Skocz do zawartości

Rozszerzenie GPIO i domoticz


bplukaszbp

Pomocna odpowiedź

Pixello, rozumiem, że chcesz postawić sterowanie automatyką domową na domoticzu, ale brakuje Ci wejść/wyjść? Ja rozwiązałem ten problem u siebie podpinając arduino mega do maliny po usb. Arduino raportuje do domoticza stan wszystkich wejść/wyjść. Możesz sterować wyjściami zarówno z panelu domoticza, jak i fizycznymi przełącznikami.  Zastanawiałeś się nad takim rozwiązaniem?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 5.11.2018 o 13:01, bplukaszbp napisał:

Pixello, rozumiem, że chcesz postawić sterowanie automatyką domową na domoticzu, ale brakuje Ci wejść/wyjść? Ja rozwiązałem ten problem u siebie podpinając arduino mega do maliny po usb. Arduino raportuje do domoticza stan wszystkich wejść/wyjść. Możesz sterować wyjściami zarówno z panelu domoticza, jak i fizycznymi przełącznikami.  Zastanawiałeś się nad takim rozwiązaniem?

bplukaszbp, mam już system i to bardzo mocno rozbudowany, bazujący oczywiście na Domoticzu. Rozbudowa wejść lub wyjść nie jest jednak problemem. Można to zrobić na setki sposobów. Ja mam bardzo zróżnicowana instalację bazujaca na ORANGE Pi. Do odczytu czujników mam postawione  EspEasy na Wemos D1 mini w różnych częściach domu, reszta czujników temp i sterowanie rolet jest na 1Wire, a całe sterowanie oświetleniem jest zrealizowane na MCP23017  i2c bezpośrednio z mojego ORANGE Pi. Do tej pory do odczytu wejść z MCP23017 służy mi kilka skryptów pythona ale w momencie pojawienia się obsługi bezpośrednio z Domoticza chciałem naturalnie wypróbować czy działa. Okazuje się że nie w całości. Wyjścia oczywiście ... są sterowane bezbłędnie ale wejścia w ogóle nie są widoczne dla systemu Domoticz.

Dnia 27.09.2018 o 21:26, bplukaszbp napisał:


W sieci jest dużo instrukcji jak sterować przekaźnikiem, do załóżmy włączania lampki za pomocą domoticza i rzeczywiście po konfiguracji działa . Ja mam następujące pytanie, jak do tego wszystkiego dodać przełącznik dzwonkowy? Nie wiem jak ustawić pin GPIO w domoticzu jako wejście i spiąć tego w programie tak, żeby można było przełącznik włączać zarówno przełącznikiem dzwonkowym jak i zdalnie domoticzem.
 

Co do Twojego pierwszego postu w tym temacie mogę Ci trochę podpowiedzieć w kwestii przycisków dzwonkowych. Ja zrealizowałem sterowanie oświetleniem tylko na przyciskach dzwonkowych, a to z tego powodu żeby niezależnie sterować oświetleniem z domu jak i równocześnie z systemu Domoticz. W każdym pokoju jest przycisk dzwonkowy który wysterowuje instalacyjny przekaźnik bistabilny https://www.eltako.com/fileadmin/downloads/en/_datasheets/Datasheet_S12-100-_200-_110-.pdf tak samo w systemie wszystkie włączniki światła są zdefiniowane jako Push On Button oczywiście z wykonywalnym skryptem 0.5s impuls i wysterowują dokładnie ten sam przekaźnik co odpowiadający mu włącznik fizyczny w danym pokoju oczywiście za pomocą wyjść z MCP23017.  Pozostaje jeszcze kwestia wskazania w systemie czy w danym pokoju świeci się rzeczywiście światło. To jest właśnie zrealizowane na wejściach MCP23017 i po kłopocie. Cała instalacja działa niezależnie od systemu i odwrotnie. W razie awarii Domoticza czy jednostki centralnej (ORANGE Pi) mogę całkiem normalnie włączać i wyłączać oświetlenie w całym domu bez narażenia domowników na niedogodności.

Edytowano przez pixello
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 7.10.2018 o 17:35, Treker napisał:

Może po prostu nikt nie odpisuje, bo nikt zwyczajnie nie miał styczności z tym ekspanderem?

Ja na nim mam obsługę kontaktronów we wszystkich oknach i drzwiach, więc ustawione oczywiście jako wejścia, ale się nie odzywałem, bo nie korzystam z Domoticza tylko z Node-RED. Ale mimo, że wszystko działa, to i tak mam w planach napisanie swojego node do tego ekspandera, bo teraz odpytuje co zadany interwał (więc np. co 500ms), co jest niepotrzebną akcją, bo ten ekspander obsługuje przerwania. Te sobie obsłużyłem w Pythonie (RPi ustawia przerwanie na pinie i czeka z robotą), więc chcę przenieść taką funkcjonalność pod NodeJS. Ale to jak inne sprawy poogarniam, bo póki co jednak na interwale działa.

Link do komentarza
Share on other sites

@pixello Witam właśnie jestem przy końcowym etapie budowy instalacji w remontowanym mieszkaniu i również chcę aby wszystko działało niezależnie.

Mam przekazniki bistabilne Zamela z 2Z i polutowane rozszerzenia Gpio lecz nie wiem jak ugryźć informowanie systemu o zapaleniu oświetlenia recznie aby nie zmieniał stanu przekaźnika tylko odnotował stan włączenia ręcznie.

Jak to rozwiązałeś ?

pozdrawiam

E.N.O.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

27 minut temu, E1N1O1 napisał:

@pixello Witam właśnie jestem przy końcowym etapie budowy instalacji w remontowanym mieszkaniu i również chcę aby wszystko działało niezależnie.

Mam przekazniki bistabilne Zamela z 2Z i polutowane rozszerzenia Gpio lecz nie wiem jak ugryźć informowanie systemu o zapaleniu oświetlenia recznie aby nie zmieniał stanu przekaźnika tylko odnotował stan włączenia ręcznie.

Jak to rozwiązałeś ?

pozdrawiam

E.N.O.

 

 

E1N101 jeśli twoje przekaźniki mają styki pomocnicze to z nich weź sygnał na moduł wejściowy który używasz w swoim systemie. Wtedy niezależnie od załączenia zdalnego lub lokalnego będziesz miał informacje o stanie przekaźnika.

Pzdr Pixello

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Właśnie tak chciałem zrobić tylko jak to ustawić w Domoticzu ?

Siedzę i kąbinuje.

Sam przycisk mam ustawiony jako

Push On Button czas 1s

Ok działa jak należy

Zalaczam i łącznikiem fizycznym i przekaźnikiem z domoticz.

Lecz nie mam już pomysłu jak ustawić sygnał z 2giego Zeta przekaźnika bistabilnego wchodzi on na pin rozszerzenia i jako co go ustawić aby tylko informował o zapaleniu światła ręcznie, a nie zmieniał stan systemu.

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 4.11.2018 o 18:57, pixello napisał:

Ok adresowanie mam już za sobą ale jak uruchomić MCP23017 jako wejścia? Nadmienię tylko, ze jako expander wyjść funkcjonuje bez problemu.

Witam. Poradziłeś sobie z problemem konfiguracji MCP23017 jako wejścia? Jesli tak to prosze o info. 

Link do komentarza
Share on other sites

Wiam

Wiem że temat zamilkł dawno temu, ale może ktoś jeszcze go przeczyta i pomoże.

Wszystko jak wyżej i działa prawie działa.

MCP23017 raportuje do Wemos D1mini (EspEasy). MCP "podzielony" na dwa. Jedna sekcja jako wejścia(8szt) druga jako wyjścia(8szt).

Nawet przekazywanie sygnału Wejść do Wyjść ogarniam.

on System#Wake do
TaskValueSet 9,1,0
TaskValueSet 9,2,0
TaskValueSet 9,3,0
TaskValueSet 9,4,0
TaskValueSet 10,1,0
TaskValueSet 10,2,0
TaskValueSet 10,3,0
TaskValueSet 10,4,0
endon

on Termostat_Salon#state=1 do
TaskValueSet 9,1,1
mcpgpio,9,0
endon

on Termostat_Salon#state=0 do
TaskValueSet 9,1,0
mcpgpio,9,1
endon

Ale nie potrafię przesłać informacji z wejść do Domoticza. Na chwilę obecną zależy mi tylko na tym aby Domoticz wskazał czy dane wejście jest załączone czy wyłączone.

próbowałem tak (w Domoticzu ustawiony przełącznik na IDX=38) 

SendToHTTP IP_domoticz:8080/json.htm?type=command&param=switchlight&idx=38&switchcmd=On

SendToHTTP IP_domoticz:8080/json.htm?type=command&param=switchlight&idx=38&switchcmd=Off

I nic to nie dało.

Może ktoś pomoże ?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.