Skocz do zawartości

Napięcie progowe MOSFET (2n7000)


wiewior945

Pomocna odpowiedź

Cześć. 

Ostatnio robiłem sobie mały układ z tranzystorami MOSFET 2n7000. Sugerowałem się dokumentacją, w której napięcie progowe określane jest na 0,8 - 3,0 V. W związku z tym rozumiem, że prąd powinien płynąć przez tranzystor dopiero gdy na bramce znajdzie się przynajmniej 0,8 V. Cały czas coś było nie tak aż w końcu przekonałem się, że tranzystor przewodzi też gdy na bramce jest mniejsze napięcie. Przestaje przewodzić dopiero gdy napięcia na bramce nie ma. Czyli rzeczywisty zakres napięcia progowego wynosiłby 0,0 - 3,0 V. 

Ogólnie jest mi to na rękę. Ale chciałbym się dowiedzieć dlaczego tak to działa? Nie wierzę w błąd w dokumentacji. Trafiłem na jakąś wadliwą partię? Czy w jakiś sposób uszkodziłem (a w zasadzie ulepszyłem) tranzystory?

Link do komentarza
Share on other sites

Pokaż schemat w jakim to badałeś. Tranzystor to nie jest przekaźnik więc nie ma tylko dwóch stanów przewodzi-nieprzewodzi. Jako napięcie progowe podawany jest potencjał bramki przy którym prąd drenu jest jakiś, podany w tabelce przy parametrze VGS(th). Dla jednych tranzystorów napięcie to jest mierzone przy prądzie Id np. 10uA a dla innych może to być dla 1mA. A jakiego prądu Ty oczekiwałeś? No, ale najważniejszy jest układ w jakim mierzyłeś. Mam  nadzieję, że w żadnej sytuacji bramka MOSFETa nie wisiała w powietrzu.

Link do komentarza
Share on other sites

W załączniku jest bardzo nieprofesjonalnie pokazane jak podłączone są mosfety, mam nadzieję, że da się zrozumieć o co chodzi. Ogólnie mosfetami ustawiam kolor na taśmie LED RGB. 12V jest brane z Vin Arduino, sterowanie zaznaczone zielonym kolorem jest podpięte do pinów PWM Arduino. 

Mógłbyś proszę wyjaśnić o co chodzi z bramką wiszącą w powietrzu? 🙂

układ.png

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o układ którego nie pokazałeś - czyli jak sterujesz bramkami oraz w jakiej konfiguracji zauważyłeś, że 0V otwiera tranzystor.

Co tam jest na końcach tych zielonych drutów, jak to jest zasilane, z czego i jak do tego ma się zasilanie 12V z rysunku powyżej. Obwód sterowania bramki musi mieć wspólną masę (minus) z obwodem zasilania drenu. Nie widzę tego. A bramka nigdy nie powinna zostać niepodłączona tak jak właśnie widzimy to na obrazku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kurcze za dużo nie będzie widać bo sobie już to wszystko polutowałem 😕 Ale wszystko jest podpięte do Arduino więc masa powinna być wspólna. Od spodu zdjęcia chyba nie ma sensu robić bo i tak ciężko będzie się połapać. Zielone "kable" z wcześniejszego zdjęcia odpowiadają tutaj niebieskiemu, czerwonemu i zielonemu. 

0V nie otwiera tranzystora, właśnie dopiero przy 0V przestaje przewodzić prąd. A według dokumentacji powinien przestać przewodzić przy 0,8V (Vds = 0,8 - 3,0V).

Jak się zorientowałem, że prąd płynie przez tranzystor gdy na bramce jest mniej niż 0,8V - pisałem program do płynnego przechodzenia z jednego koloru na inny. Na bramkę podawałem napięcie od 0,8 do 3V i cały czas coś było nie tak, świeciło się za dużo kolorów na raz. Później sprawdziłem jak działa pojedynczy kolor na zakresie 0,8 - 3V i okazało się, że przy 0,8V na bramce kolor świecił całkiem porządnie 🙂 Później spróbowałem z 0,5V na bramce i kolor dalej się świecił. Przestał świecić dopiero gdy na bramce było 0V. W skrócie:

analogWrite(PIN, 0) //tranzystor nie przewodzi
analogWrite(PIN, 1) //tranzystor przewodzi, a według dokumentacji jeszcze nie powinien

I to nie jest tak, że na napięciu 0,01 - 0,8V na bramce kolor świeci z tą samą intensywnością, wtedy wiedziałbym, że tranzystor jest uszkodzony. Można zwiększać i zmniejszać napięcie w tym przedziale i kolor będzie robił się jaśniejszy i ciemniejszy. Czyli tranzystor działa tak jak powinien tylko, że w innym zakresie napięcia na bramce niż jest to określone w dokumentacji. I ciekawi mnie tyko dlaczego 🙂 Bo ogólnie jest mi to na rękę. 

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem jeszcze bardziej.

IMG_20181028_231636.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, wiewior945 napisał:

pisałem program do płynnego przechodzenia z jednego koloru na inny. Na bramkę podawałem napięcie od 0,8 do 3V i cały czas coś było nie ta

1) To się robi PWM-em.

2) Oko ludzkie jak i dioda LED (żarówka też), nie ma charakterystyki liniowej i trzeba to skompensować.

Edytowano przez es2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@es2 hmm... Trochę Cię nie rozumiem, dałem fragmencik kodu i widać, że steruję bramką przez PWM. Bramki są podłączone do wyjść 11,10 i 9, które obsługują PWM. 

Poza tym gdy odkryłem, że tranzystory działają z innym napięciem progowym to poprawiłem kod i wszystko działa tak jak trzeba. Pytam tylko ciekawości dlaczego napięcie progowe jest inne niż określił to producent.

Edytowano przez wiewior945
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, wiewior945 napisał:

Trochę Cię nie rozumiem, dałem fragmencik kodu i widać, że steruję bramką przez PWM.

Nie dajesz schematu  i nie wiem czy nie ma tam filtru RC, ponadto kto napisał?

8 godzin temu, wiewior945 napisał:

Na bramkę podawałem napięcie od 0,8 do 3V i cały czas coś było nie tak

 

Wyjaśnij, mi powyższe zdanie. Wytłumacz jak dziecku. Jest tam mowa oo napięciu czy PWM?

 

8 godzin temu, wiewior945 napisał:

Poza tym gdy odkryłem, że tranzystory działają z innym napięciem progowym

Nie sądzę abyś coś odkrył poza swoja niewiedzą. Nieliniowe świecenie to normalne zjawisko o czym pisałem ja i @marek1707.

8 godzin temu, wiewior945 napisał:

to poprawiłem kod i wszystko działa tak jak trzeba.

Nie poprawiłeś. Gdybyś poczytał o nieliniowości to byś użył korekty, np Gamma (kolejny temat rzeka).

 

Pytam tylko ciekawości dlaczego napięcie progowe jest inne niż określił to producent.

Nie jest! Źle sprawdzasz i tylko Ci się wydaje, że napięcie jest inne. Skoro sterujesz PWM, bez filtru dolnoprzepustowego, to na tranzystorze, w praktyce, masz GND lub Vcc.NIE MA POŚREDNICH NASPIĘĆ, pomijając bardzo krótką chwilę w czasie przełączania. Obejrzyj sobie to na oscyloskopie to zrozumiesz.

Edytowano przez es2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.