Skocz do zawartości

Fotowoltaika a prąd od dostawcy


noname2327

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Mam do was pytanie. Chciałbym zbudować prosty system PV aby móc oświetlić dom. Zastanawiam się tylko jak rozwiązać problem ze źródłami zasilania. Moja koncepcja jest taka aby wpiąć się przetwornicą w instalację domu ale jak rozwiązać przełączanie się instalacji PV przy braku prądu na zasilanie od dostawcy energii? Myślałem o przełączniku faz. Dodam, że chce też taki przełącznik zastosować na wejściu od dostawcy. 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli myślisz o tym na poważnie to najpierw trochę poczytaj. "Prosty system aby móc oswietlić dom" jest prosty tylko w naiwnych wyobrażeniach. Zacznij od ogólnych wiadomości o instalacjach on-grid i off-grid bo to dwie zupełnie różne klasy. Mam nadzieję, że choć trochę orientujesz się w zakresie prądu, energetyki itp bo inaczej od razu powinieneś zadzwonić do którejś firmy sprzedającej/montującej takie systemy i zdać się na ich wiedzę i doświadczenie. Nie możesz zbudować prostej istnalacji off-grid a potem próbować przełączać sieć wewnętrzną domu jakimś stycznikiem na zasilanie zewnętrzne. Wyobraź sobie, że prąd zmienny wygenerowany przez Twój inwerter ma jakąś fazę (0-360stopni) a nagle stycznik przerzuca na napięcie zewnętrzne zupełnie z tym niezsynchronizowane. Wybuchają wszystkie zasilacze i silniki. Jeśli w ogóle chcesz korzystać z dwóch zasilań musisz użyć inwertera on-grid który przewiduje zasilanie zewnątrzne i który w sposób płynny i ciągły kontroluje przepływ mocy między instalacjami. Oczywiście taka instalacja wymaga współpracy z dostawcą, założenia dwykierunkowego licznika itp.

Zacznij  może od przeczytania kilku stron, może trochę zmienią Ci się wyobrażenia:

https://www.budujemydom.pl/kolektory-sloneczne/21219-instalacje-fotowoltaiczne-system-on-grid-czy-off-grid

https://www.instalator.pl/2016/04/fotowoltaika-bez-tajemnic-4/

http://www.mojazielonaenergia.pl/instalacja-fotowoltaiczna/

http://www.instalacjebudowlane.pl/10162-77-12394-instalacja-fotowoltaiczna-w-domu--koszty-zyski-dofinansowanie.html

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie lekceważ swojej niewiedzy. Rzeczy prosto wyglądające na filmikach z YT często są oparte o pewne niejawne założenia i nie można z głupia frant przenosić ich do swojego środowiska. Tutaj wiele zależy od rodzaju odbiorników. Rzeczywiście, jeśli w instalacji masz tylko stare żarówki to im nie przeszkadzają ani chwilowe zmiany napięć ani gwałtowne zmiany fazy (fazy tej liczonej w stopniach a nie fazy w sensie drutu) i przełączenie wajhy nie spowoduje nic złego. Natomiast gdy masz jakieś indukcyjności (silnik w lodówce, w pralce, wiatraczki) lub elektronikę np. z zasilaczami z korekcją współczynnika mocy (to dziś standard) to te układy "podążają" za fazą napięcia sieci i gwałtowna jej zmiana może być tragiczna w skutkach. Sterowniki silników są przygotowane np. na przepięcia i zaniki/awarie zasilania, ale niewyobrażalna jest skokowa zmiana fazy napięcia AC. Nie chcę Cię straszyć ani zniechęcać, natomiast sugeruję czytanie i stosowanie sprawdzonych rozwiązań. Pomyśl, jeżeli czegoś tak prostego jak mógł to wymyślić laik ludzie nie robią to znaczy, że to rozwiązanie ma poważne wady. A jeden film którego do końca nie rozumiesz nich Cię zachęca jedynie do pogłębiania swojej wiedzy. Tutaj pokazany jest falownik on-grid a więc taki, który ma dwukierunkowe podpięcie do sieci AC. W czasie obecności zewnętrznego napięcia 230V stara się wyssać jak najwięcej z paneli (MPPT) a gdy tej mocy jest więcej niż zapotrzebowanie domu, wysyła ją na zewnątrz. W przypadku awarii zasilania zewnętrznego (symulowanej przez wajhę odłączającą) falownik też się blokuje, całkowicie pozbawiając dom energii. Zastanów się dlaczego. Jeśli do tej pory tego nie wiesz, to znaczy że zmarnowałeś ostatnie godziny od czasu gdy podsunąłem CI kilka linków. Cóż, prochu nie wymyślisz więc przynajmniej nie wahaj się czytać.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak czytałem o tym i wiem dlaczego. A gdy będę miał licznik jednokierunkowy i instalację on-grid (nie chcę podpisywać umowy z dostawcą) to jest możliwość uszkodzenia takiego licznika? Znasz jakieś rozwiązanie na w miarę automatyczne przełączenie się między instalacją PV a siecią? 

Link do komentarza
Share on other sites

Potrzebujesz po prostu jakiegoś combo zawierającego ładowarkę akumulatorów systemu off-grid (bo chyba taki jednak chcesz zbudować) umiejącą czerpać energię zarówno z paneli jak i sieci AC. Jeśli do tego będzie to miało falownik DC/AC to masz kompletne rozwiązanie. Szukaj w firmach handlujących fotowoltaiką. Pierwszy z brzegu przykład:

https://www.victronenergy.pl/inverters-chargers/easysolar

https://www.victronenergy.pl/upload/documents/Datasheet-EasySolar-1600VA-EN.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.