Skocz do zawartości

Delfi - robot typu Line Follower


Pomocna odpowiedź

Dnia 14.08.2019 o 09:38, Treker napisał:

Nie możesz zignorować tego faktu, bo stabilizator nie zadziała poprawnie. Musisz zwiększyć zasilanie, wybrać jakąś małą przetwornicę lub wykorzystać stabilizator o mniejszym drop-down'ie.

Zasilanie zmienione na 9V, bo tutaj moje niedopatrzenie czyt. brak wiedz, z którym walczę w tej dziedzinie 🙂

 

Dnia 14.08.2019 o 09:38, Treker napisał:

Nie rozumiem co masz na myśli pod hasłem: "mikrokontrolerem zasilam mostek H". Mikrokontroler i mostek H zasilane są ze stabilizatora. Mikrokontroler nie zasila mostka on nim tylko steruje.

Mój skrót myślowy, chodziło o to czy mostek i uC można zasilać napięciem ustabilizowanym na 5V. Dodatkowo błąd wynikający z tego, że jeśli doprowadzę zasilanie do uC to za pomocą pinu Vin lub 5V chcę zasilać kolejne elementy.

 

Dnia 14.08.2019 o 09:38, Treker napisał:

Można tylko nie wiem w jakim celu. Jeśli moduł zasilania będzie zaprojektowany dobrze to wystarczy jeden. Pamiętaj też, że mostek wymaga dwóch źródeł zasilania - 5V dla logiki oraz XX woltów dla silników. Jednak oczywiście jeśli się uprzesz to możesz zrobić sobie jakieś dwa osobne moduły zasilające.

Moja koncepcja jest taka: Napięcie 9V z baterii doprowadzam do mostka H, konkretnie do Vmot, czyli zasilania silników. Z tego odpowiednimi wyprowadzeniami łączę mostek z silnikami, przy których mam kondensatory ceramiczne 100nF dla likwidacji zakłóceń. Ceramiczne ze względu na częstotliwość pracy. Zasilanie 9V przepuszczam przez stabilizator dający na wyjściu 5V i z tego zasilam Vcc na mostku, czyli logikę. Dodatkowo w mostku muszę zasilić 5V pin Stby, aby mostek działał. Zostaję listwa z czujnikami, która też działa na 5V. Stabilizator z tego co pamiętam ma wydajność prądową max 1A lub 1,5A więc uC, listwą z czujnikami i innymi rzeczami powinien sobie poradzić. Przed wejściem do uC kondensator 220uF potrzebny? Myślałem też o daniu 330uF na cały układ zasilania. Przy stabilizatorze też kondensatory takie jakie są w dokumentacji.

Możesz stwierdzić czy ta koncepcja ma sens?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 15.08.2019 o 17:33, chris20 napisał:

Mój skrót myślowy, chodziło o to czy mostek i uC można zasilać napięciem ustabilizowanym na 5V.

Nawet trzeba, nie ma innej opcji (oprócz alternatywnego 3.3V) 😉

Dnia 15.08.2019 o 17:33, chris20 napisał:

Dodatkowo błąd wynikający z tego, że jeśli doprowadzę zasilanie do uC to za pomocą pinu Vin lub 5V chcę zasilać kolejne elementy.

O jakim pinie Vin mówisz? Mikrokontrolery raczej nie mają takich wyprowadzeń...

Dnia 15.08.2019 o 17:33, chris20 napisał:

Możesz stwierdzić czy ta koncepcja ma sens?

Mniej-więcej będzie dobrze 🙂 Przyda się na pewno jeszcze elektrolit na linii 9V, z której zasilane będą silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, Treker napisał:

O jakim pinie Vin mówisz? Mikrokontrolery raczej nie mają takich wyprowadzeń...

Mówię o tym fragmencie z dokumentacji Adafruit Metro Mini 328. Może błędnie ale zakładam, że po daniu zasilania na pin Vin lub USB mikrokontroler będzie właściwie zasilany 5V. A z pinu 5V mogę zrobić wyprowadzenie na coś co może być zasilane 5V i przez co max prąd może wynieść 150mA. Poniżej fragment datasheetu

obraz.thumb.png.8c798c6875e1055d14506f265f1f6d9d.png

Edytowano przez chris20
Link do komentarza
Share on other sites

Ok, to ja się już pogubiłem, bo nie kojarzyłem, abyś pisał o gotowych płytkach z mikrokontrolerem na pokładzie. Myślałem, że chcesz wykorzystać goły układ ATmega328, a on nie posiada żadnego pinu tego typu. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.