Skocz do zawartości

Jaki czujnik do robocika??


Szybos

Pomocna odpowiedź

Witam. Po wakacjach i byczeniach się nad jeziorkiem wróciłem i postanowiłem skończyć swoje cacko i mam tu pewny dylemat który dalmierz proponowalibyście do mojego robocika. Chodzi mi tu o wykrywanie wszystkich przedmiotów stających 🙂 Mam dwa na oku 🙂

Pierwszy to Dalmierz Ultradźwiękowy MOBOT-US firmy WObit:

24_o.jpg

Drugi to Dalmierz Optyczny GP2D12 firmy sharp:

gp2Y0a02yk.jpg

Jeszcze poczytam o nich ale liczę na wasze zdanie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że ten ultradźwiękowy jest lepszy, bo możesz dokładniej zmierzyć odległość. No ale za to dużo droższy, o ile się nie mylę to 95 zł, a ten optyczny 35 zł.

Zawsze można zrobić samemu taki sonar ultradźwiękowy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

pawel: Optyczny sharp jest minimalnie mniej dokładny niż ultradźwięki, ale za to mierzy bardziej punktowo, więc można dokładniej badać otoczenie. Jest też wada - panicznie boi się pilotów do telewizora(modulowana wiązka IR). Ultradźwięki nie mają tej wady, lecz za to trudniej go zrobić samemu. Jeśli chcesz kupić czujnik ultradźwiękowy to upewnij się, czy ma czujniki 16mm, bo te 10mm się nie nadają.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie rozumiem stwierdzenia "panicznie boi sie pilotów od telewizora"? Czy chodzi o to ze jak sie wyceluje w niego ta wiązka to czujnik zgłupieje? A pod względem trudności obsługi który jest prostszy?

Link do komentarza
Share on other sites

A pod względem trudności obsługi który jest prostszy?

Raczej ten ultradźwiękowy. Ja go nie posiadam, przejrzałem jedynie instrukcję obsługi. Przede wszystkim podaje gotowy wynik pomiaru w postaci cyfrowej i analogowej. Natomiast czujnik optyczny GP2D12 daje sygnał wyjściowy w postaci analogowej, gdzie napięcie wyjściowe nie jest proporcjonalne do mierzonej odległości.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem stwierdzenia "panicznie boi sie pilotów od telewizora"? Czy chodzi o to ze jak sie wyceluje w niego ta wiązka to czujnik zgłupieje?

Dokładnie tak.

abxyz: Ale jeśli chciał by sam robić, to łatwiej będzie oprogramować sharpa.

Link do komentarza
Share on other sites

Napisz do nich majla.

Sonar jest zdecydowanie trudniejszy w obsłudze, wymaga komunikacji po iic. Odczytywanie odległości z wejścia analogowego mija się z celem, skoro wystarczy jedna komenda więcej i mamy odczyt cyfrowy.

Sharpy są proste łatwe i przyjemne. Co prawda trochę sieją zakłóceń na linii zasilania (pracują impulsowo) ale filtr LC eliminuje ten problem.

Polecam artykuły w Komputer Świat Ekspert odnośnie robota minisumo

materiały:

http://www.konar.pwr.wroc.pl/kse/ (chwilowo niedziała, ale to kwestia kilku dni)

Jest tam schemat i oprogramowanie w bascomie. Możecie tam zobaczyć jak adresować i jak komunikować się z tym sonarem. Dokumentacja producenta pod tym względem to straszna lipa. Spędziłem nad tym kilka godzin nim udało się znaleźć przyczyny niepoprawnej pracy.

Link do komentarza
Share on other sites

AT89C2051 nie posiada przetwornika analogowo-cyfrowego potrzebnego do pomiaru napięcia na wyjściu czujnika GP2D12, do dyspozycji jest tylko komparator analogowy. Lepiej użyć któregoś z AVR-ów, np. ATmega8.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.