Skocz do zawartości

Komunikacja przez UART z RPi i Openhabian


venom

Pomocna odpowiedź

Hej, mam podobny problem do tego co wyżej opisał Grzegorz B. 

System mam już postawiony (dystrybucja Openhabian), probuje odpalić UART'a w celach edukacyjnych, korzystam z konwertera dołączonego do zestawu kursowego. Baud rate wszędzie poustawialem na 115200:

[23:09:19] openhabian@openHABianPi:~$ sudo stty -F /dev/ttyS0
speed 115200 baud; line = 0;
min = 1; time = 0;
-brkint -icrnl -imaxbel iutf8
-isig -icanon -iexten -echo -echoe -echok -echoctl -echoke

 image.thumb.png.cf3d4375c5563a04a25955373353f10f.png

image.thumb.png.a7fd644b972346ebc90ae9ecd8a03581.png

Mimo to w terminalu widzę krzaki:

image.thumb.png.5c2f821897b07e0daed4b44d349d794b.png

'Login to shell over serial' jest włączony z poziomu `raspi-config'.

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi. 

 

Edytowano przez venom
Link do komentarza
Share on other sites

Krzaki najczęściej sugerują, że konfiguracja "nadawcy" i "odbiorcy" jest niezgodna, tzn. wybrany parametr (lub parametry) jest inny. Może coś nadpisuje Twoje ustawienia? Ja w takiej sytuacji korzystam z analizatora stanów logicznych, np. Saleae, podpinam do linii TX "nadawcy", nagrywam przebieg i ustawiam w konfiguracji kanału opcję "Use Autobaud":

image.thumb.png.440d57e1ee622feb59728364f81615f9.png

i na podglądzie śledzę inne ustawienia. W niecałą minutę mam zwykle 95% pewności co do ustawień UART modułu, którego chcę posłuchać 🙂 Można też zmieniać ustawienia "odbiorcy" licząc, że za którymś razem się trafi, ale możliwości jest zwykle bardzo dużo... Analizator można znaleźć bardzo tanio na Allegro (w granicach 40-60 PLN), a przydaje się do SPI, I2C, 1-Wire, CAN, PS/2 i wielu innych. Oczywiście jeśli masz oscyloskop, to możesz sam sobie przeanalizować ramkę, ale IMHO to jest spoko do nauki i jako "ciężka artyleria", a nie do szybkiego diagnozowania prostych błędów w ustawieniach.

Edytowano przez Nawyk
Link do komentarza
Share on other sites

@venom, w komentarzach do kursów staramy się rozmawiać tylko o sprzęcie i oprogramowaniu, które jest używane w danym kursie. Jeśli masz jakiś problem odtworzeniem naszych ćwiczeń przy innej "konfiguracji" to zakładaj proszę osobne tematy, aby nie mieszać tematyki w komentarzach do kursów. Z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku na forum. Teraz wydzieliłem Twoje pytanie do osobnego tematu, ale pamiętaj o tym w przyszłości 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.