Skocz do zawartości

Jak przerobić serwo na "kulturyste"


ANDYXYZ

Pomocna odpowiedź

Witam to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość na dziwne pytania 😳 .

Chciałbym zbudować ramie robota które wyręczało by mnie przy wkładaniu elementów do frezarki CNC.

Wymyśliłem to sobie tak że do sterowania użyje sterownika serw sk-18 bo ma łatwy program sterujący , łatwo można zmieniać ustawienia do innego obrabianego elementu i taki mam 😅 .

I tu zaczyna się mój problem bo serwa modelarskie są lipne albo bardzo drogie ale nadal za słabe.

Mam silniki 12v 4A z przekładniami które do tego celu świetnie się będą nadawać do sterowania nimi chciałbym użyć elektroniki z serw.

Potencjometr z serwa zamontuje na końcu przekładni,
tylko JAK WYKONAĆ STEROWANIE SILNIKA 12V 3-4A które będę mógł podłączyć do elektroniki Serwa (zasilania silnika Serwa)używając dodatkowego zasilacza (12V 3-4A).

Z góry dziękuje za pomoc i wyrozumiałość

Andrzej

Link do komentarza
Share on other sites

W takim wypadku używasz mostka H, elektronika na innym zasilaniu a silnik na innym. Mostkiem sterujesz z elektroniki, a podłączasz jego wyjścia do silnika. Jeśli zostawisz całą elektronikę z potencjometrem, wstawisz silnik z przekładnią i odpowiednio wszystko ustawisz to będziesz miał takie prze-tuningowane serwo którym będziesz sterował tak samo jak serwem (np przez ten wspomniany sk-18)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Możesz mieć problemy z przerobieniem elektroniki z serwa i to już raczej pod konkretny model bo mogą się między sobą różnic, przeróbka polega na zmienieniu tranzystorów wyjściowych w mostku wbudowanym do serwa. Może to być trudne gdy będą tranzystory SMD, albo w ogóle scalony mostek. Temat o mostkach masz na forum, wiec zaglądnij do niego. Polecam zapoznać się także z projektem openservo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja raczej myślałem o układzie który będzie móg być sterowany napięciem tym co silnik w serwie czyli 4-6V bo przerobienie elektroniki (zmiana końca wjściowego) serwa jest raczej nie możliwe bo tam przeważnie jest jeden procek który odpowiada za wszystko 😖

Myślałem o silnikach krokowych ale nie ma programu który jest w stanie sterować np.6-7 silnikami a programy od ploterów się nie nadają max4 silniki(mach,step) tylko jak potem programować takie ramie ręcznie pisać g-kody??? dlatego najwygodniejszy byłby taki sterownik jak pisałem o nim wcześniej w łatwy sposób można sterować 18 kanałami

Link do komentarza
Share on other sites

Zajrzyj do projektu openservo jak wspomniałem, jest tam opis jak zrobić własny serwomechanizm na atmedze i można zmienić stopień wyjściowy na taki jak nam odpowiada bez żadnych problemów tylko nie wiem czy tam są wsady do tej atmegi. I nie wiem jak jest zrealizowane sprzężenie z silnikiem, nie wczytywałem się za bardzo z powodu tego że nie mam czasu za dużo 😉 Żaden procek sam z siebie nie ma wystarczającej wydajności prądowej żeby silnik zadziałał, dlatego powstały różne mostki H. Możliwe że w serwie znajduje się układ sterowania serwomechanizmem scalony razem z mostkiem. Każdy serwomechanizm może być inny i dopiero wiedząc co mamy w środku można kombinować 😉

http://www.seattlerobotics.org/encoder/200009/S3003C.html

na przykład dla tego serwomechanizmu wystarczy wymienić mostek i można dać bardziej prądożerne silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziekuje za schemat bardzo się przyda problem jest taki że mam ok 50-60 różnych chińskich serw taka ilość uzbierała mi się od kiedy bawie się kombatami (brak zębatek na zmiane) nawet w tym roku zdobyłem puchar polski i misrzostwo polski 😅 ale okupione uszkodzonymi serwami 😕http://www.rcpabianice.strefa.pl/m/200909mpPabianice/IMG_2472.html

Skoro mam taki schemat to kupie jedno serwo futaby i przerobie jak będzie śmigać to dokupie więcej.

Jak tak przejżałem ten schemat to łatwo jest wymienić na inny mostek tylko jak podłączyć potencjometr pozycjonowania serwa który jest podłączony przez dwa rezystory 15k do silnika jak będzie większe napięcie na silniku to reszta pójdzie z dymem a jak zmienie ich wartości to będzie błędny odczyt i też lipa???

Link do komentarza
Share on other sites

To już trzeba by było dobrać konkretnie pod zasilanie zasadniczo nie zmieniasz całego schematu, musisz policzyć te rezystory tak żeby napięcie na Vref nie przekroczyło 2.5V. Można też zmodyfikować lekko schemat, na przykład pomiędzy potencjometrem a Vref dać kolejny dzielnik napięcia ale już pod konkretne napięcie zasilania tak by nie przekroczyć Vref=2.5V

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.