Skocz do zawartości

L293D - sterowanie silnikiem do 30V


lawni

Pomocna odpowiedź

Witam, zaczynam zabawe z Arduino, korzystam z waszego kursu i mam pytanie, potrzebuje sterowac silnikiem ktory by ruszyc potrzebuje napiecia od 18 do 30 V i teraz pytanie czy jesli uzyje mostka L293D to moge na zlacze zasilania zewnetrznego plytki Arduino UNO dac napiecie np.10V (zgodnie z kursem max12V) a poprzez mostek na pin silnika pojdie odpowiednia wartosc?

Pytanie, czy ma ktos schemat podlaczenia z kursu jakos w bardziej przejrzysty sposob?:)

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

@lawni witam na forum 🙂

3 godziny temu, lawni napisał:

czy jesli uzyje mostka L293D to moge na zlacze zasilania zewnetrznego plytki Arduino UNO dac napiecie np.10V (zgodnie z kursem max12V) a poprzez mostek na pin silnika pojdie odpowiednia wartosc?

Jeśli dobrze rozumiałem co masz na myśli to tak, możesz to zrobić w taki sposób. Pytanie tylko co to za silnik i jaki prąd będzie pobierał. L293D to już dość leciwy sterownik, może uda się znaleźć coś lepszego?

Link do komentarza
Share on other sites

jest to tak naprawdę silnik przesuwnika fazowego ATM Motor Step jaki prod to będzie pobierać nie mam pojęcia, w opisie napisali tylko na jaki pin mam podać sygnał w zakresie 18-30V 🙂 a jaki jest lepszy sterownik, możesz cos polecić? i czy bedzie działać dokladnie tak samo?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam wrażenie, że to jednak będzie zły sterownik do tego typu napędu. Podaj jakiś konkretny model tego silnika, bo inaczej to trochę wróżenie ze szklanej kuli 🔮 Masz pewność, że na wejście tego napędu możesz podać sygnał PWM?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Teraz postanowiłem trochę przerobić układ i sterować tym za pomocą silnika krokowego:) trochę poczytałem i postanowiłem zrobić to poprzez motor shield v2.3 . Chyba najprościej, zastanawiam się tylko czy to naprawdę tak po prostu nakładam to na Arduino i co jeśli będę chciał to rozbudować, podobno mogę nakładać jedno na drugie ale co zrobić by program rozumiał do którego kontrolera się zwracam?

Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, lawni napisał:

co jeśli będę chciał to rozbudować, podobno mogę nakładać jedno na drugie ale co zrobić by program rozumiał do którego kontrolera się zwracam?

Nie "zrozumie". Można nakładać na siebie tylko takie shieldy, który korzystają z różnych sygnałów. Jeśli dwie nakładki korzystają z tych samych pinów to będą się zakłócać. Wyjątkiem są tutaj piny wykorzystywane do transmisji cyfrowej typu I2C.

Link do komentarza
Share on other sites

@RFM nie napisałem, że I2C to jedyny interfejs cyfrowy, który zadziała w tej sytuacji. Podałem tylko jeden z nich. Zachęcam do dokładnego czytania postów, dzięki temu unikniemy wielu nieporozumień 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ale ten sterownik wlasnie z takiego interfejsu korzysta, oois ze sklepu Bootland:

Adafruit Servo Motor Shield v2.3 - sterownik silników DC, krokowych i serw dla Arduino

Nakładka do Arduino umożliwiająca sterowanie czterema silnikami prądu stałego (13,5V/1,2A), dwoma silnikami krokowymi oraz dwoma serwomechanizmami. Komunikuje się poprzez interfejs I2, wykorzystując tylko dwie linie Arduino.

 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, lawni napisał:

zastanawiam się skąd będzie wiedział z którą nakladke chce wykorzystać

Stąd (cytując opis na Botlandzie):

Cytat

Komunikacja poprzez magistralę I2C z 7-bitowym adresem, wybieranym za pomocą zworki z zakresu 0x60 - 0x80.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@lawni zworki to zwykłe "punkty", które można ze sobą łączyć. Zależnie od tego jak je połączysz układ będzie komunikował się z pod innym adresem. To taka "fizyczna" metoda na zmianę adresu, który jest używany podczas komunikacji przez I2C. Szczegółów na ten temat musisz szukać w dokumentacji konkretnego modułu lub na jego płytce drukowanej. Będzie tam pokazane jak należy połączyć zworki, aby uzyskać konkretny adres, który trzeba wpisać w programie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.