Skocz do zawartości
MR1979

Zasilanie 3,3V układu + ładowarka USB + bateria

Pomocna odpowiedź

Witam!

Planuję zaprojektować zasilanie 3,3V do przyszłych budowanych układów.

Wymagania:
- Max prąd na wyjściu 250mA
- Bateria Li-Po 3,7V
- Ładowanie przez USB
- Możliwie mały - czyli układy SMD
- Możliwy do ręcznego polutowania bez Hot Air
- Max prąd pobierany z USB - 500mA. (Wiem, że prawidłowo układ powinien pobierać 100mA a później dokonać identyfikacji portu USB i przełączyć się na 500mA, ale na początek nie chcę komplikować układu).

Zamierzam skorzystać z jedno-układowych modułów ładowania z USB oraz przetwornicy DC/DC (step up/down).

Nigdy nie budowałem ładowarki USB i zasilania z baterią w jednym urządzeniu, dlatego na początek chciałbym potwierdzić ogólny układ blokowy (w załączniku).

Czy rzeczywiście wystarczy równolegle połączyć moduł ładowarki, baterię i przetwornicę?
Czy tak podłączony układ ładujący będzie działać prawidłowo w czasie gdy jednocześnie będziemy zasilać odbiornik?
Myślałem jeszcze nad drugą opcją, żeby na czas podłączenia zasilania USB, przetwornicę odciąć od baterii (np tranzystorem MOSFET) i zasilać bezpośrednio. Tylko jak wtedy ograniczyć max prąd pobierany z USB.

PSU.PNG

(edytowany)
11 godzin temu, MR1979 napisał:

Tylko jak wtedy ograniczyć max prąd pobierany z USB.

Jak chcesz ograniczać prąd to możesz zastosować rezystor bocznik (shunt), do niego układ pomiaru napięcia - z prawa Ohma prąd. Ale nie sądzę, że jest to tu istotne, bo jeżeli chcesz wykorzystać ładowarkę w formie modułu to ona nie pobiera więcej niż 500mA.

11 godzin temu, MR1979 napisał:

Myślałem jeszcze nad drugą opcją, żeby na czas podłączenia zasilania USB, przetwornicę odciąć od baterii (np tranzystorem MOSFET) i zasilać bezpośrednio.

Więc wystarczy że kupisz taką co ma 2 terminale (bateria i osobno wyjście). Wtedy będzie się sama przełączać zależnie czy bateria jest ładowana czy zasilanie jest pobierane z baterii - tu trzeba konkretnie sprawdzić czy to co kupujesz ma taką funkcję. Wtedy ten układ naprawdę będzie składał się z modułu ładowarki - lipola i przetwornicy 😉

Jak chcesz być bardzo ambitny, możesz zaprojektować własną płytkę i dodać jakieś zabezpieczenia - przed odwrotnym podłączeniem itd. Great Scott na YT robił kiedyś własny moduł ładowarki z wyjściem 5V.

Edytowano przez Gieneq

@Gieneq Możliwe że nie wyraziłem moich zamiarów jasno. Pisząc moduł miałem na myśli część układu zasilania który chcę zbudować. Nie chcę kupować gotowych modułów zasilania.

Wracając do projektu....

Przeglądałem ofertę w sieci i wstępnie wybrałem następujące układy ([+] zalety [-] wady):

1. Charger IC - TP4056
        + Dostępny w ilościach detalicznych
        + Łatwa w montażu obudowa SOP-8
        + Wymaga niewielu dodatkowych elementów do działania
        + Można płynnie zmieniać prąd ładowania zależnie od potrzeb nawet do 1A
        + Możliwość kontroli temp baterii (opcjonalnie)
        + Niska cena
        - Nie wiem jak z jakością tego układu, mało znany chiński producent

2. DC/DC Converter - LTC3440EMS
        + Dostępny w ilościach detalicznych
        + Łatwa w montażu obudowa MSOP-10
        + Wymaga niewielu dodatkowych elementów do działania
        + Napięcie wejściowe 2,5 - 5,5V
        + Napięcie wyjściowe 2,5 - 5,5V (można dowolnie zmieniać zależnie od potrzeb)
        + Prąd wyjściowy do 600mA
        + Możliwość kontroli układu przez wejście ~SHDN (shut down)

3. Power button controller - Tu wciąż szukam układu. Na razie znalazłem dwa:

STM6600
        + dostępny w ilościach detalicznych
        + wiele ciekawych opcji w połączeniu z mikrokontrolerem
        - bez Hot Air raczej nie przylutuję
        - nigdzie w sklepach nie znalazłem przejściówki TDFN12 -> DIP do prototypowania (może ktoś widział? ma na sprzedaż?)
        - wysoka cena

MAX16054
        + Łatwa do lutowania obudowa SOT23
        - w ilościach detalicznych praktycznie niedostępny w Polsce
        - dużo mniejsze możliwości niż STM6600
        - wysoka cena (wyższa nawet niż STM6600)

Jeszcze wracając do pierwszego postu. Rozważam dwie opcje:

1. Przetwornica DC/DC połączona równolegle z ładowaniem oraz baterią:
+ Łatwiejsza konstrukcja
- Wciąż nie jestem pewien czy takie połączenie jest prawidłowe (jak zachowa się logika układu ładującego gdy będzie ładował baterię i zasilał przetwornicę jednocześnie ?)

2. Przetwornica odłączana MOSFETem w momencie podłączenia zasilania USB:
+ W momencie podłączenia zasilania przetwornica i ładowarka działają niezależnie (jestem pewien że logika ładowarki będzie działać prawidłowo)
- Prąd zasilania przetwornicy oraz ładowarki sumują się więc istnieje ryzyko przeciążenia portu USB.

Może jakiś bardziej doświadczony kolega skomentuje?

PSU - opcja 1.PNG

PSU - opcja 2.PNG

Tak się zastanawiam po co Ci ten stm6600???  @Gieneq  podał Ci najlepsze rozwiązanie dla przełączania: kup przetwornicę z taką możliwością do pracy na baterii. Do pracy na zasilaniu najłatwiej będzie zastosować stabilizator napięcia i po sprawie. Dodaj sobie diodę/zworę od napięcia USB do pinu przetwornicy enable z pooldownem do masy na jakimś grubym rezystorze i masz full automatic. Może się też okazać że trzeba sygnał zanegować ale chyba sobie poradzisz, większość przetwornic ma enable na H state.

Moduły ładowarek często mają zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem, mają wtedy osobne wejście na aku i osobno wyjście zasilania.  To te z 4056. U mnie się sprawdzają, warto natomiast przykleić sobie dodatkowo gniazdo USB do ładowania bo lubi odpadać po kilku - kilkunastu razach 😜

@atMegaTona Chcę wszystko zaprojektować i zbudować sam. W celach edukacyjnych. Nie chcę kupować gotowych modułów.

STM6600 lub coś podobnego chcę dodać w późniejszym etapie bo wydaje mi się ciekawym układem i daje między innymi następujące możliwości:
+ Włączenie układu jednym przyciskiem (krótkie wciśnięcie)
+ Wysłanie przerwania do mikrokontrolera gdy krótko wciśniemy przycisk POWER (np w celu zapisania danych do EEPROM przed wyłączeniem)
+ Możliwość wywołania hard reset długim przytrzymaniem przycisku POWER (przydatne gdy układ się zawiesi a urządzenie jest zabudowane i nie ma łatwej możliwości odłączenia baterii)
+ Automatyczne wyłączenie układu gdy poziom baterii spadnie poniżej dozwolonego
+ Możliwość kontroli stanu zasilania przez mikrokontroler
+ Możliwość wywołania wyłączenia zasilania układu z poziomu mikrokontrolera

Tak więc możliwości są duże i chciałbym się tym układem pobawić. Na razie w celach edukacyjnych.