Skocz do zawartości

Problem z zasilaczem warsztatowym z zasilacza atx


Molsonnn

Pomocna odpowiedź

Anonim

Wszystko ładnie, pięknie ale z tym, że jest konieczne ograniczanie prądu dostarczanego przez zasilacz zgodzić się nie sposób. Im więcej prądu może zasilacz dostarczyć tym lepiej! To ile faktycznie z niego prądu pociągnę to już mój interes, byle nie przekraczać wydajności zasilacza. Diodę led można równie dobrze zasilać z  3v bateryjki jak prosto z gniazda 230V kwestia jedynie doboru odpowiednich rezystorów do ograniczenia prądu.

Co do stabilizacji to tak jak było napisane, jeden zasilacz stabilizuje lepiej inny gorzej ale tego nie przeskoczysz nie zmniejszając napięcia na wyjściu. Czasami pomaga wstępne obciążenie linii o danym napięciu rezystorem do masy, ważne żeby był w stanie wytrzymać wytracaną na nim moc.

 

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, atMegaTona napisał:

Wszystko ładnie, pięknie ale z tym, że jest konieczne ograniczanie prądu dostarczanego przez zasilacz zgodzić się nie sposób. Im więcej prądu może zasilacz dostarczyć tym lepiej!

 

Nie jest konieczne ale pożądane - mówimy o zasilaczu warsztatowym, nie końcowym do urządzenia docelowego pracującego autonomicznie. Masz rację, można LED zasilacz z 230V ale prąd należy ograniczyć do bezpiecznej wartości.

Ja jednak twierdzę że początkujący lub nieświadomy użytkownik takiego zasilacza ATX prędzej czy później coś sobie spali i stąd pomysł żeby ryzykować straty tylko dlatego że akurat mam pod ręką takie źródło zasilania jest zły. Podkreślam: temat na którym dyskutujemy dotyczy zasilacza do warsztatu, czyli do próbowania, testowania i uruchamiania. Do takich celów "surowy" zasilacz ATX się nie najlepiej nadaje i tego się będę trzymał. Za nieduże pieniądze można sobie złożyć cos bardziej sensownego co zaoszczędzi nerwów i kłopotów.

Swoją drogą, chciałbym mieć taką kontrolę nad urządzeniami i uruchamianymi układami jak Ty piszesz: "To ile faktycznie z niego prądu pociągnę to już mój interes" 🙂 Zawsze wiesz ile pociągnie prądu Twój układ i nigdy się nie pomyliłeś, nie podłączyłeś czegoś odwrotnie bądź nie zrobiłeś jakiegoś zwarcia? Jeśli tak, to szacunek. Ja mogę się śmiało przyznać że mam na swoim koncie wiele takich wtop...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.