Skocz do zawartości

BananaPi M2+ vs Rasp Pi 3B+


Pomocna odpowiedź

Witam,

czy ktoś ma oba mikrokomputerki? Chodzi mi o bezpośrednie porównanie. Nigdzie nie znalazłem dokładnie takiego.

Chciałbym zobaczyć porównanie wydajności:

1. CPU,

2. GPU,

3. porównanie szybkości działania ze względu na wykorzystaną na system pamięć: o SD (RaspPi) oraz EMMC (BananaPi).

Na pewno EMMC będzie sprawiało mniej problemów w dłuższym użytkowaniu (myślałem o DOMOTICZ i stąd pomysł na BananaPi M2+).

4. Porównianie szybkości LAN i USB.

5. Kompatybilność z Raspbian

6. Zużycie energii przez obie platformy.

7. Jakość wykonania, awaryjność (jeśli ktoś ma na ten temat informacje).

8. Ewentualnie proszę o wymianę uwag, doświadczeń rzutujących na całokształt korzystania z danej "platformy".

Interesuje mnie tylko rasp Pi 3B+ (jako lekko ulepszona wersja Pi 3) i BananaPi M2+.

Ja mam tylko Rasp Pi 2B, ale jest nie do ruszenia ;> (moje małe centrum multimedialne z obsługą DIY ambilight, z którego korzysta najczęściej najmłodszy członek rodziny ze względu na ilość "odpowiednich" bajek).

Link do komentarza
Share on other sites

Obawiam się, że raczej nie otrzymasz od nikogo konkretnej odpowiedzi. Głównie z dwóch powodów: po pierwsze, pytasz jednocześnie o bardzo dużo zagadnień, a po drugie ciężko jednoznacznie i konkretnie porównywać te płytki. Oczekujesz konkretnych porównań typu benchamrki czy jakiś subiektywnych opinii? Nie wydaje mi się, aby w przypadku Domoticza pojawiały się zauważalne różnice. Oczywiście wszystko zależy od tego jak rozbudujesz system, ale przy "przeciętnym" Domoticzu raczej nic się nie zmieni. Dużym plusem może być tutaj faktycznie moduł eMMC w BPi, ale CPU/GPU raczej wiele nie zmieni 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Właśnie pod domoticza szukałem czegoś z emmc bo już 2 karty mi w sumie na rasp pi2 i pi zero padły. Ale teraz jeszcze myślę o czymś pod automat do gier. Tyle że to plan już chyba na kolejną zimę 🙂

Najłatwiej by było odpalić retropi, jojsticki i przyciski ok. 100zł na ali.

I stąd pytanie o wydajność. Retropi można odpalić na bananapi m2+.

A na silniejszej maszynce parę portów z pc można odpalić.

Nie szukam jednoznacznych odpowiedzi, ale opini posiadaczy tych sprzętów.

Edytowano przez lukaszd82
Link do komentarza
Share on other sites

Tak z ciekawości zapytam - na czym polega przewaga pamięci eMMC nad kartą SD jak chodzi o trwałość? Bo z tego co słyszałem obie technologie działają na identycznej zasadzie, to takie same pamięci NAND Flash z wbudowanymi kontrolerami realizującymi FTL. Różnica to interfejs, który faktycznie może być szybszy w przypadku eMMC - chociaż nie zawsze jest. Natomiast o żywotności pamięci flash decyduje technologia (NAND/NOR, SLC/MLC) oraz algorytmy zaszyte w sterowniku. Ale zarówno w przypadku kart SD, jak i układów eMMC są lepsze i gorsze modele, niektóre zoptymalizowane do przechowywania dużych ilości rzadko zmienianych danych, inne dla często modyfikowanych. Tylko to nie ma raczej związku z użytym interfejsem - no chyba że ma, chętnie się dowiem jak to z tymi pamięciami jest.

Druga sprawa to "silniejszość" podróbek malinki. Kiedyś faktycznie wszystko było dużo szybsze. Jednak od czasu pojawienia się RPi 2 dużo się zmieniło. Natomiast RPi 3+ już wcale nie odstaje od konkurencji. Ma pewne minusy, jak chociażby wolniejszą pamięć, czy słabszy ethernet - ale to nie będzie różnica powalająca na kolana.

Jeśli już układ ma być szybki to polecam po pierwsze użyć płytkę do której jest wsparcie, a po drugie inny rdzeń niż A53 - bo to najwolniejszy z całej rodziny i niezależnie czy w RPi3, Banana, mandarynka, cytryna czy inne byle-co, w kosmos nie poleci.

RetroPie działa całkiem fajnie na RPi3, ale jeśli ma być szybciej to polecam Odroid-XU4, ewentualnie Tinker Board S. Obie są wyposażone w procesory 32-bitowe, ale z topowej rodziny A15/A17 - działają dużo sprawniej niż A53.

Natomiast jako serwer, najważniejszy jest dysk, a zastępowanie karty SD pamięcią eMMC to leczenie dżumy cholerą. Do tego lepiej użyć Odroid HC2, albo nawet starego CubieTruck 3 - podłączyć dysk SSD i zapomnieć o problemach.

A jak ma być tanio to zawsze można zostać przy malince.

I jeszcze jedno na koniec - zużywanie kart SD wynika ze złego ich wykorzystywania. Pamięci Flash mają swoje, czasem niestety niemiłe cechy i trzeba się nauczyć z tym żyć. Może zamiast wymieniać płytkę lepiej byłoby uruchamiać system z pamięci tylko do odczytu, a dane (bazę) podłączyć do wolnego dysku zewnętrznego. Wtedy system będzie działał latami bez problemów.

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

EMMC ma jednak więcej możliwych cykli zapisu niż karty SD, stąd do domoticza lub pod jakikolwiek system moze to być lepsze rozwiązanie.

Jeśli chodzi o szybkość zapisu/odczytu to są one już porównywalne, a nawet nowsze karty moga mieć wyższe prędkości (ale to niestety ogranicza wydajność huba USB więc nie ma co przesadzać).

Ostatnio kupiłem 2 karty SD 32GB UHS-II 60MB/35MB (Zapis/odczyt) na kościach MLC. Zobaczymy jak długo podziałają. Stare kingstony po 2 latach zaczęły padać...

Tutaj małe wyniki testów pamięci:

14433058_Beztytuu.thumb.png.2db4275c88b8967bdf11c3d01ad9959c.png

Za Rasp Pi 3B+ przemawia na pewno wsparcie.

Podpięcie SSD pod taki mikrokomputer nie przyniesie wzrostu prędkości operacji na plikach z dwóch powodów. Hub USB dzieli wydajność na wszystkie podpięte urządzenia, a sam ma prędkość ograniczoną możliwościami USB2.0

Wersje mikrokomputerów z portami sata niestety też wykorzystują w 95% przypadków mostek SATA-USB i mamy tu znowu to samo ograniczenie. Wszelkie testy do jakich dotarłem potwierdzają to wynikami. Jedyny plus to niezawodność SSD ale tu nie wiem czy jest obsługiwany TRIM. Jeśli nie, to będziemy mieli do czynienia z szybką degradacją nawet takiego dysku (już znalazłem info, iż raspbian nie wspiera TRIM źródło)

Jako przykład wyniki dla Orodroid U3:

"Port SATA pozwolił mi wierzyć, że będzie można uzyskać szybsze transfery danych. Do testów wykorzystałem dysk ADATA SSD SX300 o pojemności 64GB. Jakie wyniki? Kto zgadnie?

Odczyt 28MB/s i zapis w ciężkich bólach 13MB/s.

Jak to możliwe?

Na spodzie płytki PCB znajduje się układ GL830 od GenesysLogic, który jest niczym innym, niż niskobudżetowym mostkiem SATA/PATA na USB 2.0. Ale dlaczego nie ma chociaż tych 30-40MB/s, które oferuje USB 2.0?

A no dlatego, że nie wiedzieć dlaczego i po co, producent zdecydował się na wykorzystanie tylko jednego z dwóch dostępnych hostów USB 2.0 oferowanych przez A83T… razem z pozostałymi dwoma gniazdami USB 2.0…. z wykorzystaniem wbudowanego huba.

Efekt? Współdzielona przepustowość. Jest to zatem pierwszy raz w dziejach, kiedy pamięć eMMC jest szybsza od SATA i to dwukrotnie!" źródło

Z testów wynika, że pamięci Emmc maja jednak najwyższą prędkość odczyt/zapis i na system może to być najlepsze miejsce.

 

Edytowano przez lukaszd82
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym nigdy nie kupił sbc banana pi ponieważ ma złą sławe i najgorszy support z chińskich producentów. Moim zdaniem najlepszy support ma Friendlyarm (nano pi) > Xulong software(orange pi) >>>>> SinoVoip(banana pi). Jeśli chodzi o software to w sumie i tak używa się armbian'a, ale SinoVoip ma kłopoty z dokumentacją techniczną(brak albo nie aktualne schematy płytek)

Jeśli chodzi ci o emmc to moim zdaniem to ma tylko sens jeśli chcesz odpalać android'a albo przeglądarki w x11, dla normalnej pracy karta sd jest mało wykorzystywana. Mam w domu serwer na orange pi 2 który służy za nas, mpd deamon, mqtt broker, domoticz server i od dwóch lat śmiga na tej samej karcie sd. Trzeba wiedzieć jakie karty sd należy używać, polecam wątek na forum armbian'a. Teraz jest trochę prościej bo są karty zoptymalizowane pod dużą ilość zapisów i odczytów i są oznaczone literką A.

Jeśli zależy ci na kompatybilności z Raspbian'em to od razu bierz rpi. Jak dla mnie wszystkie czujniki na i2c albo spi działają tak samo nawet z wykorzystaniem bibliotek dla rpi, a jeżeli chcesz wykorzystać jakieś wyszukane rzeczy które zależą od sprzętu malinki (dma do gpio, jakieś pwm'y, 3d gpu) to i tak ich nie uruchomisz na innym sprzęcie. Ale chyba z kompatybilnością najlepiej stoi friendly arm z płytkami nano pi.

Trudno ci doradzić bo nie dajesz do czego chcesz konkretnie wykorzystać tego sbc. Nauki, stawianiu serwera domoticz który będzie chodził 5 lat, robienia retro konsol czy serwera nas? Jeśli wszystko po trochu to bierz rpi i sobie to wszystko posprawdzasz a jak już się zdecydujesz na któreś rozwiązanie to będziesz wiedział na czym ci zależy i pod to będziesz mógł wybrać sprzęt.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Będzie retro konsola na 1 sztuce i najpewniej serwer domoticz na kolejnej, ale to już nie wiem czy nie wykorzystam słabszej płytki, tym bardziej że pomiary bedę miał po wifi z urzadzeń rozsianych (PLC Modbus - bramka Modbus ESP8266, kilka ESP8266 z czujnikami). Właśnie pod domoticz myślałem o czymś z Emmc (ze względu na bezawaryjną pracę), ale jeśli nie ma to za dużego przełożenia, to ten argument odpada.

Tym bardziej że RaspPi Zero W wykorzystałem do sterowania frezarką CNC i dziala na tym całkiem nieźle po optymalizacji...

Może domoticz na takiej płytce bym postawił, a w ostateczności wgram nowy soft na router (WNDR3800) i bezpośrednio na nim dam domoticz ;>

 

W tym temacie chciałbym jednak, by wypowiedzieli się użytkownicy innych płytek, jak z kompatybilnością, z czym sa problemy. Może zamiast rspPi skorzystałbym z czegoś nowego ;>

Edytowano przez lukaszd82
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co do NanoPi - od czasu kiedy mimo radiatora mi się usmażył po włączeniu OctoPrinta (nawet bez podłączania do drukarki) omijam szerokim łukiem tego typu wynalazki. Może i RPi jest droższy, ale przynajmniej wiem że działa.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.