Skocz do zawartości

Predator - Minisumo


legacyguardian

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@legacyguardian Gratuluję działającej konstrukcji oraz I miejsca w mini-sumo na RA, też byłem we Wrocławiu 🙂 Z ciekawości, jeśli można wiedzieć (nie ma to nic wspólnego z robotem), studiujesz na Politechnice Poznańskiej? Jaki kierunek i jakie wrażenie? Pozdrawiam 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@wn2001Dziękuję bardzo 🙂 Tak, studiuje na Politechnice Poznańskiej Automatykę i Robotykę Wydziału Informatycznego. Za wiele nie opowiem, ponieważ dopiero to pierwszy semestr, ale na pewno mogę polecić kierunek. Dużo teorii, trochę mniej praktyk na start, ale większość przedmiotów jest całkiem interesująca. Poziom trudności też jest na razie całkiem przyzwoity. Na drugim semestrze dochodzi więcej przedmiotów już bardziej  ukierunkowanych (np. elektrotechnika), ale obecnie nic o tym powiedzieć nie mogę 😉  Pozdrawiam

Edytowano przez legacyguardian
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam i również gratuluję. Ja także byłem w tym roku na Robotic Arenie, jednak w kategorii zwykłych sumo 3kg. Na zawodach przekonałem się do samodzielnego zrobienia robota minisumo głównie w celach nauki i własnego rozwoju, jednak chciałby aby przy okazji robot potrafił coś wygrać. Mam pytanie: jakiej średnicy były twoje koła? Właśnie szukam formy do odlania z silikonu (szukam głównie w sklepach budowlanych w dziale rurek PCV i podobnych). Obecnie mam taką 36mm średnicy jednak boję się że to za dużo. Jako silniki wybrałem identyczne co w Twoim robocie... może zasilane trochę wyższym napięciem

Edytowano przez Boszek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Boszek Dziękuję również 🙂 Szczerze mówiąc jestem pełen podziwu. Dla mnie do zrobienia są o wiele trudniejsze roboty klasy sumo niż minisumo.

W każdym razie oponki mają wymiary 13.2 x 31.2 czyli identyczne co do Solarbotics RW2i (botland) (pierwotnie miałem zamiar ich użyć, ale wciąż nie miałbym formy do odlania silikonem więc Hungrydevil wykonał mi trochę felg i formę). W tym roku testowaliśmy dodatkowo felgi i formę wydrukowaną w 3d i niestety w trakcie dokręcania śruby z felgą do silników, felga się odginała przez co były spore bicia...

36 mm może być faktycznie nieco za duże. Najlepiej byłyby pewnie jakieś z przedziału 25-30 i najdłuższe, na tyle ile konstrukcja robota pozwala.

Silniczki z przekładniami pololu są całkiem popularne. Skoro twoje są na większe napięcie to pewnie mówisz o tych z serii HPCB. Ogólnie mogę polecić moje silniki. Wielokrotnie dochodziło do ostrych starć, a silniki mają się dobrze. Co prawda słyszałem, że przekładnie są dosyć delikatne, więc trzeba na nie uważać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluję sukcesu! Jestem zapalonym nowicjuszem minisumi i starałem się znaleźć metodę na wiercenie noży do strugarek jednak nie jest to proste. Proszę o wsparcie jak to robisz, ewentualnie gdzie mogę dostać takie noże z utwardzonym jedynie ostrzem ? Jaką wagę łączną osiągnąłeś ? Z góry  dziękuję za pomoc 😀

Link do komentarza
Share on other sites

@Wasp Dziękuję bardzo :) Wiercenie w nożach do strugarki wykonał mój znajomy. O ile dobrze pamiętam po nieudanej próbie wiercenia zwykłą wiertarką, użył obrabiarki CNC. HSS jest dosyć twardym i ciężkim do obróbki materiałem. Ciężko mi powiedzieć gdzie można dostać noże z samym twardym ostrzem, ale możesz spróbować znaleźć nóż z wykonanymi już otworami i pod nie spróbować dostosować konstrukcję robota. Zwróć też uwagę, że te noże to duże obciążenie na przodzie robota i jeśli dobrze nie obciążysz silników to koła mogą się ślizgać po powierzchni. Waga robota wyniosła mnie jakoś około 492g. Powodzenia w budowie swojego minisumo ;)
Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.