Skocz do zawartości

Praca jako konstruktor robotów


Mortis

Pomocna odpowiedź

Witam. Z góry przepraszam jeśli to nie ten dział albo naruszam regulamin forum.
Ostatnio próbuję znaleźć odpowiedź na to pytanie ale niezbyt mi wychodzi. Sprawa wygląda tak: aktualnie pracuję jako konstruktor/projektant CAD ale zbliża się koniec wakacji iii mam możliwość zdalnej pracy w roku akademickim ale musiałbym podpisać umowę mówiąca o tym, że po skończeniu studiów (zostało mi półtora roku) bym musiał w tej firmie pracować X lat. Sama umowa nie jest czymś dziwnym, wręcz logicznym, praca naprawdę fajna itp.,  ale właśnie ale chciałbym jednak pracować jako konstruktor robotów (nie związanych ściśle z przemysłem), dokładnie mówiąc marzy mi się praca w "sektorze kosmicznym".
Tutaj pojawia się moje pytanie. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie jak wygląda sytuacja na rynku pracy (Polska) w tej branży, jeśli nie kosmicznej to po prostu czy jest jakieś zapotrzebowanie na konstruktorów robotów, może gdzieś da się dostać na jakiś staż, praktykę itp?
Zostanie przy tej pracy co mam gwarantuje mi stałą pracę od razu po studiach ale obawiam się, że przez to mogę stracić szansę pracy w tym co na prawdę chcę. Jeśli chodzi o studia to studiuję automatykę i robotykę, zaś na drugi stopień prawdopodobnie wybierałbym się na mechanikę i konstrukcje maszyn.
Serdecznie pozdrawiam.
 

Link do komentarza
Share on other sites

21 minut temu, Mortis napisał:

bym musiał w tej firmie pracować X lat

a co jeśli skończysz studia i zdecydujesz się odejść? Jeśli jest kara finansowa, to może warto rozważyć po prostu jej zapłacenie? 🙂

Z branży robotyki mogę Ci polecić firmę ACCREA z Lublina. Przepracowałem tam 4.5 roku i zajmowałem się głównie systemami wbudowanymi i simulinkiem, ale są też ludzie projektujący w CAD. Firma głównie projektuje i buduje prototypy manipulatorów i platform mobilnych. Kokosów może jakichś wielkich nie ma, ale nauczyć się można bardzo, bardzo dużo i ludzie też są super. Po prostu pasjonaci 🙂 Spróbuj do nich uderzyć, wiem że jeszcze dwa miesiące temu szukali ludzi na kilka stanowisk inżynierskich.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, Mortis napisał:

mam możliwość zdalnej pracy w roku akademickim ale musiałbym podpisać umowę mówiąca o tym, że po skończeniu studiów (zostało mi półtora roku) bym musiał w tej firmie pracować X lat. Sama umowa nie jest czymś dziwnym, wręcz logicznym, praca naprawdę fajna itp

Moim zdaniem taka umowa właśnie jest czymś dziwnym, bardzo możliwe, że nawet łamie jakieś prawo pracy, czy coś takiego.

Rozumiem, że chciałbyś zajmować się konstrukcją mechaniczną robotów. To jest dosyć wąska specjalizacja. Pewnie musiałbyś uderzać do jakiejś większej firmy, gdzie jest większy zespół i wyraźny podział obowiązków. Wątpię, żeby w Polsce było dużo takich firm robiących własne roboty. Ale jak będziesz w tym dobry, to pewnie i tak sobie poradzisz.

Skoro masz jeszcze 1.5 roku studiów, to najlepiej rozwijaj się w tym co lubisz i w czym jesteś dobry. Do tego nie olewaj wiedzy z tematów pokrewnych, które też się mogą przydać. Nie ograniczaj się do tego co jest na uczelni, tylko próbuj jakiś własnych projektów, albo grupowych w kołach naukowych itp. Do tego spróbuj poszukać ofert na wymarzone docelowe stanowisko np. w jakiejś NASA czy SpaceX i zobacz jakie mają wymagania.

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, Nawyk napisał:

a co jeśli skończysz studia i zdecydujesz się odejść? Jeśli jest kara finansowa, to może warto rozważyć po prostu jej zapłacenie? 🙂

Tego jeszcze nie wiem, gdyż jeśli się zdecyduję to dopiero będę "negocjował" warunki.
Przejrzałem projekty firmy i wyglądają naprawdę ciekawie. Jedyny problem taki, że z okolic Szczecina do Lublina no cóż kawałek drogi jest, raczej przy takiej odległości tylko praca zdalna wchodziłaby w grę,gb ale wiadomo jeśli by się tak dało to i tak najpierw te kilka miesięcy trzeba by było popracować stacjonarnie.
 

20 godzin temu, GAndaLF napisał:

Skoro masz jeszcze 1.5 roku studiów, to najlepiej rozwijaj się w tym co lubisz i w czym jesteś dobry. Do tego nie olewaj wiedzy z tematów pokrewnych, które też się mogą przydać. Nie ograniczaj się do tego co jest na uczelni, tylko próbuj jakiś własnych projektów, albo grupowych w kołach naukowych itp.

Aktualnie budujemy już drugiego łazika marsjańskiego na ERC (no niestety w tym roku się nie wyrobiliśmy, ale będzie dopracowany na następną edycję) więc jakieś doświadczenie w robotyce jest, pozostaje tylko pytanie odnośnie zapotrzebowania na takie osoby / stanowisko.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, Mortis napisał:

raczej przy takiej odległości tylko praca zdalna wchodziłaby w grę,gb ale wiadomo jeśli by się tak dało to i tak najpierw te kilka miesięcy trzeba by było popracować stacjonarnie.

Mieliśmy kilku współpracowników zdalnych, ale czasami (zwłaszcza na początku) musieli pobyć w firmie i trochę się "oswoić" z projektami. Dla CADowca to może być trudniejsze, bo firma ma niedaleko siedziby warsztat z maszynami CNC i projektanci na ogół nadzorowali wykonanie prototypów i ew. poprawki. Mimo wszystko polecam spróbować. Jeśli chodzi o projekty na stronie to się nie sugeruj - one są tam jeszcze z czasów zanim mnie ściągnęli do Lublina. Obecnie projekty są IMHO znacznie ciekawsze, ale objęte różnymi "NDA" - stąd brak info.

Edytowano przez Nawyk
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.