Skocz do zawartości

Ploter CNC na L293D


krzywy187

Pomocna odpowiedź

Witam,

mam zamiar zbudować mały ploter cnc na bazie Arduino. Sporo przeglądałem w sieci i jakoś padło na silniki Unipolarne 28BYJ-48 5V oraz sterownik Shield L293D. Generalnie padło na wybór takiego sterownika żeby można było podłączyć te silniki bez modyfikacji  (A4988 obsługuje bipolarne). W sieci widzę dużo działających projektów na tym shieldzie ale przeglądając wiele różnych stron natykam się negatywnymi opiniami na temat budowy plotera na bazie L293D shielda, widziałem na yt wiele działających projektów tak więc mam mętlik 

1. Czy Shield L293D nadaje się do budowy plotera ?

2. Który gbrl controller najlepiej nadaje się do tej płytki ?

3. Czy 28BYJ-48 dadza radę czy to tylko słaba zabawka ?

Link do komentarza
Share on other sites

L293D to po prostu dość stary mostek. Układ jest bardzo fajny do nauki, bo łatwo go podłączyć i uruchomić, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Na mostku tym występują np. duże straty napięcia. Musisz sam stwierdzić czy jest to dla Ciebie dużą przeszkodą.

Ciężko ocenić czy silniki będą odpowiednie, bo nie napisałeś nic na temat rozmiarów plotera ("mały" to dla każdego coś innego) Nie wiemy też nic o mechanice tego urządzenia. Jak podasz szczegóły to łatwiej będzie pomóc 😉

PS Mała wskazówka: podczas pisania wiadomości nie trzeba tworzyć ręcznie list wypunktowanych (są do tego odpowiednie opcje w edytorze). W przypadku wątpliwości zachęcam do zapoznania się z instrukcją pisania na forum. Korzystanie z wbudowanych w edytor opcji sprawia, że posty wyświetlają się u wszystkich w estetyczny sposób 😉

Link do komentarza
Share on other sites

O tych stratach już słyszałem, wezmę to pod uwagę, czyli zakładam że podłączone silniki 5V będą wymagały mocniejszego zasilacza podpiętego na shieldzie, ok. 2V więcej ? Mały ploter to znaczy pole robocze o wymiarach A5, silniki będą musiały uciągnąć na szynach około 350-450 g (masa jednej z osi) a do grawerowania użyję długopis na początku do testów, potem zostanie zastąpiony laserem z odzysku lub jakimś laserkiem małej mocy.  

Link do komentarza
Share on other sites

W takim projekcie dobór odpowiednich silników ma kluczowe znaczenie bo jeśli dasz byle jakie to o precyzji możesz zapomnieć a czym je wysterujesz to już sprawa drugorzędna ważne aby zapewnić silnikom odpowiednie warunki pracy. Teoretycznie zamiast scalaka możesz użyć nawet elementów dyskretnych diod i tranzystorów i też będzie dobrze. Można też precyzyjnie wysterować mało precyzyjne silniki ale dużo z tym zachodu tak ze strony oprogramowania jak i projektowania (np. jak w drukarkach gdzie napęd głowicy jest realizowany przez silniki DC kontrolowane za pomocą czujników szczelinowych i linijek z prążkami) i dlatego lepiej zainwestować w dobre silniki krokowe albo się za to nie zabierać wcale. Wiem bo próbowałem dawno temu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To mógłbym w sumie zmienić silniki na Nema 17, dość popularne  i tanie które z odzysku kosztują około 15 zł. W przypadku doboru silników gdzieś czytałem że nie patrzy się na napięcie pracy tylko oporność cewki. Czy to prawda ? Jeśli tak to dlaczego i jak obliczyć przy jakim napięciu może to pracować. 

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki oblicza się pod kątem prądu a napięcie liczysz normalnie U = I*R należy dobrać tak żeby nie przekroczyć wartości progowych podanych w specyfikacji. gdzie moc dostarczana P=I*U i wszystko jasne. Trzeba też pamiętać, że należy wziąć pod uwagę wartość skuteczną prądu dla normalnej pracy i nie przekraczać maksymalnych wartości chwilowych żeby nie przepalić cewek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.