Skocz do zawartości

Zasilanie akumulatorowe kontrolera radiowego + ładowarka.


ElektroTME

Pomocna odpowiedź

Witam,
próbuję przerobić kontroler do gier komputerowych na USB na kontroler radiowy do mojego robota.

Chodzi o zasilanie, w padzie będzie atmegę8L i sterowanie analogowe, czy zastosowanie akumulatorków od telefonów 3,6V(chyba 2 połączonych równolegle, bo tyle mi się zmieści w obudowie pada) bez żadnego stabilizatora będzie dobrym pomysłem, w grę wchodzi odczyt z przetwornika adc? Przy spadku napięcia nawet do 2,8V bo do tej granicy działa jeszcze poprawnie atmega.

Druga sprawa, jak rozwiązać problem ładowania pada, myślałem o gnieździe mini USB z którego z laptopa czerpałbym zbawienne 5V dla ładowania i obsługi elektroniki, by padem dalej można było sterować gdy jest ładowany.

Nie chciałbym także aby podczas ładowania na elektronikę pada podane było większe napięcie niż 3,6V(problem z rezystorami przy diodach sygnalizacyjnych).

A może jakiś 1 stabilizator na 3v, wtedy i z 5 i z 3,6V bym miał stabilnie?

Dodam że w padzie mam bardzo mało miejsca iż pierwotnie był zasilany z USB, a ja chcę jeszcze upakować tam nową płytkę 2 baterie i trochę diod sygnalizacyjnych XD

Czy ktoś miałby schemat podobnego rozwiązania?

Dodam ze to moja 1 konstrukcja bez zasilania z transformatora, oprócz robota do którego wykorzystałem 5 aku AA i stabilizator. Ładuję je w ładowarce ze sklepu 😋

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Fajny układzik, ciekawe jak z ceną, bo z dostępnością słabo.

Jak myślisz, czy działał by niepodłączony do uC, bo nie mam żadnych wolnych pinów?

Widzę ma kilka bajerów, jak przekazywanie stanu aku do uC, ale aż taki kombajn chyba nie będzie potrzebny.

Zależy mi na prostym, skutecznym rozwiązaniu ładowania aku, z możliwością równoczesnego korzystania z pada.

Czy ten schemat by zadziałał? Jaki LM daje 3V na wyjściu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy jakiego typu akumulatory? Bo jeśli Li-** to jest dedykowany układ ładowania ogniwa przez usb- MAX 1811, tyle, że on pracuje na algorytmie ładowania lipoli.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak jak na schemacie to próbuj. Uszkodzisz akumulator, a możesz nawet spowodować pożar lub eksplozję. Poszukaj na youtube jak wyglądają przeładowane akumulatory.

Akumulatory NiMH oraz Li-Pol wymagają ładowarki - kontroli temperatury i prądu ładowania.

Jedyne co można łatwo ładować to zabytkowe już dzisiaj Ni-Cd - wystarczy rezystor ograniczający prąd i dioda, ale też nie wolno bezpośrednio podłączać do 5V.

Tak czy inaczej nie polecam takiego rozwiązania.

LTC3553 to tylko przykład, możesz otworzyć datasheeta, i na podstawie opisu układu poszukać innego. Teraz jest tego pełno bo dużo urządzeń ładuje akumulatory przez USB.

Co do ceny, to znalazłem LTC3559 w farnel-u. Cena 5.58 euro.

Jakiego typu są akumulatory, masz w tym padzie?

[ Dodano: 11 Lut 10 08:57 ]

Co do MAX1811, który zaproponował GruX, to jest dostępny w TME i chyba ma wszystko co potrzeba. Pod warunkiem użycia 1 ogniwa li-pol.

Link do komentarza
Share on other sites

Nigdy nie miałem do czynienia z układem ładowania aku, mam takie akumulatorki z telefonów:

Posiadam aż 2 aku BLC-2 3.6V z Noki, są one Li-ion, poza tym każdy aku ma jakiś układ przed ogniwem, czy przypadkiem on nie wystarczy? Jeżeli nie, to mam dużo płytek od telefonów, może bym coś znalazł 😋

Pad był na USB więc nie było w nim żadnych ogniw.

Ten MAX 1811 kosztuje ok 15zł, poza tym chyba użyję 2 Li-ion z Noki.

Co radzicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Układ wbudowany w baterie, to układ zabezpieczający przed nadmiernym rozładowaniem ogniwa, bo li-ion nie można rozładowywać poniżej 2,8V, bo można go uszkodzić.

Najpierw radziłbym sprawdzić, które baterie trzymają w ogóle. Nikt nie powiedział nigdy, że zrobienie ładowarki do li-ion/pol jest banalne i tanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Te 2 od nokii na pewno trzymają, używam ich od czasu do czasu jak mi się nie che naładować baterii w drugim telefonie, a trzeba pogadać. Więc obydwie, no nie są nówki, ale nadają się 😉

Nie jest to proste ani tanie, pewnie dobrym sposobem by było wrzucenie tam całych baterii(do pada) i ładowanie ich w telefonie, no ale rozkręcać pada co chwilę, i czekać aż się bateria naładuję, zgroza, dlatego lepiej zrobić moduł ładujący.

A z telefonu chyba będzie mi cokolwiek wyciągnąć, wszystko takie małe XD

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.