Skocz do zawarto艣ci

[Bascom] ATmega8 - rozbudowany projekt

szaleniec

Pomocna odpowied藕

Witam wszystkich in偶ynier贸w 馃構

Korzystaj膮c z wolnego czasu pracuj臋 aktualnie nad ciekawym wg mnie projekcie. Pokr贸tce opisze o co chodzi. W za艂o偶eniu ruchomy manipulator. Realnie oceniaj膮c moje mo偶liwo艣ci/umiej臋tno艣ci chcia艂bym realizowa膰 ten projekt etapami. Kilka etap贸w mam ju偶 za sob膮 m.in. zaprojektowanie cz臋艣ci mechanicznej platformy oraz wykonanie jej.

c024aea5a6129886m.jpg 6b43828d680c107fm.jpg

Powiem szczerze nie by艂a to 艂atwa praca ale za to jaka przyjemna. Teraz czas na elektronik臋. Tak jak ju偶 wspomnia艂em elektronika r贸wnie偶 b臋dzie modu艂owa. Sk艂ada膰 si臋 b臋dzie z poszczeg贸lnych blok贸w (kontrola, zasilanie, p艂yta g艂贸wna, sterownik nap臋du, itp.).

Sercem robota b臋dzie ATmega8. Pierwszym blokiem kt贸ry b臋d臋 wykonywa艂 b臋dzie blok kontroli.

CONTROL PANEL

Za艂o偶enia:

*pomiar napi臋cia stabilizowanego,
*pomiar napi臋cia akumulatora (zasilaj膮cego),
*pomiar temperatury,
*wyniki prezentowane na LCD 16*2,
*sterowanie za pomoc膮 przycisk贸w.

Tutaj pojawia si臋 pierwsze moje pytanie. Jak napisa膰 program wykonuj膮cy wszystkie opisane funkcje? Zaczynam oczywi艣cie od skonfigurowania LCD, linii wej艣cia/wyj艣cia i przetwornika A/C. Dobrze rozumiem? Wyczyta艂em w ksi膮偶ce 偶e napi臋cie podane na przetwornik por贸wnywane jest z napi臋ciem referencyjnym lub innymi. Ja chc臋 偶eby odbywa艂o si臋 to w nast臋puj膮cy spos贸b. Mam akumulator np 6V i chc臋 偶eby na LCD uzyska膰 pomiar napi臋cia.

Pewnie troch臋 namiesza艂em jak zawsze 馃槈

Prosz臋 o pomoc i wskaz贸wki.

Podpinasz do adc atmegi przez dzielnik (Vmierzone < Vref), pomiar napi臋cia stabilizowanego raczej Ci nie jest potrzebny, co nie? Je艣li jednak by艣 chcia艂, to musissz do aref podpi膮膰 baardzo stabilne napi臋cie odniesienia. Chcesz do ka偶dego modu艂u stosowa膰 osobny uC? Je艣li tak, to w jaki spos贸b chcesz je ze sob膮 po艂膮czy膰 (przesy艂 danych)?

• Pomog艂e艣! 1

Chcia艂bym aby ten modu艂 by艂 niezale偶ny.

Ten schemat pod艂膮czenia jest ok? Dzielnik napi臋cia R1=1k惟, R2=5k惟.

Teraz pytanie na Aref jak膮 warto艣膰 poda膰? I w jaki spos贸b.

Dzi臋kuj臋 pozdrawiam

Mo偶esz u偶y膰 wewn臋trznego napi臋cia referencyjnego (2,56V) lub pod艂膮czy膰 VCC(5V) pod VREF. Pod艂膮czenie znajdziesz na wielu schematach.

Je艣li bardzo zale偶y Ci na dok艂adno艣ci to mo偶esz u偶y膰 jakie艣 zewn臋trzne 藕r贸d艂a ale to dodatkowy koszt.

Dalej to ju偶 tylko programowanie, uruchomienie przetwornika i ustawienie odpowiednich rejestr贸w.

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.