Skocz do zawartości

Ploter CNC - pomocnik do kaligrafii


crbjsfso

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Szanuje, że ktoś tu zainteresował się takim tematem @crbjsfso. Wygląda naprawdę dobrze - solidnie, tanio, prosto.

Obecnie też jestem w trakcie tworzenia plottera, bardzo podobnego do Twojego. Moje postępowanie było bardzo zbliżone - także Arduino Uno z CNC Shield. Startowałem z projektu: https://www.thingiverse.com/thing:1514145 i filmu opisującego temat (jak widać bardzo podobne): 

Miałem jednak inne założenia, trochę zwariowane i bardziej skomplikowane. Moje pole ruchu XY jest wielkości 500x500cm, a głowica może poruszać się w osi Z (silnik krokowy 28BYJ). Rozważam możliwości zmiany głowicy z długopisu na laser w przyszłości, dlatego tak zaszalałem z rozmiarami.

IMG_20191104_131715.thumb.jpg.ff61a934e8f4084ce608c3a71ae78004.jpg

Pojawiły się ogólne problemy ze sztywnością urządzenia, więc w tej chwili jestem na etapie przeprojektowania części drukowanych, by wszystko było bardziej spójne.
Mam parę pytań do Ciebie na jakie problemy natrafiłeś przy projekcie:
1. Czy masz jakiś problem ze sztywnością? Widzę na filmie, że długopis nie dotyka w pełni powierzchni.
2. Czy miałeś dużo "zabawy" przy dostrojeniu sterowników A4988 (dobranie prądu na silnik krokowy) - nic nie jest napisane w Twoim opisie. Jakie masz silniki krokowe do osi XY? Napisałeś tyle, że NEMA17, co jest jedynie informacją o rozmiarze obudowy silnika. Ja wziąłem dość mocne silniki (1.7A) bliskie granicy "przepustowości prądowej" sterownika i boję się nie spalić, a jednocześnie prąd jest za mały.
3. Czy miałeś problemy z naciąganiem paska GT2? Czy jakoś rozwiązałeś naciąganie paska? 
4. Jakie oprogramowanie użyłeś do sterowania urządzeniem? Chodzi mi, czy używasz jakieś oprogramowania do testów? Ja osobiście polecam CNCjs https://github.com/cncjs/cncjs/wiki. Można sterować głowicą za pomocą przycisków na komputerze.

Będę wdzięczny za odpowiedź. Jeszcze raz gratuluje solidnej realizacji projektu.
DG

Edytowano przez davidgold
dokończenie myśli z jednego zdania
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 4.11.2019 o 13:20, davidgold napisał:

1. Czy masz jakiś problem ze sztywnością? Widzę na filmie, że długopis nie dotyka w pełni powierzchni.

Już nie, to było spowodowane nierównym podłożem, którym chciałem uzyskać dobre zdjęcia. Dobrze to działa na modelarskiej podkładce do cięcia, takiej "samogojącej" czy jak to się nazywa. Trzeba pamiętać też, żeby sam długopis nie był za nisko, ponieważ jeśli jest umieszczony za nisko to podczas pisania może unieść nieznacznie całą konstrukcję. Obecnie czekam na zamówione okulary ochronne, ponieważ chce przeprowadzić testy z laserem 500mW, a bez ochrony oczu to całkowicie odpada.

Dnia 4.11.2019 o 13:20, davidgold napisał:

2. Czy miałeś dużo "zabawy" przy dostrojeniu sterowników A4988 (dobranie prądu na silnik krokowy) - nic nie jest napisane w Twoim opisie. Jakie masz silniki krokowe do osi XY? Napisałeś tyle, że NEMA17, co jest jedynie informacją o rozmiarze obudowy silnika. Ja wziąłem dość mocne silniki (1.7A) bliskie granicy "przepustowości prądowej" sterownika i boję się nie spalić, a jednocześnie prąd jest za mały.

Właściwie wcale tego nie ustawiałem bo wszystko ruszyło od razu. Założyłem, że jeżeli silniki będą się grzały podczas pracy to zmniejszę natężenie na sterowniku, a jeśli będzie problem z ruchem to zwiększę. Silnik to NEMA 17, model MINEBEA-17PM-K940 (prąd 1.5A). O kalibracji jest dość sporo w internecie, na przykład tutaj w sekcji "Current Limiting".

Dnia 4.11.2019 o 13:20, davidgold napisał:

3. Czy miałeś problemy z naciąganiem paska GT2? Czy jakoś rozwiązałeś naciąganie paska? 

Nie, nie miałem problemu z naciąganiem paska. Przykręciłem częściowo jedną końcówkę, tak aby się trzymała ale nie na 100%. Następnie powoli przeciągnąłem przez całą maszynę i naciągałem z drugiej strony, a gdy już byłem zadowolony na naprężenia to przykręciłem całość z drugiej strony. Wydaje mi się, że na przedstawionych przez Ciebie zdjęciach widać skręcony pasek. Paski nie mogą być skręcone jak spirala DNA, tylko muszą być proste.

Dnia 4.11.2019 o 13:20, davidgold napisał:

4. Jakie oprogramowanie użyłeś do sterowania urządzeniem? Chodzi mi, czy używasz jakieś oprogramowania do testów? Ja osobiście polecam CNCjs https://github.com/cncjs/cncjs/wiki. Można sterować głowicą za pomocą przycisków na komputerze.

Używam Universal G-Code Sender, ponieważ dobrze działa i był to pierwszy program tego typu z jakim miałem styczność. Został pokazany na tym filmie pod koniec, z którego również czerpałem informacje. Nie miałem jeszcze czasu testować innych rozwiązań, a do tego nie mam zastrzeżeń.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Też kiedyś myślałem o podobnym wynalazku, jednak ja sobie to inaczej wyobrażałem - przede wszystkim na kółkach - by mogło być mniejsze niż powierzchnia i dojeżdżać do właściwych miejsc, albo chociaż jeżdżenie sterowane na pilota.

Natomiast patrząc na Twoją konstrukcję i problem z dociskiem - od razu przychodzi na myśl skrócenie ramienia. A najlepiej by było oś rysującą umieścić na dole, a jeszcze lepiej - z jakimś krótszym pisakiem, by umożliwić jego montaż na środku konstrukcji - wtedy mógłby przejeżdżać pod spodem i rysować po obu stronach konstrukcji w kształcie krzyża.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@crbjsfso Dzięki za odpowiedź. Powodzenia z laserem, jestem ciekawy jak Ci pójdzie.

@BeheGrzmot Rozumiem, że chodzi Ci o takiego robota jeżdżącego, który rysuje za pomocą przymocowanego pisaka. Pomysł ciekawy - nie masz ograniczenia wielkości pola. Jednak byłby problem z odpowiednim bazowaniem (ustaleniem początku układu współrzędnych - dwie współrzędne i kierunek początkowy) - ale to problem do rozwiązania. Może taki robot by znalazł zastosowanie w malowani jakiś murali (duże płaskie powierzchnie?) - wystarczy wymyśleć jak przymocować puszkę farby i jak wyzwalać farbę. 

Co do skrócenia ramienia, najlepiej zmienić konstrukcje, kosztem wielkości (mobilności) i wygodnego umieszczenia silników krokowych (i ilości). Np. taką jaką zrobił ten chłopak (tutaj głowicą jest dremel):

Ogólnie polecam śledzić co robi Nikodem - parę fajnych doświadczeń i pomysł można od niego "kupić".

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.11.2019 o 19:55, davidgold napisał:

Rozumiem, że chodzi Ci o takiego robota jeżdżącego, który rysuje za pomocą przymocowanego pisaka. Pomysł ciekawy - nie masz ograniczenia wielkości pola. Jednak byłby problem z odpowiednim bazowaniem (ustaleniem początku układu współrzędnych - dwie współrzędne i kierunek początkowy) - ale to problem do rozwiązania. Może taki robot by znalazł zastosowanie w malowani jakiś murali (duże płaskie powierzchnie?) - wystarczy wymyśleć jak przymocować puszkę farby i jak wyzwalać farbę. 

Bardziej myślałem o małej gotowej konstrukcji - jak Twoja, czy każda inna "frezarka", tyle że z kółkami i bez "stołu". Czyli dojeżdża w wybrane miejsce - tam rysuje/frezuje na powierzchni obsługiwanej przez konstrukcję, a gdy skończy - przenosi się dalej lub w zupełnie inne miejsce. Takie coś powinno być znacznie prostsze.

Zaś co do farby... pewnie najlepiej by było wciągać przez rurkę i przez jakąś dyszę rozpylać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Prawdopodobnie chodzi o coś w tym stylu. Tego typu konstrukcje powinny dobrze działać jako ploter, laser małej mocy czy drukarka, ale jako frezarka to moim zdaniem tego typu konstrukcje mają zbyt mała bezwładność. Tutaj jest interesująca konstrukcja na kółkach o teoretycznie nieskończonej powierzchni roboczej dla jednej osi.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardziej jak to drugie - chodziło mi o konstrukcję normalną 2-3 osiową/prowadnicową, ino z kółkami skrętnymi zamocowanymi podobnie do tych z drugiego filmu. Podczas drukowania/frezowania/itp. kółka zahamowane, mogą być nawet wysuwane podpórki jak w dźwigach samochodowych itp., ale niekoniecznie. Ogólnie zamysł był taki, by kółka służyły wyłącznie do jazdy podczas spoczynku maszyny. Natomiast praca/wydruk/itp. tylko na postoju na normalnych prowadnicach.

Ew. drugi pomysł - nie bawić się w kółka, lecz zamocować tam ściski podobne do imadła - dzięki temu można by przymocować do dowolnego blatu lub obszaru roboczego - zamiast stołu teowego. Mogłoby to być fajne, bo można by umieścić taką maszynkę np. na skośnej lub wręcz pionowej powierzchni. Np. przyczepić do ścianki szafki i wyfrezować na niej płaskorzeźbę bez konieczności demontażu ścianki.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.