Skocz do zawartości

Alternatywa dla laminatu


Argon

Pomocna odpowiedź

Na początku WITAM jestem tu nowy w robotyce wiem nie wiele jeśli chodzi o elektronikę.

Więc tak: Robie pierwszego swojego robota ,który będzie jeździł po wyznaczonej trasie mam już zaprogramowany attiny2313 większość przygotowane ale nie mam laminatu i tu jest moje pytanie:

Czy da się użyć innego materiału niż laminat do stworzenia PCB??

PS: Jeśli wybrałem zły dział - przepraszam!

Link do komentarza
Share on other sites

Prawdę mówiąc możesz zrobić to na wszystkim pod warunkiem że zamiast ścieżek będziesz miał połączenia np kabelkami lub drucikami.

Laminat to podstawa w konstrukcji układów elektronicznych. Tylko na tym materiale można przeprowadzić metodę termotransferu potrzebną do przeniesienia tuszu na płytkę.

Warto zainwestować i nauczyć się ich tworzenia. Na pewno przyda ci się to przy kolejnych projektach.

Środek trawiący możesz zalesić na allegro w cenie 7 zł z przesyłką. Laminat też nie jest drogi.

Z tego co pamiętam na avt.pl jest gotowy zestaw do trawienia. Także w przyzwoitej cenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Niedawno szukałem materiałów do nauki dla znajomego i, zdaje się, w jednej z pierwszych części "oślej łączki" z EdW był opis robienia układów na...kartonie 😉 Oczywiście chodzi tylko o rozmieszczanie elementów, połączenia elektryczne trzeba robić podobnie jak w metodzie "na pająka". To przy prostych układach, w przypadku nieco bardziej skomplikowanych o wiele wygodniejsze jest montowanie na płytkach uniwersalnych, a prototypy (gdy nie wiemy na pewno, że układ zadziała) na tzw. płytkach stykowych (poszukaj tych wyrażeń na google, jeśli nie wiesz o co chodzi).

Link do komentarza
Share on other sites

w jednej z pierwszych części "oślej łączki" z EdW był opis robienia układów na...kartonie

A dokładniej na tekturce, sam tak montowałem pierwszy układ "na stałe" (nie na płytce stykowej), ale nie polecam za bardzo (tektura może zaburzać działanie układu). Mam ten kurs oślej łączki z zestawami elementów część pierwszą (3 wyprawy).

Co do materiału do robienia PCB to w zasadzie wykorzystuje się tylko laminat, ja za arkusz ok. A4 płacę 12zł. Najdroższy jest pisak, bo kosztuje nawet do 13zł, ale można ścieżki malować lakierem do paznokci (osobiście nigdy tego nie robiłem).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz to i na papierze toaletowym zrobić... Najpierw moczysz, zbijasz w kulkę potem suszysz, ścierasz na papierze ściernym na proch, itd. mniej więcej wg przepisu na masę papierową. bd miał coś w rodzaju tekturki, potem nakleić folię miedzianą, jeśli uda Ci się takową dostać (podobno istnieje, ale jak narazie mi się nie udało wejść w jej posiadanie). Bd pewnie musiał każdą ścieżkę z osobna naklejać, bo ten laminat Ci rozmoknie w trawieniu...

Pytanie: Po co?

Laminat jest przecież po to, żeby ułatwić życie. Dobry gotowy materiał, narazie nie ma nic lepszego dla ostatecznych wersji projektów 😅

Jeśli tylko czegoś się boisz, odnośnie wykonywania płytek, chętnie pomogę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mam sporo miedzi to może pokładam ją jak ścieżki a później roztopię ją lutownicą lub lakier do paznokci bo chyba posiadam musiałbym poszukać ,a materiałem będzie chyba aluminium ,normalny metal lub tekturka.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale to głupota a nie wyzwanie, poza tym nie wiesz chyba co piszesz:

a materiałem będzie chyba aluminium ,normalny metal lub tekturka.

przecież metal przewodzi prąd.

Zastanów się wogóle co za bzdury piszesz, widziałeś kiedyś na zdjęciach amatorskich płytek drukowanych wykonane na czym innym niż na laminacie? Człowieku, wystarczy ci niezbyt dokładnie odfiltrowane napięcie a procesor ci sie będzie resetował, a co dopiero jakieś "płytki drukowane" na materiale home made. Jak ci 4 osoby bardziej obeznane w temacie od ciebie piszą, że robi się na laminacie, to uwierz w to, z resztą każdy kogo sie spytasz powie ci to samo. A jak nam nie ufasz, to po co temat na forum zakładasz i prosisz o pomoc?

Link do komentarza
Share on other sites

Też lubię wyzwania, ale pod tym względem bardziej marzy mi się laminat 3 i więcej warstwowy. Nie zapominaj, że jedynym metalem który roztopisz lutownicą jest stop przeznaczony do lutowania (głównie cyna) o topieniu aluminium czy miedzi możesz zapomnieć.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak kolega lubi wyzwania to niech zbuduje sobie własną wytrawiarkę. A laminat kupi w sklepie.

Pomysł z pcb home-made to jak ponowne wynalezienie koła. Bezsensu.

http://sklep.avt.com.pl/p/pl/48525/zestaw+do+wykonywania+plytek+drukowanych-.html

Tutaj sprzedają gotowy zestaw do wytrwania. Polecam na początek. Potem tylko dokupowanie laminatu i B327.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.