Skocz do zawartości

Arduino i potencjometr


Mabo

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie: czy potencjometr wysyła sygnał bez przerwy czy tylko w momencie obrotu? Mam sprzeczne informacje i nie wiem czy problem leży w płytce czy to normalne zachowanie. Czy ewentualnie jest możliwe zastopowanie tego sygnału jeśli potencjometr pozostaje nieruchomy? Podłączenie kilku częściowo obróconych potencjometrów powoduje zawieszenie płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

39 minut temu, Mabo napisał:

czy potencjometr wysyła sygnał bez przerwy czy tylko w momencie obrotu?

Nie, nigdy i nigdzie nic nie wysyła.

40 minut temu, Mabo napisał:

Czy ewentualnie jest możliwe zastopowanie tego sygnału jeśli potencjometr pozostaje nieruchomy?

Jak nie wysyła, to jak.....? Bo przecież nie wysyła.

42 minuty temu, Mabo napisał:

Podłączenie kilku częściowo obróconych potencjometrów powoduje zawieszenie płytki.

Jak podłączone i jaki masz program. No i jak się objawia zawieszenie, a co się działo chwilę wcześniej?

Link do komentarza
Share on other sites

@Mabo potencjometr niczego nie wysyła. To tylko rezystor o zmiennej wartości oporu. Jeśli podłączysz go do Arduino w roli dzielnika napięcia to po prostu na danym pinie będziesz miał cały czas konkretne napięcie, a jak przekręcisz potencjometr to ulegnie ono zmianie i tyle 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Mabo to zależy od tego co robi program. To właściwie nie ma nic wspólnego z samym potencjometrem, bo to reszta kodu będzie odpowiadała za to kiedy wysyłane są sygnały do PC. Da się wykonać obie opisane przez Ciebie wersje.

Link do komentarza
Share on other sites

Najprostszy kod (płytka pracuje jako adapter do podłączenia fizycznych elementów do symulatora lotu) DCS:

#define DCSBIOS_IRQ_SERIAL
#include <DcsBios.h>

DcsBios::Potentiometer tacVolKnob("TAC_VOL_KNOB", A0);

void setup() {
  DcsBios::setup();
}

void loop() {
 DcsBios::loop();
}

U kolegi działa to OK, u mnie niestety potencjometr "zapycha" komunikację.

Wymienię płytkę MEGA i zobaczymy - innej przyczyny nie widzę. Ale oczywiście będę wdzięczny za pomysł jeśli jest jakaś alternatywa 🙂

PS. Sprawdziłem dla pewności bibliotekę DcsBios.h - mam ostatnią wersję: czyli to też nie to. 

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie znam tego symulatora więc nie pomogę. Niezależnie od tego: na wejściu mikrokontrolera, do którego podłączysz potencjometr zawsze jest jakieś napięcie, więc Arduino może je cały czas czytać i wyświetlać. Wszystko jest więc kwestią oprogramowania. Sprzętowo nic tu nie zmienisz. Jedyne co mogę polecić to dokładniejsze wczytanie się w instrukcje do tego oprogramowania, może jednak coś przeoczyłeś 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 1.02.2019 o 22:01, Mabo napisał:

PS. Sprawdziłem dla pewności bibliotekę DcsBios.h - mam ostatnią wersję: czyli to też nie to.

Znalazłem więcej niż jedną [taka sama nazwa], na pewno używasz właściwej?

Dnia 1.02.2019 o 22:01, Mabo napisał:

U kolegi działa to OK, u mnie niestety potencjometr "zapycha" komunikację.

Sprawdź, czy masz takie samo oprogramowanie, nie tylko sprzęt. Może dodaj w pętli delay (1000) lub mniej niż 1000. i zobacz, czy to coś zmieni.

void loop() {  
   DcsBios::loop();
   delay(500);
}

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc - problem leżał w bibliotece a dokładnie pliku Potentiometer.h. Udało mi się znaleźć właściwa (nie najnowszą) wersje - i teraz wszystko śmiga 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.