Skocz do zawartości

Wyrzutnia piłek do squasha - dobór napędu


shaughnessy

Pomocna odpowiedź

Witam

Jeśli piszę w złym dziale to proszę o przeniesienie, jednakże ten wydał mi się najbardziej odpowiedni.

Chciałbym zbudować wyrzutnię piłek do squasha aby rozszerzyć nieco swój plan treningowy jak i nauczyć się coś nieco o tworzeniu robotów. Inspiracją dla mnie były głównie projekty stworzone przez innych jak na przykład:

1) Ball launcher na instructables

2) Wyrzutnia domowej roboty z dodatkowym silnikiem do odmierzonego wyrzucania piłek

3) Prosta konstrukcja z rury PCV

Jak wspomniałem jestem zupełnie zielony w sprawach budowania tego typu konstrukcji ale jestem zdeterminowany spróbować coś z tego zrobić. Mój plan jest taki, by zbudować na początku sam mechanizm wyrzutu piłek - bez żadnych podajników (tym bardziej z odmierzanym czasem wyrzutu), bez żadnego kontrolowania zdalnego ani nic takiego - po prostu dwa silniki + dwa koła + dwie zębatki i będę podawał piłkę ręcznie. Jeśli coś wystrzeli z odpowiednią siłą to będzie można zająć się dalszym rozwojem projektu i pomyśleć o kontrolowaniu mocy silników, włącznikach, zdalnym sterowaniu, automatycznym podawaniu piłek w określonym oknie czasowym, etc.

Niestety już na początku borykam się z doborem odpowiedniej mocy silnika. Zdaję sobie sprawę, że tu magicy nie siedzą i również nie wiecie co mógłbym użyć. Większość z Was pewnie w squasha nigdy nie grała więc nie wiecie na przykład, że w przeciwieństwie do tenisa, piłka musi odbić się od ściany przy serwie - a to pochłonie już sporą część energii, którą wygeneruję przy jej wyrzucie. Stąd wydaje mi się, że potrzebuję dwóch mocnych silników, w jednym z nielicznych projektów, które przejrzałem wyczytałem, że powinny one mieć przynajmniej 10000 RPM i dużą moc, inaczej piłka po prostu nie nabierze odpowiedniej prędkości. Takich silników jest jednak sporo na rynku i chociaż nie są nawet drogie to i tak nie wiem za bardzo jakie wybrać: szczotkowe/bezszczotkowe, z zębatką/bez zębatki, do samochodów RC/zwykłe, itp.

Szczotkowe są mniej wydajne, bardziej bateriożerne i mniej wytrzymałe, bezszczotkowe natomiast ciut droższe ale wydają mi się jakieś takie ... małe.  Czy można do tego typu projektu użyć silnika od samochodów RC? Parametry mają bardzo dobre - duża ilość obrotów, duża moc, duży moment obrotowy ale nie wiem czy to jest dobry pomysł by iść w takie silniki.

Kolejna sprawa to napędzania koła wyrzucającego piłkę przez silnik - jak to ze sobą połączyć? Czy silnik powinien mieć zębatkę czy nie? Wydaje mi się, że zębatką będzie w stanie zapewnić mi większą moc na wyrzucie przez lepsze dopasowanie zębów niż zwykła taśma czy pas transmisyjny. A może są na rynku gotowe zestawy połączone: silnik + koło czy jednka muszę stosować jakieś zębatki, taśmy czy pasy transmisyjne?

Pytań mam oczywiście więcej, ale jeśli ktoś mi pomoże z tym początkiem to już będę bardzo wdzięczny.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zaciekawił mnie ten temat, jak uda Ci się to zrealizować, to będzie coś naprawdę przydatnego (niedawno była tu drobna dyskusja na temat przydatności projektów na Arduino).

19 godzin temu, shaughnessy napisał:

bezszczotkowe natomiast ciut droższe ale wydają mi się jakieś takie ... małe

To chyba nie widziałeś narzędzi na silnikach bezszczotkowych 😉 We wkrętarce mam taki mały silnik co wyciąga 700W.

Myślę, że śmiało możesz użyć silnik bezpośrednio połączony jakimś adapterem z krążkami wyrzutni. Co o parametrów to w tym filmiku w komentarzu podano szczegółowe parametry silników. Myślę że możesz użyć silników szczotkowych jeżeli projekt ma dążyć do minimalnego skomplikowania. Skupisz się bardziej na sterowaniu wyrzutnią, a zasobnik to raczej prosta sprawa.

Zwróć uwagę na wielkość krążków i z czego są wykonane. Jeżeli zrobisz je nieco ciężę to momentem bezwładności możesz nadrobić ewentualne braki w mocy - co prawda będą się wolniej rozpędzać, ale to mniej istotne. Na filmiku widać charakterystyczne wyżłobienia rozkładające większość masy na obrzeża kół.

Motor specifications:

  • Speed: 10.000 rpm
  • Torq 0.4~4kgf.cm a 5 HP 0,13
  • Voltage 12V
  • Power 97W
  • Current 8 Amps CIM motors
Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę to trwało ale w końcu zakupiłem dwa silniki DC 12V 150W 13000rpm 775

Parametry wg opisu:

Model 504483
Typ silnika 775
Napięcie znamionowe DC12V-24V
Napięcie robocze 12V
Prędkość biegu jałowego 13000-15000rpm
Moc znamionowa 150W
Rozmiar 98x42mm Wał 5mm

 

Teraz tylko pytanie jakie do tego dobrać zasilanie? Na początek chciałbym jakiś pakiet mały żeby sprawdzić czy to w ogóle zadziała i się kręci z odpowiednią mocą. Myślałem o czymś takim:

https://allegro.pl/oferta/akumulator-tattu-1800mah-14-8v-75c-4s1p-lipo-7184727107

Napięcie - 14,8 V
Pojemność - 1800 mAh
Ilość cell - 4
Typ konektora - XT60
Typ balancera - JST-XH
Prąd rozładowania (ciągły) - 75C / 135A
Prąd rozładowania (szczytowy) - 150C / 270A
Waga - 201 g

Jeśli wszystko dobrze rozumiem to pozwoli mi to uruchomić te silniki z napięciem lekko powyżej znamionowego więc przy nakładzie pracy jaki zakładam nie powinno się nic spalić? Obciążenie silnika będzie przecież minimalne (czas wyrzutu piłki przez koła), akumulator też zapewnia odpowiedni prąd ciągłego rozładowania (135A ze 150A, które ma silnik)?

A może lepiej kupić do tego akumulator 12v do samochodu? Ale wtedy cała konstrukcja stanie się ciężka i mało przenośna, a tego chciałbym uniknąć...

Czy jest jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę? Dzięki za jakiekolwiek uwagi.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, shaughnessy napisał:

Obciążenie silnika będzie przecież minimalne (czas wyrzutu piłki przez koła)

Tu faktycznie może nie będzie potrzeba dużo energii, żeby nie marnować jej na częsty rozruch, to może dodaj regulacje obrotów, tak by prędkość maksymalną osiągać jedynie podczas wyrzucania piłki, a później niech zwalnia.

A masz pomysł jak to połączyć z rolkami wyrzutni?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.