Skocz do zawartości

[Bascom] ATmega8 - rozbudowany projekt

szaleniec

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich inżynierów 😋

Korzystając z wolnego czasu pracuję aktualnie nad ciekawym wg mnie projekcie. Pokrótce opisze o co chodzi. W założeniu ruchomy manipulator. Realnie oceniając moje możliwości/umiejętności chciałbym realizować ten projekt etapami. Kilka etapów mam już za sobą m.in. zaprojektowanie części mechanicznej platformy oraz wykonanie jej.

c024aea5a6129886m.jpg 6b43828d680c107fm.jpg

Powiem szczerze nie była to łatwa praca ale za to jaka przyjemna. Teraz czas na elektronikę. Tak jak już wspomniałem elektronika również będzie modułowa. Składać się będzie z poszczególnych bloków (kontrola, zasilanie, płyta główna, sterownik napędu, itp.).

Sercem robota będzie ATmega8. Pierwszym blokiem który będę wykonywał będzie blok kontroli.

CONTROL PANEL

Założenia:

*pomiar napięcia stabilizowanego,
*pomiar napięcia akumulatora (zasilającego),
*pomiar temperatury,
*wyniki prezentowane na LCD 16*2,
*sterowanie za pomocą przycisków.

Tutaj pojawia się pierwsze moje pytanie. Jak napisać program wykonujący wszystkie opisane funkcje? Zaczynam oczywiście od skonfigurowania LCD, linii wejścia/wyjścia i przetwornika A/C. Dobrze rozumiem? Wyczytałem w książce że napięcie podane na przetwornik porównywane jest z napięciem referencyjnym lub innymi. Ja chcę żeby odbywało się to w następujący sposób. Mam akumulator np 6V i chcę żeby na LCD uzyskać pomiar napięcia.

Pewnie trochę namieszałem jak zawsze 😉

Proszę o pomoc i wskazówki.

Podpinasz do adc atmegi przez dzielnik (Vmierzone < Vref), pomiar napięcia stabilizowanego raczej Ci nie jest potrzebny, co nie? Jeśli jednak byś chciał, to musissz do aref podpiąć baardzo stabilne napięcie odniesienia. Chcesz do każdego modułu stosować osobny uC? Jeśli tak, to w jaki sposób chcesz je ze sobą połączyć (przesył danych)?

• Pomogłeś! 1

Chciałbym aby ten moduł był niezależny.

Ten schemat podłączenia jest ok? Dzielnik napięcia R1=1kΩ, R2=5kΩ.

Teraz pytanie na Aref jaką wartość podać? I w jaki sposób.

Dziękuję pozdrawiam

Możesz użyć wewnętrznego napięcia referencyjnego (2,56V) lub podłączyć VCC(5V) pod VREF. Podłączenie znajdziesz na wielu schematach.

Jeśli bardzo zależy Ci na dokładności to możesz użyć jakieś zewnętrzne źródła ale to dodatkowy koszt.

Dalej to już tylko programowanie, uruchomienie przetwornika i ustawienie odpowiednich rejestrów.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay