Skocz do zawartości

Zasilanie serw v2


Halon

Pomocna odpowiedź

Witam.

Na elektryce się nie znam. Nie mam też pod ręką oscyloskopu, ani żadnego miernika.

Problem:

Początkowo zasilałem serwomechanizm do robota przez USB. Teraz jednak muszę zasilić 6 takich serwomechanizmów, które pobierają w sumie ok 2A. Kupiłem używany zasilacz ATX, produkujący na linii 5V maks 18A. Jednak po podłączeniu do serwomechanizmu w celu zrobienia testów, serwo nie reagowało na polecenia. Całością robota steruje układ FPGA, a polecenia wydaje klawiaturą. Podłączyłem ponownie przez USB i serwo znowu zaczęło się prawidłowo zachowywać.

Nie wiem czym to może być spowodowane. Takim sam rezultat był kiedy podpięliśmy serwo pod zasilacz w pracowni, więc to raczej nie wina niesprawnego zasilacza.

Z góry dziękuje za wszelką okazaną pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacze komputerowe zarówno AT jak i ATX muszą być wstępnie przy uruchomieniu obciążone na 5V. (Po uruchomieniu można to wyłączyć)

Ja stosuję jako obciążenie żarówkę samochodową ok 5W.

Jednocześnie mam kontrolę załączenia zasilacza.

Dodatkowo z zasilaczem ATX jest trochę więcej roboty, bo trzeba zewrzeć dwa wyprowadzenia w kostce.

Na forach (elektroda) i nie tylko, jest sporo opisów jak przerobić zasilacze komputerowe na "laboratoryjne".

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem za bardzo co mi da przerobienie na zasilacz laboratoryjny, bo na nim też nie działało (regulowałem napięcie od 4.5 do 6V). Serwa nie reagowały na zmianę sygnału sterującego.

Co do wstępnego obciążania to nie wiedziałem (i raczej nie mam go czym obciążyć w tym momencie), ale mój sprytny kabelek do załączania zasilacza daje rade:D

Link do komentarza
Share on other sites

A powiedz mi czy układ FPGA, i zasilanie serw ma wspólną masę? jeśli nie to nic dziwnego że nie działa. Najlepiej zasil FPGA z tego samego zasilacza co serwa.

Edit: zasilacze atx, nie muszą być obciążane na początku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie mają wspólnej masy.

Zasilanie wygląda tak, że mam dwa kabelki z końcówką USB, lub bez niej (w zależności od potrzeb jest przylutowywana). Potem kablem o dł. ok 2m idzie do płytki gdzie podłączone jest 6 wyprowadzeń do sześciu żył popularnej skrętki. Pozostałymi dwoma idzie dalej zasilanie.

W takiej konfiguracji przy zasilaniu 3 serw z USB (mniejszych) nie było problemu i wszystko działało poprawnie. Przy zasilaniu z zasilacza nawet jedno nie działa (edit: cyknie w momencie dostania napięcia, ale nie reaguje na sygnał sterujący).

FPGA ma swój własny zasilacz - nie jest to osobny układ a płytka edukacyjna Altery UP2. Jej zasilacz dostarcza 9V/0.6A, także z racji samej charakterystyki odpada.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie w jaki sposób chcesz tym sterować, jeśli serwo nie ma się do czego odnieść, równie dobre sygnał sterowania w stosunku do masy zasilania serwa wyniesie 20V, jaki 1000V, albo może być -500V, masy muszą być połączone. Żeby miało to możliwość działania.

Pozdro.

Edit: zawsze można się podłączyć za stabilizatorem.

Link do komentarza
Share on other sites

Maiłem nadzieje, że serwo odniesie się do masy dawanej przez zasilacz (tak było wcześniej, przez USB i to rozwiązanie działa nadal).

Niem mam za bardzo jak wpiąć się w masę FPGA.

Co to znaczy "za stabilizatorem"??

Link do komentarza
Share on other sites

Kłopot w tym, że chciałbym mieć gotowe zasilanie przed poniedziałkiem (termin oddania projektu). Jak na razie mam wpięte kabelki zasilające (VCC i GND) do wtyczki wychodzącej z zasilacza ATX.

Początkowo myślałem, czy by nie zrobić kilku wtyczek USB i przez to zasilać, ale (nie wiedząc, że wynikną takie problemy z ATX'em) stwierdziłem, że brzydko to będzie wyglądać.

Co się stanie jeżeli zmostkuje uziemienie FPGA i ATX ??

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznie poprawnie działać, tylko ja bym nigdy nie korzystał z zasilaczy atx (zewnętrznego), bo musisz zrobić zwarcie na poziomi niższym niż 0.2 Oma, żeby zabezpieczenia zaczęły działać. Jakiekolwiek zwarcie na wyższej rezystancji powoduje, że w układzie płynie 15-20Amper. W takim wypadku bardzo bym uważał.

Jeśli możesz skorzystaj z zasilacza komputera z którego na nim to piszesz, jest moim zdaniem bezpieczniejsze niż podłączanie 2 różnych zasilaczy atx, teoretycznie można, ale nie daj jakieś zwarcie się zrobi, a jak to jest na jakiś przewodach nie pewnych, to większe prawdopodobieństwo będzie.

Za stabilizatorem znaczy to, że na płytce ewaluacyjnej musi znajdować się stabilizator najprawdopodobniej 7805, który obniży napięcie z 9V na 5V, obok niego pewnie będą filtry, zaraz obok gniazda do którego się podpinasz z zasilaniem.

Inna sprawa, że usb jest połączone z masą zasilacza i dlatego to działa.

Ewentualnie zamiast zasilacza 9V, daj zasilanie z atx 12 V, jeśli jest to stabilizator 7805, to jego maksymalny prąd wynosi 1,5A.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie za bardzo kojarzę (ale to może przez niewyspanie) o co chodzi.

Aktualnie mam 3 zasilacze, z których każdy ma osobną wtyczkę do 220:

-Komputera na którym pisze (z niego było pobierane USB)

-Układu FPGA - konstrukcji podobnej do zasilaczy z laptopów (mniejszy i bez uziemienia - 2 bolce)

-Kupiony ATX - Do niego wpinam się kabelkami, do wtyczki od płyty głównej (20pinowej)

By zaprogramować płytkę, po podpięciu zasilania muszę używać komputera.

Ewentualnie zamiast zasilacza 9V, daj zasilanie z atx 12 V, jeśli jest to stabilizator 7805, to jego maksymalny prąd wynosi 1,5A.

Płytka ma fabryczny wtyk, a że jest własnością uczelni to nie chce kombinować.

edit

Inna sprawa, że usb jest połączone z masą zasilacza i dlatego to działa.

Mogę wysunąć wniosek, że jak podepnę kabelki do wtyków wewnątrz komputera, to też powinno działać?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.