłączenie do arduino z drukarki. W końcu do czegoś to musisz podłączyć... a chyba nie wyobrażasz sobie, że podkleisz potencjometr i bateryjkę i nagle silniki zaczną same kroki liczyć.

Napisz co dokładnie chcesz osiągnąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz to zrobić na jednym arduino o ile wszyscy mogą być do tego podłączeni. Jeśli nie - najtańsze rozwiązanie to arduino pro mini (ok.10PLN za sztukę) na łeb i wgranie któregoś z gotowców dostarczonych z biblioteką.

Ktoś coś wspominał o zasilaniu i kosztach?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

10zl za arduino to nawet by niegłupie było, tyle ze mi się to wydaje przerost formy żeby aż takie ustrojstwo trzeba było podłączać żeby silniczek odpalić 😉 z tego co czytam to tam są 3 sygnały sterujące, 2 0/5V i jeden "pulsujący".

Zasilanie z zasilacza drukarki 12V, a koszty to "jak najtaniej" chyba ze o co innego pytasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie cały.pic polega na tym, żeby coś liczyło i podawało te "pulsy".

Owszem, jeśli zastosujesz guzik i będziesz go wciskał ileś tam razy na sekundę to nie potrzebujesz arduino.

Jeśli stosujesz jeden zasilacz to pewnie wystarczy arduino które masz - przecież w drukarce bez problemu sterowało czterema silnikami, to i z pięcioma sobie poradzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Do podawania impulsów ponoć wystarczy układ LM555,  tylko nie wiem jak to poskładać.

 

Dnia 17.08.2018 o 15:18, ethanak napisał:

Jeśli stosujesz jeden zasilacz to pewnie wystarczy arduino które masz - przecież w drukarce bez problemu sterowało czterema silnikami, to i z pięcioma sobie poradzi.

Tego juz nie rozumiem w ogóle. Zasilacz radził sobie w drukarce, to jak silniki będą luzem to sobie tez poradzi. I nie chce mieć 5 silników sterowanych 1 arduino o czym pisałem wyżej, bo do tego wystarczy skręcić to co mam i nawet bym miał program do sterowania na kompie od drukarki. Ma być 1 silnik 1 sterowanie dla 1 osoby.

Link do komentarza
Share on other sites

No to do wciórwy nędzy podłącz tam pięć potencjometrów - przecież jak masz wspólne zasilanie to i arduino może być wspólne...

Aha, program trzeba na to napisać? Ano trzeba. Chciałeś tanio, więc pewnie program sobie sam napiszesz.

Chyba, że liczysz na to, że ktoś na forum za darmo napisze i zaoszczędzisz... ale na to bym raczej nie liczył. Nie to forum.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Witam ponownie. Uparłem się i zrobiłem 😉 (na arduino przyjdzie czas).

https://drive.google.com/file/d/1WyXa7NhAmVqXYmTgo7dViSj2GF86KeEq/view

Ogólnie wszystko działa, silnik się kreci, obroty można zmieniać, rozdzielczość tez. Głupieje mi tylko kierunek obrotów, kręci w jedną stronę i nagle robi sobie krok w drugą i kręci dalej, albo mu się całkiem popsuje i i 2 kroki w prawo 2 w lewo, nie ma znaczenia czy gnd czy 5v czy nic nie wpięte na dir. 

Co to może być za przyczyna i jak z tym sobie poradzić? (bez arduino)

IMAG0838.jpg

Edytowano przez 4lepy
Link do komentarza
Share on other sites

@4lepy umieszczaj proszę zdjęcia przez odpowiednią opcję w edytorze (pole załączników znajdziesz tuż pod miejscem, w którym piszesz wiadomość). Dzięki temu miniaturki będą od razu widoczne w Twojej wiadomości, a zdjęcia z czasem nie znikną (więc będę mogły pomóc komuś w przyszłości).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.