Skocz do zawartości

Dobór silnika i sterownika do plotera


Konrad12

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Zabieram się za zbudowanie mini plotera póki co szukam odpowiedniego silnika krokowego zastanawiam się żeby polecieć po kosztach  i wybrać 28BYJ-48 5V/ 0.1A/ 0,03Nm ze sterownikiem ULN2003 tylko nie wiem czy nie okaże się on  za słaby  i również wadliwy.

Jeżeli tamten się okaże za słaby to pewnie wybiorę silniki typu NEMA 17 z  sterownikiem Pololu A4988.

Co o tym sądzicie ?

 

Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, Konrad12 napisał:

tylko nie wiem czy nie okaże się on  za słaby  i również wadliwy.

Pytasz o to czy sterownik będzie "za słaby dla tego silnika", czy obawiasz się, że "silnik będzie za słaby dla tego plotera"? Nie podałeś żadnych informacji o swoim ploterze, więc ciężko coś doradzić (szczególnie w tym drugim przypadku) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Pytam o to czy silnik będzie odpowiedni dla plotera w sumie nie wiem jak opisać bo jestem w trakcie kompletowania części dopiero. Więc może przedstawię założenia silnik ten ma napędzać mechanizm zebatkowy który będzie przesuwal oś Y/X. 

Na odległość około 50 cm. 

Edytowano przez Konrad12
Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że ciężko Ci opisać dokładnie projekt. Zastanów się jednak czy podchodzisz do tego w dobrej kolejności. Według mnie elementy powinieneś kompletować, gdy będziesz miał gotowy projekt. Teraz możesz je dobierać na chybił-trafił, co pewnie skończy się zakupem złych elementów. Przecież dobór silnika uzależniony jest od wielu czynników, m.in. masy urządzenia, sposobu przenoszenia napędów, oporów itd. Napiszemy Ci, że silnik jest odpowiedni, a Ty za tydzień napiszesz, że po zamontowaniu głowicy laserowej, która waży 15kg układ nie działa poprawnie. Oczywiście przesadzam, ale chce Ci pokazać, że nie podałeś wystarczających informacji. Chyba sam czujesz, że podanie długości ramy plotera to za mało 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

To może opiszę go dokładniej bo masz rację za mało go opisałem. 

Sam ploter będzie działał na zasadzie przenoszenia obrazów z Gcode za pomocą długopisu na kartkę, za podniesienie długopisu będzie służyło serwo, silnik będzie miał za zadanie poruszać mechanizm zebatkowy i przenosić za pomocą łożysk umieszczonych na precyzyjnych wałach (50cm jeden) długopis w osi Y, silnik odpowiedzialny za oś Y będzie musiał jeszcze dać radę przesunąć ciężar umieszczonej na niej płytki z analogicznym mechanizmem odpowiedzialnym za os X. 

 

Silniki będą podłączone do sterowników natomiast sterowniki podłączone do shieldu CNC podpiętego do Arduino. 

Edytowano przez Konrad12
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.