Skocz do zawartości

MIERNIKI - opinie z praktyki


MaxHardcr

Pomocna odpowiedź

Cześć, w tym miejscu chciałbym założyć ciekawy temat, który może przydać się wielu nowicjuszom i nie tylko 🙂 a mianowicie praktyczne opinie na temat mierników, których używacie lub używaliście (najlepiej własne doświadczenia, a nie jedynie zasłyszane teorie 😉 ) Przyszedł mi do głowy taki temat gdyż sporo czasu spędziłem nad wyborem swojego miernika po tym jak przepaliłem w ramach testów miernik podstawowy "DPM solid polska - żółty" z zestawu Forbot.

 

Mój wybór po wielodniowych poszukiwaniach padł na miernik Forscher FS8218 (forscher.pl) - kupiony nowy na Allegro. Cena w okolicach 300 PLN także do przyjęcia. Konkurencyjne jak Sanwa czy Brymen były sporo droższe (ok. 500-600 PLN) Choć Brymen miał bardzo dobre opinie na kanale YouTube "EEVBlog" 🙂 Posiadam jeszcze stary miernik UNI-T UT70A lecz niestety coś się w nim popsuło i na większości ustawień pokrętła cały czas zmieniają się cyfry i nie można tego zatrzymać (nie wiem czy to można naprawić - jeżeli ktoś wie lub potrafi niech da znać)

Wracając do miernika Forscher FS8218 to jak przekonało mnie przede wszystkim solidnie wyglądające zabezpieczenie przed uszkodzeniem (aby nie zniszczyć jak poprzedniego DPM'a ) bardzo wyraźny wyświetlacz, automatyczna zmiana zakresów, sporo funkcji (mierzy większość rzeczy z kursów Forbot'a poza indukcyjnością) oraz sam wygląd. Do tego dobre podświetlenie i wygodne przewody pomiarowe. 

Pomiary z kursów jak robię wychodzą dobrze. Jest pewna nietolerancja ale może ona wynikać oprócz precyzji miernika z precyzji elementów. Poszukam precyzyjnych elementów jak rezystory czy kondensatory i wtedy zobaczę. Jak na razie jestem zadowolony z zakupu. Wraz z dalszymi testami postaram się dopisać coś więcej.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie będę odpisywał jak typowy administrator, że temat był wielokrotnie poruszany (ale to prawda) 😉

18 minut temu, MaxHardcr napisał:

Przyszedł mi do głowy taki temat gdyż sporo czasu spędziłem nad wyborem swojego miernika po tym jak przepaliłem w ramach testów miernik podstawowy "DPM solid polska - żółty" z zestawu Forbot.

Czy jesteś pewien, że spaliłeś miernik, a nie tylko bezpiecznik? Wybór droższego multimetru raczej Cie nie uchroni przed takimi problemami. Jeśli spaliłeś prosty miernik, to równie dobrze możesz uszkodzić każdy inny (ewentualnie strata będzie po prostu większa). Ja przez wiele lat korzystałem z takiego prostego miernika i wiele mi w nim nie brakowało. Właściwie nawet teraz często sięgam po taki miernik 😉 Czego dokładnie szukałeś w nowym mierniku?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Przede wszystkim szukałem większego zabezpieczenia, pełniejszego zakresu funkcji (gdyż jest szansa, że się przydadzą skoro nabyłem większość zestawów kursów Forbot jakie były 😄 ) oraz większego ekranu (większych cyfr). Kiedyś jak wspomniałem kupiłem UNI-T UT70A - bardzo fajny - jednak zaczął "wariować" i wyświetlać różne cyfry nawet bez pomiaru. Także chciałem też sprawdzić jak się sprawdzi coś w podobnej cenie do UNI-T ok 300PLN i znalazłem tego Forschera. Z filmu z testów, który znalazłem na YouTube miernik Forscher wytrzymuje podłączenie 220V na wszystkich zakresach i po resecie działa. Nie pracuję na takich napięciach wysokich (głównie do 9V) ale jak wytrzymał 220V w teście to 9V też powinien wytrzymać. Poza tym skoro natrafiłem na takie hobby jak elektronika dzięki Forbotowi (wcześniej to był dla mnie rocket science) i mnie zainteresowało to stwierdziłem, że zbuduję sobie w domu nieduży warsztat elektroniczny od podstaw i, że zainwestuję trochę w lepszy miernik jako jedno z podstawowych narzędzi. Na DPMie precyzując przepalił się lub przestał działać amperomierz przy pomiarach w jednym z testów z baterii 9V. Obecnie pokazuje 0.00 cały czas na wszystkich zakresach. Pozostałe pomiary (V, R, Dioda) działają poprawnie.

Edytowano przez MaxHardcr
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, MaxHardcr napisał:

Na DPMie precyzując przepalił się lub przestał działać amperomierz przy pomiarach w jednym z testów z baterii 9V. Obecnie pokazuje 0.00 cały czas na wszystkich zakresach. Pozostałe pomiary (V, R, Dioda) działają poprawnie.

Spaliłeś bezpiecznik . Jak otworzysz obudowę miernika to znajdziesz tam mały walcowaty bezpiecznik z przepalonym w środku drutem. Do takich amperomierzy jest określony zakres prądu (zazwyczaj 500 mA) ,którego przekroczenie skutkuje spaleniem bezpiecznika . Taki bezpiecznik to koszt do 3 zł.Do pomiarów większych prądów należy przepiąć sondę na otwór podpisany 10 A MAX . 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pracowałem na baterii 9V wobec czego nie przełączałem na 10A gdyż nie sądziłem, że więcej niż kilka mA z niej się wygeneruje. Jednakże w temacie bezpiecznika masz rację. Rozebrałem miernik , wyjąłem i faktycznie przepalony. Wymienię i zobaczymy.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, masz rację pisząc, że z baterii 9V nie da się pobrać dużego prądu, ale... jeśli bateria jest w miarę nowa i zrobisz na niej zwarcie (przykładając równolegle amperomierz) to bezpiecznik zostanie uszkodzony. Dlatego w kursie elektroniki ostrzegamy przed takimi eksperymentami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.