Skocz do zawartości

Zasilanie silnika krokowego.


d3xxer

Pomocna odpowiedź

Sprawa ma się następująco. Posiadam silnik krokowy 24V 30 Ohm atmege8 i uln2803(spięty równolegle). Chciałbym popróbować uruchomić ten zestaw ale nie posiadam zasilacza 24V... Mam natomiast zasilacz o parametrach 19V 4,74A(z laptopa).

Jakie skutki spowodowało by użycie takiego zasilacza?

Pomiędzy atmegą a układem uln2803 musi znajdować się jakieś zabezpieczenie ?

Dziękuje za odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

Skutkiem będzie ugotowanie uln2803. I to nie przez zły zasilacz, tylko za duży prąd.

Gdybyś podłączył 24V byłoby jeszcze gorzej. ULN2803 wytrzyma "tylko" 500mA. Więc jeśli za wolno będziesz sterował silnikiem, układ ulegnie uszkodzeniu. Powinieneś wybrać inny układ.

Link do komentarza
Share on other sites

ULN2803 wytrzymuje 500mA na każdy kanał, a kanały można łączyć równolegle, co, jak rozumiem, zrobił d3xxer. Tyle, że silnik skokowy ma prawdopodobnie 4 wyprowadzenia, z czego 3 są sterowane, trzeba więc będzie użyć dwóch takich układów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak ,układ wytrzyma 1A. Jest to silnik z 6 wyprowadzeniami. Środki spinam mam 5 jedno do GND 4 do sterowania. Scalak ma 8 wyjść 8/2 =4 no i tak będzie chodzić. sprawa rozchodzi się o te nieszczęsne 19V. Jeżeli będzie to skutkowało tylko zmniejszonym momentem to sie nie przejmuje i podpinam:)

Dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

JAk coś to pisz na gg:D własnie to sklejam schematu nie mam 🙂 Robie to tak 19V +- do pierwszych nóżek uln2803. Z obydwu stron spinam po dwa sąsiednie piny żeby w sumie było po 4 z każej

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie, to chyba im większy tym lepiej. W sterownikach widziałem kondensatory po 4700uF.

Ale nawet z mniejszymi powinno działać.

Pamiętaj też o kondensatorach za stabilizatorem 5V, inaczej procesor może się resetować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.